تولید ماده اساسی و وارداتی برای رشد طیور در کشور

تولید ماده اساسی و وارداتی برای رشد طیور در کشور

محققان یکی از شرکتهای دانش بنیان موفق به تولید ماده ای برای رشد و پیشگیری از بروز بیماری در طیور شدند که تابحال از خارج وارد می شده است.


به گزارش بی دانلود به نقل از ایسنا، به نقل از مرکز اطلاع رسانی معاونت علمی، مرتضی یوسفی عضو هیات مدیره یکی از شرکتهای دانش بنیان از موفقیت این شرکت در تولید ماده "کولین کلراید" اطلاع داد و اظهار داشت: ماده کولین کلراید که بزودی کارخانه تولید کولین کلراید هم راه اندازی خواهد شد، مکمل غذای دام است و تاییدیه دانش بنیان را هم کسب کرده است.
وی کمبود این ماده را باعث کاهش رشد در طیور و بروز "پروسیس" دانست و تصریح کرد: بر اثر این عارضه، مفصل درشت نی و کف پا گرفتار پیچیدگی شده و تا جایی ادامه می یابد که کاملا خم می شود. علاوه بر این در مرغ های تخم گذار، کمبود کولین منجر به کاهش تخم گذاری و افزایش چربی کبد می شود.
جوجه ها تا حدود ۱۳ هفتگی نمی توانند در بدن خود کولین سنتز کنند. باآنکه مواد اولیه طبیعی خوراک محتوی مقادیر مشخصی از کولین هستند، اما این مقدار نمی تواند احتیاجات حیوان را برای رشد سریع تأمین کند. تأمین کولین می تواند از راه مکمل های کولین یا کولین طبیعی حاصل از اجزا خوراک مثل غلات و سویا باشد. ازاین رو افزودن کولین کلراید یه جیره راحت ترین و اقتصادی ترین راه تأمین نیاز کولین است.
سالانه حدود ۱۲ هزار تن کولین کلراید وارد کشور می شود که با راه اندازی کارخانه تولید کولین کلراید میتوان در این حوزه به سمت خودکفایی حرکت کرد. قیمت هر کیلو از این محصول حدود ۵ دلار است اما شرکت حافظ وارش این محصول را با قیمتی در حدود یک دلار تولید می کند و می تواند مانع خروج حجم زیادی ارز از کشور شود.
این محصول در خلوص بالا کاربرد دارویی هم دارد و می تواند در عرصه درمانی هم به کار گرفته شود. در این راستا نیاز است تا کولین کلراید به خلوص حدود ۹۸ درصد برسد. جهت استفاده از کولین کلراید جهت ترکیب کردن با ذرت و نهاده دامی، این محصول به خلوص حدود ۷۰ درصد می رسد.
منبع:

1400/07/23
10:37:17
0.0 از 5
656
تگهای خبر: تولید , دانش بنیان , محقق
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۳
beedownload بی دانلود