ربات دوپای پرنده، بندبازی می کند!

ربات دوپای پرنده، بندبازی می کند!

بی دانلود: پژوهشگران موسسه فناوری کالیفرنیا(کلتک) دست به ساخت رباتی دو پا زده اند که با ترکیب راه رفتن و پرواز نوع جدیدی از حرکت را خلق می کند. چنین حرکتی آنرا چابک تر کرده تا بتواند حرکات پیچیده را انجام دهد.


به گزارش بی دانلود به نقل از ایسنا و به نقل از تک اکسپلور، ربات جدید "لئوناردو"(LEONARDO) که نیمی ربات و نیمی پهپاد است می تواند بر روی طناب راه برود، بپرد و حتی اسکیت سواری کند.
"لئو" که توسط گروهی در موسسه فناوری کلتک تولید شده، نخستین رباتی است که پاهای چند مفصلی دارد و می تواند به خوبی تعادل خودرا حفظ کند.
مقاله ای در مورد این ربات در روز ششم اکتبر در مجله ی "Science Robotics" انتشار یافته است.
"سون جو چانگ"(Soon-Jo Chung)، نویسنده این مقاله و استاد هوا و فضا و کنترل سیستم های دینامیکی در مدرسه عالی "برن"(Bren) می گوید: ما از طبیعت الهام گرفتیم. پرندگان را تصور کنید که چگونه روی سیم های مخابرات راه می روند. وقتی که پرندگان از حالت راه رفتن به پرواز در می آیند رفتاری پیچیده و جذاب از خود نشان می دهند. ما می خواستیم این رفتار را درک نماییم و از آن چیزهایی بیاموزیم.
او اضافه کرد: چنین رفتاری زمانی که انسان ها "لباس پرنده"(Jet Suit) می پوشند نیز رخ می دهد. ما می خواستیم رابط میان راه رفتن و پرواز کردن را از منظر دینامیک مطالعه نماییم.
ربات های دوپا با بهره گیری از حرکاتی مشابه انسان ها مانند پریدن، دویدن و بالا رفتن از پله ها می توانند در دنیای واقعی حرکت کنند و موانع سخت را پشت سر بگذارند اما موانعی نیز وجود دارد که آنها قادر به رد کردن نیستند. ربات های پرنده به آسانی این موانع را پشت سر می گذارند اما محدودیت هایی برای ربات های پرنده نیز وجود دارد، آنها انرژی زیادی مصرف می کنند و ظرفیت محدودی دارند. "کیونام کیم"(Kyunam Kim)، نویسنده مشترک این مقاله می گوید: ربات هایی که چندین توانایی حرکتی مختلف دارند می توانند از محیط های چالش برانگیز بسیار بهتر از ربات های سنتی گذر کنند. تنها کافی است از یک حالت حرکتی به حالتی دیگر تغییر وضعیت دهند. "لئو" می خواهد حفره میان ربات های دوپا و پهپادها را پر کند.
پژوهشگران با بهره گیری از حرکتی ترکیبی میان راه رفتن و پرواز کردن توانستند به بهترین حرکت دست یابند. پاهای سبک "لئو" فشار را از روی رانشگرها برمی دارد.
"پاتریک اسپیلر"(Patrick Spieler)، از نویسندگان مقاله در رابطه با این ربات و عضو سابق گروه "چانگ" که حالا در مرکز پیشرانه جت ناسا مشغولست می گوید: بر طبق نوع مانع شما می توانید نحوه حرکت را انتخاب کنید و یا هر دو را باهم ترکیب کنید. علاوه بر آن این ربات قادر به انجام کارهایی است که علت توانایی انجام آنها در انسان ها نیز یک مانند راز است. مانند بندبازی.
"لئو" که ۲.۵ فوت(۰.۷ متر) قد دارد، دارای دو پا و چهار پره بر روی شانه های خود است. این ربات در هنگام پرواز از پیشرانه های خود بطور مجزا استفاده می نماید و مانند یک پهپاد عمل می کند.
این گروه قصد دارند در آینده با طراحی محکم تر پاها عملکرد ربات را بهبود بخشند تا وزن ربات را بهتر تحمل کند و همچین می خواهند نیروی رانش ملخ های آنرا بالا برند. علاوه بر آن پژوهشگران امیدوارند بتوان "لئو" را تبدیل به رباتی خودکار کنند تا این ربات در هنگام حرکت در محیط های ناهموار میزان وزنی که توسط پاها پشتیبانی می شود را درک کند و میزانی که باید توسط پیشرانه ها پشتیبانی شود را دریابد.
پژوهشگران همین طور قصد دارند "لئو" را به الگوریتم های جدید کنترل پهپاد که از شبکه عصبی عمیق استفاده می نماید، مجهز کنند. با درک بهتر محیط، "لئو" می تواند برای انتخاب بهترین ترکیب از راه رفتن و پرواز کردن تصمیم گیری کند تا امن ترین و کم مصرف ترین روش را انتخاب نماید.
مرورگر شما از ویدئو پشتیبانی نمی نماید.
فایل آنرا از اینجا دانلود کنید: video/mp4


منبع:

1400/07/16
14:03:30
0.0 از 5
902
تگهای خبر: تولید , دانلود , سیستم , طراحی
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
beedownload بی دانلود