فعال شدن شبکه ایمنی و محیط زیست نانو در کشور

فعال شدن شبکه ایمنی و محیط زیست نانو در کشور

بی دانلود: اولین کانون علمی و تخصصی سلامت، ایمنی و محیط زیست در زمینه فناوری نانو با مشارکت در تدوین بیش از 30 استاندارد ملی و 3 استاندارد بین المللی فعال شد.


به گزارش بی دانلود به نقل از ایسنا، ابتدای سال ۹۰ در ستاد نانو، «شبکه ایمنی نانو ایران» شکل گرفت. این شبکه طی این چند سال در تلاش بود تا بعنوان اولین کانون علمی و تخصصی سلامت، ایمنی و محیط زیست در زمینه نانو فعالیت کند و به همین دلیل نیز زمینه ای فراهم نمود تا پژوهشگران و مراکز مرتبط در کشور با پیوستن به این شبکه، کارهای خودرا در زمینه ایمنی نانو گسترش دهند.
این تلاش ها منجر به شکل گیری شبکه ای از متخصصان و مراکز علمی و صنعتی فعال در زمینه سلامت، ایمنی و محیط زیست شد و همه فعالیت ها در قالب برنامه های معین و تحت مدیریت شبکه، حول تدوین استانداردها، دستورالعمل ها و بخشنامه های ایمنی و زیست محیطی فناوری نانو متمرکز و همگرا عملیاتی شد. بر این اساس شبکه ایمنی فناوری نانو ایران می تواند نقش بسیار مهمی را در توسعه ایمن محصولات و فرآورده های فناوری نانو ایفا کند.
کمک به تعیین اولویت های ملی در امتداد ماموریت شبکه و اجرای آن با هماهنگی و همگرا کردن تحقیقات بین متخصصین و مراکز تحقیقاتی عضو، زمینه سازی برای تدوین استانداردهای ملی و بین المللی و نیز انطباق و بومی سازی استانداردهای معتبر بین المللی در کشور، پشتیبانی کشور در تدوین مقررات، بخشنامه ها، استانداردهای در رابطه با سلامت، ایمنی و محیط زیست محصولات و فرآورده های نانو و کمک به ارتقاء سطح توانمندی های نرم افزاری و سخت افزاری کشور در زمینه های مرتبط از اهداف این شبکه عنوان شده است.
کارهای شبکه ایمنی نانو شامل ۴ محور تخصصی «ایمنی محیط زیست»، «سلامت انسان»، «ایمنی شغلی» و «اخلاق» است و هم اکنون «آموزش و ترویج»، «تدوین استانداردهای ملی و بین المللی»، «تدوین بخشنامه ها»، «مشارکت در نشست ها و کارهای بین المللی» و «همکاری و مشاوره به نهادهای تنظیم مقررات در زمینه ایمنی نانو» دنبال می کند.
«مشارکت در تدوین بیش از ۳۰ استاندارد ملی و ۳ استاندارد بین المللی در رابطه با ایمنی نانو»، «حمایت و مشارکت در برگزاری بیش از ۵ رویداد ملی و بین المللی در رابطه با ایمنی نانو»، «حمایت از برگزاری دوره های آموزشی و کارگاه های تخصصی در رابطه با ایمنی نانو» و «مشارکت و پشتیبانی از تشکیل و فعالیت کمیته های فناوری نانو در سازمان های نظارتی مانند سازمان دامپزشکی» همچون مهم ترین اقدامات این شبکه است.
به نقل از ستاد نانو، همین طور با فعالیت این مجموعه، «حمایت از تدوین بخشنامه های لازم برای رعایت اصول و استانداردهای ایمنی نانو در محیط کار و آزمایشگاه ها، مانند بخشنامه ایمنی شغلی در وزارت کار و امور اجتماعی»، مشارکت در پروژه بین المللی اتحادیه اروپا در زمینه مدیریت ریسک فناوری نانو»، حضور فعال در نشست ها و اجلاسیه های سازمان های بین المللی در رابطه با ایمنی مانند WHO و SAICM» شتاب گرفت.
منبع:

1400/07/07
10:05:14
0.0 از 5
701
تگهای خبر: آموزش , پروژه , فناوری , متخصص
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۳
لینک دوستان بی دانلود
beedownload بی دانلود