کشف تنوع ژنتیکی کروناویروس با بررسی فاضلاب

کشف تنوع ژنتیکی کروناویروس با بررسی فاضلاب

پژوهشگران آمریکایی در بررسی جدید خود، یک روش مبتنی بر فاضلاب را برای کشف تنوع ژنتیکی کروناویروس به کار برده اند.


به گزارش بی دانلود به نقل از ایسنا و به نقل از مدیکال اکسپرس، روش های جایگزین تشخیص ویروس، برای مقابله با کووید-۱۹ مهم هستند و می توانند باری را که بر دوش سیستم های مراقبت از سلامت قرار دارد، کاهش دهند. پژوهشگران "دانشگاه کالیفرنیا، ارواین" (UCI) در بررسی جدیدی، کارآیی روش "همه گیرشناسی فاضلاب بنیان" (WBE) را جهت بررسی وجود کروناویروس و تنوع ژنتیکی آن نشان داده اند.
راهبردهای کاهش کووید-۱۹، به روش های دقیق و مقرون به صرفه تشخیص نیاز دارند تا بتوانند به کاهش شیوع کروناویروس کمک کنند. روش همه گیرشناسی فاضلاب بنیان که نشان دهنده ضایعات جمعیت انسانی در یک منطقه مشخص است، می تواند عوامل بیماری زای ویروسی را شناسایی کند و یک سیستم تشخیص ابتدایی هنگام انتشار ویروس باشد. بنابراین، درک بهتر توانایی روش همه گیرشناسی فاضلاب بنیان در تشخیص و ردیابی دقیق عوامل بیماری زای ویروسی می تواند بینش هایی را برای مقابله با بیماری هایی مانند کووید-۱۹ عرضه نماید.
پژوهشگران در این پروژه، به بررسی فاضلاب در جنوب کالیفرنیا بین اوت ۲۰۲۰ تا ژانویه ۲۰۲۱ پرداختند.
"کاترین وایتسون" (Katrine Whiteson)، استادیار زیست شناسی مولکولی دانشگاه کالیفرنیا، ارواین و از پژوهشگران این پروژه اظهار داشت: هنگامی که همه گیری کووید-۱۹ شروع شد و ما در مورد تلاشهای صورت گرفته برای نظارت بر فاضلاب شنیدیم، بلافاصله به فکر جمع آوری فاضلاب در آزمایشگاه افتادیم تا از آن برای شکار "فاژها" (Phages) استفاده نماییم. فاژها، ویروس هایی هستند که باکتری ها را آلوده می کنند و می توانند بعنوان جایگزین آنتی بیوتیک ها مورد استفاده قرار بگیرند. من افتخار می کنم که گروهی از دانشجویان در آزمایشگاه ما گرد هم آمده اند تا فاضلاب را برای جستجوی ویروس ها پردازش کنند و بر آن تمرکز داشته باشند.
پژوهشگران دریافتند که بار ویروسی کارخانه های تصفیه پسماند، با میانگین هفتگی موارد گزارش شده کووید-۱۹ در جنوب کالیفرنیا ارتباط دارد. آنها با بررسی نمونه ها، فراوانی نسبی کروناویروس را تایید کردند و به شناسایی انواع تک نوکلئوتیدی کروناویروس در نمونه های ویژه پرداختند.
"جیسون روتمن" (Jason Rothman)، پژوهشگر ارشد این پروژه اظهار داشت: پژوهش ما، کارآیی همه گیرشناسی فاضلاب بنیان و اهمیت آنرا در کمک کردن به بررسی کووید-۱۹ نشان داده است.
پژوهشگران طی این پروژه دریافتند که نمونه های فاضلاب، سرشار از تنوع ویروسی هستند. تنوع و ترکیب ویروس ها، به محل جمع شدن ضایعات بستگی داشت که در مورد ویروس های بیماری زای انسانی مانند کروناویروس هم صادق بود.
نظر پژوهشگران این است که بررسی های آینده برای اصلاح روش های آماده سازی نمونه و نظارت جامع تر برای تعیین نحوه تغییر ویروس های بیماری زا، به مرور زمان ادامه خواهند یافت.
این پژوهش، در مجله "Applied and Environmental Microbiology" به چاپ رسید.
منبع:

1400/08/03
21:54:46
0.0 از 5
818
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۴
beedownload بی دانلود