ستاری مطرح كرد

سیاسی بازی مشکل اصلی فناوری در کشور

سیاسی بازی مشکل اصلی فناوری در کشور

به گزارش بی دانلود معاون علمی و فناوری رئیس جمهوری با تکیه بر این که انتصابات سیاسی در حوزه علم و فناوری ˮمسموم کنندهˮ است، اظهار داشت: من در ۸ سال قبل هیچ گاه انتصاب سیاسی نداشتم و به من هم انتقادات زیادی شد که چرا در دولت گذشته بودم و در این دولت هم باقی ماندم، ولی اینها مهم نیست بلکه در این سال ها سعی کردیم مدیریت ثابتی داشته باشیم تا بتوانیم در کشور منشا تحول شویم و این مورد در حوزه معاونت علمی به صورت کامل رعایت شده است.


به گزارش ایسنا، سورنا ستاری امروز در آیین نوزدهمین اجلاس سالیانه و جشنواره برترین های پارک فناوری پردیس که به صورت آنلاین در محل این پارک برگزار شد، ضمن اشاره به این شعر حافظ که گویند "سنگ لعل شود در مقام صبر آری شود ولیک به خون جگر" اضافه کرد: برای آنکه کارها به سرانجام برسد، باید خون جگر خورد و به نظر من مشکلات کشور در حوزه توسعه فناوری بیشتر از نوع فرهنگی است.
وی افزود: در زمانی تصور من بر این بود که توسعه یک مفهوم "سخت افزاری" دارد و بر این اساس باورم بر این بود برای آنکه کشوری توسعه یابد، باید دودکش داشته باشد و سیمان و فولاد تولید نماید. پس از مدتی به این باور رسیدم که توسعه یک مفهوم "نرم افزاری" است، به این معنا که پرسسورها و روش ها و تفکرات مهم هستند.
ستاری تصریح کرد: هم اکنون به این نتیجه رسیدم که توسعه قبل از هر چیزی یک مفهوم فرهنگی است و باید در این حوزه فرهنگ تغییر کند و در این صورت است که پایین دست آن یعنی کارنجات هم اصلاح می شوند.
معاون علمی و فناوری رئیس جمهوری با تکیه بر این که مشکلات ما در زمینه توسعه از جنس "نرم افزاری" است ولی دائما به دنبال چاره ‎های سخت افزاری برای آن هستیم، افزود: در ۲۰ سال قبل در این حوزه اقدامات خوبی اجرایی شده است و جا دارد که از همه عزیزانی که در این حوزه تلاش کردند، تشکر نماییم ضمن آنکه مهندس صفاری نیا رئیس پارک فناوری پردیس دو دهه ازعمر خویش را در این پارک سپری کرده است.
وی با ابراز خرسندی از به نتیجه رسیدن فعالیتهای انجام شده در کشور در حوزه توسعه فناوری، افزود: این شادی از همه بالاتر است که با همه وقت و هزینه ها و لطماتی که دیدیم، به نتیجه رسیدیم؛ بگونه ای که حالا همه از اقتصاد دانش بنیان حرف می زنند و به این باور رسیده اند که این اقتصاد، چاره کشور برای خارج شدن از بحران است.
ستاری، با اشاره به اینکه تزریق نوآوری به داخل یک سیستم شکل گرفته دولتی دشوار است، خاطرنشان کرد: همواره تاکید کرده ایم که سیستم دولتی خیلی "چاق" است و حکومت چاق به این معنا که نیروی انسانی بسیار زیاد و قوانین و مقررات متناقض داریم که در طول این سال ‎ها بوجود آمده است و این خاصیت همه اقتصادهای نفتی است که چنین دولت های چاقی دارند و همین سیستم با نوآوری مبارزه می کند.
معاون علمی و فناوری رئیس جمهوری، با اشاره به اینکه تزریق نوآوری در چنین ساختاری کار ساده ای نیست، اظهار نمود: امریکایی ها مثل جالبی دارند که می گویند "وقتی تنها چیزی که در دست داری چکش است، چاره ساده همه مسایل میخ است".
وی تصریح کرد: زمانی که وزارت خانه ای داریم که در اطراف آن مملو از مشاوران و پیمانکارانی است که کار آنها سد سازی و لوله کشی است، برای هر مسئله آبی پیشنهاد سدسازی دارند که آبی از جایی به جای دیگر منتقل شود. در این شرایط ناممکن خواهد بود که بخواهیم کارهای نوآورانه جدید، تکنولوژی جدید و یا ایده جدید پیاده شود و در این راه باید خیلی کتک بخوریم تا بتوانیم یک فناوری در یک سیستم سُلب و سخت و سنگ مانند نفوذ کند و این سیستم به دنبال نوآوری نیست.
رئیس بنیاد ملی نخبگان با تکیه بر این که خوبی شرایط حاضر این است که اغلب مسئولان متوجه شده اند که باید نوآوری داشته باشیم، در حالیکه در گذشته این موضوعات به تمسخر گرفته می شد، اظهار داشت: من همواره این مثل گاندی را در نظر دارم که در توسعه نوآوری ابتدا نادیده گرفته می شوید، بعد مورد تمسخر قرار می گیرید و پس از آن کتکتان می زنند و بعد برنده خواهید شد.
وی با اشاره به اینکه مرحله پس از کتک خوردن، بردن است، افزود: این داستان هر نوآوری است که ما در کشور داریم. یعنی اول توجه نمی شوند بعد مسخره می کنند تا صاحب ایده ادامه ندهد و بعد آغاز به مبارزه و تهدید به دادگاه و بازرسی می شوید و در آخر که این مراحل طی شد، برنده می شوید و همه درها باز خواهد شد.
ستاری، با اشاره به اینکه ما تا حدود زیادی در زمینه اقتصاد دانش بنیان، از مرحله آخر عبور کرده ایم، اضافه کرد: البته هنوز جاهایی داریم که کتک می خوریم، ولی حقیقت این است که به نظر می آید پیروزی های قابل توجهی بوجود آمده است و نظرات مسوولات تغییر کرده و وزرا به این نتیجه رسیده اند که با روش قبلی نمی توان ادامه داد.
معاون علمی رئیس جمهوری با تکیه بر این که ما احتیاج به ایده ها، فناوری های جدید، نوآوری های جدید و نیروهای انسانی جدید داریم، تصریح کرد: این اکوسیستم نوآوری به صورت فعالی بسیاری را به خود آلوده کرده است، بگونه ای که هم اکنون تعداد نمایندگانی که در مجلس حوزه نوآوری را درک می کنند، قابل مقایسه با ۶ تا ۷ سال قبل نیست و در اتاق بازرگانی تهران تعداد شرکتهای دانش بنیانی که این حوزه را می فهمند و واحد تحقیق و توسعه دارند و در اقتصاد دانش بنیان فعال می باشند، به ۱۶ تا ۱۷ شرکت رسیده است.
به نقل از ایشان، زمانی شرکتهای حاضر در اتاق بازرگانی واردات چی بودند و نمایندگی شرکتهای خارجی داشتند.
ستاری با تکیه بر این که هم اکنون خیلی از افرادی که در دولت حضور دارند، این مفاهم دانش بنیان را می فهمند، اظهار داشت: این افراد برای تغییر فرهنگی در کشور تلاش می کنند؛ چون که باید فرهنگ کشور در این حوزه اصلاح گردد و احتیاج به فرهنگی داریم که از نوآوری ها استقبال می کند و بتوانیم از جوانان حمایت نماییم.
وی ضمن اشاره به اکوسیستم نوآوری کشور متشکل از بیشتر از ۶ هزار شرکت دانش بنیان، ۱۰ هزار استارت آپ و ۴۶ پارک علم و فناوری و مراکز و ناحیه نوآوری است، اظهار داشت: این روند باعث تغییر رویکردها در دانشگاه ها هم شده است و امروز در مراسم بازگشایی دانشگاه ها رؤسای دانشگاه ها در مورد مباحثی چون "دانشگاه کارآفرین"، "دانشگاه ثروت آفرین" و دانشگاهی که می‎ خواهد پیرامون خویش را تغییر دهد و می خواهد تعامل داشته باشد، سخنرانی کردند.
معاون علمی و فناوری رئیس جمهوری با اشاره به اینکه اینها حرف هایی است که اگر زمانی رئیس دانشگاهی می خواست درباره آنها حرف بزند، گویی که جنایتی را مرتکب شده است، خاطرنشان کرد: این روند اتفاق بزرگی است و همه ما باید از این اتفاق به صورت محکم حمایت نماییم و بر این اساس است که هر کسی که در دولت و یا فردی که تفکراتش مقداری شبیه این روند باشذ، هر کاری که از دستم برآید برای وی انجام خواهم داد و این کاری است که باید همه ما انجام دهیم.
ستاری با تکیه بر این که هر کسی که شبیه خودمان پیدا می نماییم باید کمکش نماییم، اضافه کرد: همتاها و همفکران خودمان را چه در دولت، چه در مجلس و چه در بخش خصوصی باید پیدا و از آنها حمایت نماییم.
وی یکی از اشکالات فناوری در کشور را سیاسی بازی عنوان نمود و افزود: من در ۸ سال قبل هیچ وقت انتصاب سیاسی نداشتم و به من هم انتقادات زیادی شد که چرا در دولت گذشته بودم و در این دولت هم باقی مانده ام. اینها مهم نیست و آنچه که مهم می باشد، تفکر افراد است و باید به آن ارج نهاد.
رئیس بنیاد ملی نخبگان با تکیه بر این که انتصابات سیاسی در حوزه علم و فناوری "مسموم کننده" است، خاطرنشان کرد: این که چه کسی در سیستم هست و چه کسی هم فکر سیاسی است، مسایل خطرناکی در حوزه فناوری است و این سبب شده است که در این سال ها مدیریت ثابتی داشته باشیم تا بتوانند در کشور منشا تحول شوند و این مورد در حوزه معاونت علمی به صورت کامل رعایت شده است.
وی با ابراز خرسندی از این که ثبات مدیریتی در حوزه های مختلف معاونت علمی سبب شده که اتفاقات خوبی رقم بخورد که نظر افراد تغییر کند و راه های جدیدی برای رفع مشکلات کشور ایجاد شود، خاطرنشان کرد: معاونت بعنوان سازمانی اسا که وظیفه اصلی آن تزریق نوآوری به بخش های مختلف کشور است و معاونت علمی هم باید در جایگاهی باشد که به صورت فرا دستگاهی، نوآوری را تزریق کند و به جهت اینکه نوآوری را تزریق کند باید ابزارهای آنرا هم داشته باشد.
ستاری با اشاره به اینکه تزریق نوآوری به بخش های مختلف سبب خواهد شد که راهکارهای بهتر با هزینه های کمتر عرضه دهیم، خاطرنشان کرد: بسیار خوشحالم که یک مرتبه دیگر در خدمت شما هستم و برای نهمین بار است که در مراسم پارک پردیس حضور دارم، ولی چه ما باشیم و چه نباشیم این راه باید ادامه یابد و تصور می کنم که این مسیر به بلوغی رسیده است که خاصیت زایندگی دارد و شرکت ها و مدیرانی در این راه بوجود آمده اند. ضمن آنکه هم زبانانی پیدا شده و بسیار مشعوف کننده است که افرادی هستند که همان حرف های خودم را برای من بازگو می کنند و این خیلی خوب است که توانسته ایم زایشی را با کمک همه افرادی که در این سال ها در این راه زحمت کشیده اند، بخصوص در این ۸ سال ایجاد نماییم.
معاون علمی و فناوری رئیس جمهوری تصریح کرد: هم اکنون این اکوسیستم در حال حرکت است و باید همه به صورت یکپارچه از آن دفاع نماییم و بتوانیم کل شهر پردیس را متحول نماییم که زیر ساخت آن با هزار هکتاری شدن پارک فناوری پردیس آماده است.
وی فروش ۱۵ تا ۲۰ میلیاردی شرکتهای پارک و حجم سرمایه گذاری های انجام شده در پارک پردیس را از دیگر زیر ساخت هایی دانست که این پارک می تواند بر مبنای آن به قطب اقتصادی تبدیل گردد و اظهار داشت: چنین شرایطی باید بگونه ای شود که از این به بعد همه از تهران به پردیس بیایند و این شهر، تبدیل به شهر فناوری کشور شود.
به قول این مقام مسئول خیلی از شهرهایی که در اطراف تهران هستند، خوابگاه تهران هستند؛ یعنی شب ها این شهرهای پیرامونی پر می شوند و بامداد ها همه برای کار به تهران وارد می شوند، ولی پردیس باید این روند را معکوس کند و باید جایی باشد که جذب کننده نیروهای نخبه و فناور از همه دنیا باشد، این هدف غایی است که باید شهر پردیس آنرا دنبال کند.
منبع:

1400/07/20
10:57:15
0.0 از 5
711
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۱
لینک دوستان بی دانلود
beedownload بی دانلود