ساخت زیست سازگارترین موشک جهان در اسکاتلند

ساخت زیست سازگارترین موشک جهان در اسکاتلند

زیست سازگارترین موشک جهان در اسکاتلند ایجاد می شود.


به گزارش بی دانلود به نقل از ایسنا و به نقل از دیلی میل، موشک شرکت هوا و فضای "اوربکس"(Orbex)، با سوخت زیستی کار می کند و انتشار گازهای مضر آن ۹۶ درصد کمتر از سوخت های فسیلی است. این موشک چندبار مصرف بوده و در زمین، اقیانوس و جو از خود بقایا به جا نمی گذارد.
موشک شرکت "اوربکس " در بریتانیا ایجاد می شود و مقرر است اواخر سال ۲۰۲۲ از پایگاه فضایی ساترلند(Sutherland) به فضا پرتاب شود. این پایگاه ۱۷.۹ میلیون پوندی با انتشار صفر خالص دی اکسید کربن در ارتفاعات اسکاتلند درحال ساخت است.
مطالعات جدید دانشگاه اکستر نشان داده است که پرتاب عمودی یک موشک "اوربکس" ۸۶ درصد کمتر از موشکی با اندازه مشابه، گاز منتشر می کند و علاوه بر آن ۹۶ درصد نسبت به موشکی که به صورت افقی از یک فضاپیمای حامل پرتاب می شود هم گاز کمتری منتشر می کند.
موشک هایی با اندازه مشابه مقادیر زیادی کربن سیاه یا دوده آزاد می کنند. این ماده در اثر اشتعال ناقص سوخت های حاوی کربن به وجود می آید و با آزاد شدن از موشک ها در جو زمین سبب تغییرات جوی می شود.
هم اکنون، تعداد موشک هایی که پرتاب می شوند کم است. برای مثال، طبق گفته ی ناسا در سال ۲۰۲۰ به صورت کلی ۱۱۴ پرتاب مداری انجام شده است.
این تعداد در مقایسه با بیشتر از ۱۰۰ هزار پرواز در صنعت هوایی خیلی کم است اما موشک ها گازهای مضر را در جو بالایی زمین منتشر می کنند که این بدان معناست که این آلاینده ها به مدت دو تا سه سال در جو باقی می مانند.


"کریس لارمور"(Chris Larmour)، مدیرعامل "اوربکس" می گوید: "اوربکس" نخستین پرتاب فضایی تجاری با سوخت تجدیدپذیر را انجام خواهد داد.
ما معتقدیم حالا که جایگزین های کارآمد و پایدار در دسترس می باشد زمان گذر از سوخت های فسیلی آلوده کننده فرا رسیده است و امیدواریم قوانین سخت گیرانه تری در این مورد وضع شود.
با فرا رسیدن زمان کنفرانس تغییرات آب وهوایی سازمان ملل متحد ۲۰۲۱ در گلاسکو، ما به چاره ای پایدار دست یافتیم که از استفاده از سوخت های فسیلی جلوگیری می کند.
به نقل از دانشگاه اکستر، پرتاب موشک "اوربکس" به صورت کلی سبب انتشار ۱۳.۸ تن گاز دی اکسید کربن می شود. این مقدار شامل انتشار مستقیم در اثر پرتاب، انتشار غیر مستقیم در نتیجه ی تولید سوخت و اثر تابشی ناشی از انتشار گاز غیر دی اکسید کربن در ارتفاعات بالا می شود. به نقل از شرکت "اوربکس" این میزان کمی بیشتر از گاز گلخانه ای بوجود آمده توسط هر فرد طی یک سال در انگلستان است که به صورت متوسط میزان آن ۱۲.۷ تن است.
یکی از علل اصلی سازگار بودن این موشک با محیط زیست سوخت زیستی آن است.
دکتر "شیائو یان"(Xiaoyu Yan) از موسسه محیط زیست در دانشگاه اکستر می گوید: صنعت هوا و فضای بریتانیا نقشی اساسی در مبارزه با تغییرات جوی دارد. برای مثال این کشور با ارسال ماهواره های نظارت بر زمین به بررسی تغییرات محیط زیستی می پردازد.
مطالعات ما نشان داده است که پرتاب های برنامه ریزی شده توسط "اوربکس" می تواند به کاهش قابل توجه اثرات گلخانه ای کمک نماید.
منبع:

1400/07/30
23:31:32
0.0 از 5
523
تگهای خبر: تولید , دانشگاه
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۳
beedownload بی دانلود