اندازه گیری سیگنال های پیاز بویایی انسان با کمک پژوهشگر ایرانی

اندازه گیری سیگنال های پیاز بویایی انسان با کمک پژوهشگر ایرانی

پژوهشگران موسسه ˮکارولینسکاˮ سوئد در مطالعه اخیرشان با کمک ˮبهزاد ایروانیˮ پژوهشگر ایرانی روشی را ابداع نموده اند که برای نخستین بار به آنها امکان اندازه گیری سیگنال های پیاز بویایی انسان را می دهد.


به گزارش بی دانلود به نقل از ایسنا و به نقل از تی ان، پیاز بویایی انسان، بو را پردازش کرده و می تواند سیگنال ها را به قسمت هایی از مغز که حرکت و رفتار اجتنابی را کنترل می کند، منتقل کند.
توانایی تشخیص و واکنش به بوی تهدید کننده، یکی از عوامل نجات دهنده جان انسان و سایر پستانداران است. پژوهشگران موسسه کارولینسکا سوئد با کمک بهزاد ایروانی پژوهشگر ایرانی و با بهره گیری از یک تکنیک جدید توانستند آنچه که در مغز و هنگام مواجهه سیستم عصبی مرکزی در مقابل یک بوی تهدید کننده رخ می دهد را بررسی نمایند.
یافته های این مطالعه که در مجله "PNAS " انتشار یافته است، نشان میدهد که بوهای منفی در رابطه با عوامل ناخوشایند و ناراحت کننده زودتر از بوهای مثبت پردازش می شوند و موجب ایجاد یک پاسخ اجتنابی فیزیکی می شوند.
بهزاد ایروانی محقق کلینیک علوم اعصاب این موسسه و نویسنده ارشد این مطالعه اظهار داشت: تا حالا پژوهشگران پاسخ اجتنابی انسان به بوهای ناخوشایند در رابطه با خطر را بعنوان یک پروسه شناختی آگاهانه تلقی می کردند اما ما برای نخستین بار در این مطالعه نشان دادیم که این عمل ناخودآگاه و بسیار سریع رخ می دهد.
اندام بویایی(olfactory organ) حدود پنج درصد مغز انسان را می سازند و موجب می شوند تا ما بتوانیم تفاوت میلیونها بوی مختلف را دریابیم. بخش بزرگی از این بوها مانند بوی برخی مواد شیمیایی و غذاهای فاسد تهدیدی برای سلامتی و بقای ما محسوب می شوند. نکته جالب این است که سیگنال های بو بعد از استنشاق بوسیله بینی در عرض ۱۰۰ تا ۱۵۰ میلی ثانیه به مغز می رسند. بقای همه موجودات زنده به توانایی آنها در اجتناب از خطر و جستجوی پاداش بستگی دارد. یکی از حس های بسیار حیاتی در انسان، حس بویایی برای تشخیص و واکنش به محرک های مضر است.
اینکه کدام مکانیسم عصبی در تبدیل بوی ناخوشایند به رفتار اجتنابی در انسان نقش دارند از دیرباز یک معما بوده است. یکی از دلیلهای این امر، فقدان روش های غیرتهاجمی برای اندازه گیری سیگنال های پیاز بویایی است. اما بتازگی پژوهشگران موسسه کارولینسکا روشی ابداع نموده اند که برای نخستین بار امکان اندازه گیری سیگنال های پیاز بویایی انسان را برایشان فراهم نموده است.
پیاز بویایی ساختاری در مغز پیشین جانوران مهره دار است که با عمل بویایی و تشخیص بوها ارتباط دارد. هرچند در بیشتر پستانداران پیاز بویایی در قسمت قدامی مغز قرار دارد. در انسان نیز در قسمت تحتانی مغز(زیر لوب پیشانی) و روی استخوان اتموئید قرار گرفته است.1400/07/26
23:16:05
0.0 از 5
615
تگهای خبر: سیستم , محقق
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۴
beedownload بی دانلود