با تدوین واژه نامه جامع فناوری نانو، از گردآورنده آن تقدیر گردید

با تدوین واژه نامه جامع فناوری نانو، از گردآورنده آن تقدیر گردید

واژه نامه جامع فناوری نانو بعد از سال ها فعالیت در زمینه استانداردسازی حوزه نانو تدوین شد و از گردآورنده این کتاب تقدیر به عمل آمد.


به گزارش بی دانلود به نقل از ایسنا، مهندس مهوش سیفی از اعضای کمیسیون فنی تدوین استاندارد ستاد نانو است که در تدوین ده ها استاندارد در حوزه فناوری نانو نقش دارد و تدوین و گردآوری کتاب واژه نامه جامع نانو فناوری ماحصل بخشی از فعالیتهای وی در حوزه استاندارد به حساب می آید.
وی استفاده از این واژه نامه در تدوین استاندارد را دارای سه مزیت دانست و اظهار داشت: این کتاب باعث یکپارچه شدن ادبیات و متون استاندارد و مانع از ترجمه برحسب سلیقه می شود ضمن آنکه پیشگیری از تفسیرهای مختلف واژه ها را به دنبال دارد.
واژه نامه فناوری نانو مجموعه ای از واژگان به کار رفته در متون علمی، تخصصی و صنعتی حوزه فناوری نانو است و شامل اصطلاحات و تعاریف مطرح شده در مجموعه ۱۵ استاندارد ملی انتشار یافته در مورد واژگان است که ۱۳ استاندارد برپایه استانداردهای ملی واژه نامه های فناوری نانو بوده که در قسمت های مختلف و برپایه موضوعات مختلف انتشار یافته و دو استاندارد دیگر هم که به آن اضافه شده است در ارتباط با اصطلاحات اندازه شناسی در فناوری نانو (نانومترولوژی) و دیگری در مورد تعاریف شاخصهای فناوری نانو است.
فهرست الفبایی کل واژگان به فارسی و انگلیسی ار دیگر بخش های این واژه نامه است. علاوه برآن در یک پیوست جداگانه تمامی واژگانی که در خلال جلسات کمیسیون های فنی تدوین یک صد استاندارد ملی فناوری نانو مورد بحث و بررسی قرار گرفته هم عرضه شده است.
با توجه به این که اصطلاحات، تعاریف و مفاهیم عرضه شده در این واژه نامه برپایه استانداردهای ملی و بین المللی و با نظر متخصصان، صاحب نظران و پژوهشگران حوزه فناوری نانو و هماهنگ با واژگان مصوب فرهنگستان زبان و ادب فارسی است، این واژه نامه می تواند بعنوان یک مرجع رسمی برای به کارگیری زبانی یکسان و صحیح در متون تخصصی، علمی و صنعتی در کشور در حوزه نانو استفاده گردد.
منبع:

1400/07/22
12:58:02
0.0 از 5
783
تگهای خبر: فناوری , متخصص
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۳
لینک دوستان بی دانلود
beedownload بی دانلود