معاون علمی و فناوری رییس جمهوری مطرح كرد

بازگشت 2600 نخبه ایرانی به کشور طی 5 سال

بازگشت 2600 نخبه ایرانی به کشور طی 5 سال

معاون علمی و فناوری رئیس جمهوری از بازگشت ۲۶۰۰ نفر نخبه ایرانی فارغ التحصیل از ۲۰۰ دانشگاه برتر دنیا به ایران اطلاع داد.


به گزارش بی دانلود به نقل از ایسنا سورنا ستاری امروز درحاشیه آیین اختتامیه چهارمین دوره جایزه مصطفی (ص) در جمع خبرنگاران اضافه کرد: جوایزی مانند نوبل که مبادرت به انتخاب افراد برجسته در حوزه های مختلف می کند و همینطور جایزه مصطفی (ص) که هر دو سال یک مرتبه برگزار می شود، در واقع الگوهای علمی هستند و جهان اسلام می تواند جایزه ای برای خودش داشته باشد.
وی ضمن اشاره به روند انتخاب دانشمندان برتر جهان اسلام در جایزه مصطفی(ص)، اظهار نمود: در این دوره از جایزه دانشمندان برتر در دو بخش انتخاب شدند؛ یک دسته از دانشمندان معرفی شده، دانشمندانی هستند که مقیم کشورهای اسلامی اند.
ستاری با اشاره به اینکه این دسته از دانشمندان برگزیده تحصیلات خویش را در کشورهای دیگر به پایان رسانده اند و در کشورهای اسلامی به فعالیت خود ادامه داده اند، افزود: بخش دیگر برگزیدگان، افرادی هستند که می توانند به دانشمندان اسلامی در پیشبرد علم کمک کنند که اقدام بسیار ارزشمندی است.
معاون علمی و فناوری رئیس جمهوری با تکیه بر این که نمونه این دانشمندان را میتوان در همه ادوار جایزه مصطفی(ص) مشاهده کرد، خاطرنشان کرد: کشف دانشمندانی که در اعطای جوایز دیگر جهانی دیده نمی گردد، می تواند یکی از اهداف جایزه مصطفی(ص) باشد و فکر می کنم که اعطای این جایزه حرکت و اقدام جدی در حوزه علم و فناوری در کشورهای اسلامی باشد.
وی درباره برنامه های بنیاد ملی نخبگان برای بازگشت نخبگان ایرانی، توضیح داد: در ۵ سال قبل برنامه ای را برای بازگرداندن نخبگان ایرانی مقیم خارج در بنیاد ملی نخبگان اجرایی کردیم که تابحال ۲ هزار و ۶۰۰ نفر از این نخبگان که از ۲۰۰ دانشگاه برتر دنیا فارغ التحصیل شده اند، در چارچوب این برنامه به کشور بازگشته اند.
ستاری افزود: حدود ۲۵ درصد از این تعداد نخبه ایرانی بازگشته به کشور در دانشگاه های کشور مشغول به فعالیت هستند، ولی بیشتر آنها در شرکتهای دانش بنیان و استارت آپ هایی که گاها خود آنها مؤسس بودند، مشغول به فعالیت شدند.
معاون علمی و فناوری رئیس جمهوری تصریح کرد: این اقدام برنامه ای است که در بنیاد ملی نخبگان برای بازگردان نخبگان ایرانی توسعه داده شده است.
منبع:

1400/08/01
21:19:20
0.0 از 5
729
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۳
لینک دوستان بی دانلود
beedownload بی دانلود