معاون وزیر علوم مطرح كرد

از هر ۴ رساله ۳ مورد برمبنای تقاضا تعریف شود

از هر ۴ رساله ۳ مورد برمبنای تقاضا تعریف شود

معاون پژوهش و فناوری وزیر علوم، تحقیقات و فناوری با اشاره به موفقیت کشور در عرصه تولید مقالات کیفی، اظهار داشت: این در حالیست که ارتباط دانشگاه با صنعت به جریان ملی تبدیل نشده است و نیاز داریم از هر چهار رساله دکتری سه مورد برمبنای نیازهای صنعتی شکل بگیرد.


به گزارش بی دانلود به نقل از ایسنا عبدالحسین رحیمی در وبینار ماموریت محوری و پاسخگویی به نیازهای کشور در زمینه صنایع غذایی با اعلان اینکه هم اکنون کشور بین کشورهای درحال توسعه و کشورهای پیشرفته قرار گرفته است، اضافه کرد: در سال ۱۳۹۹ تعداد ۷۰ هزار سند علمی از طرف محققان ایرانی در پایگاه های علمی دنیا انتشار یافته است و چندین سال است که ایران در بین کشورهای منطقه رتبه اول را در اختیار دارد.
وی افزود: دانشجویان ایرانی در همه مقاطع از دوره کارشناسی تا تحصیلات تکمیلی مقالات کیفی را منتشر می کنند که متاسفانه این دانشجویان می توانند برای ادامه تحصیلات از دانشگاه هایی چون امریکا، کانادا و ژاپن پذیرش بگیرند.
رحیمی با اشاره به تحصیل ۲۵ هزار دانشجوی خارجی در مقاطع تحصیلی کارشناسی ارشد و دکتری دانشگاه های کشور، تصریح کرد: یکی از دانشگاه هایی که بیشترین تعداد دانشجویان خارجی را پذیرش کرده است، دانشگاه مشهد است که ۲۵۰۰ دانشجوی خارجی در آن مشغول به تحصیل هستند.
معاون پژوهش و فناوری وزیر علوم، اشاره کرد: با وجود این موفقیت در تولید مقالات و پذیرش دانشجو، در حوزه پیوند دانشگاه با بخش صنعت ضعف هایی داریم، به شکلی که دراین زمینه وضعیت ما هر چند که از سالهای ۸۰ و ۹۰ بهتر شده است، ولی به شکلی نیست که منجر به یک جریان ملی شده باشد و یا بتواند پشتوانه توسعه فناوری قرار گیرد.
وی با تاکید بر ضرورت ملی شدن جریان ارتباط دانشگاه با صنعت، اظهار نمود: در ۱۰ سال اخیر دراین زمینه اقدامات شایسته ای انجام شده است.
رحیمی به وضعیت اجرای پایان نامه ها اشاره نمود و تصریح کرد: ۱۵۰ هزار دانشجوی دوره دکتری در کشور مشغول به تحصیل هستند که حدود ۵۰ هزار نفر از آنها در مرحله انجام رساله قرار دارند و این سوال مطرح است که چند درصد از پروپوزال رساله های دکتری برمبنای نیازهای کشور است. ما نیاز داریم که از هر ۴ رساله، ۳ رساله برمبنای تقاضاها شکل بگیرند و معطوف به نیازهای کاربردی کشور باشند.1400/07/12
00:06:55
0.0 از 5
626
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۳
لینک دوستان بی دانلود
beedownload بی دانلود