ویروس هپاتیت ب از چه زمانی وجود داشته است؟

ویروس هپاتیت ب از چه زمانی وجود داشته است؟

به گزارش بی دانلود باستان شناسان جمهوری چک به دانشمندان کمک کردند تا بتوانند انسان های مبتلا به هپاتیت B دوران ماقبل تاریخ را شناسایی کنند.


به گزارش بی دانلود به نقل از ایسنا و به نقل از ای آر، هپاتیت ب یکی از شایع‎ترین ویروس های جهان است و هنوز هم سالانه جان حدود ۸۲۰ هزار نفر را می گیرد. هپاتیت ب نوعی بیماری عفونی ویروسی در انسان است که ویروس هپاتیت ب(HBV اچ بی وی) عامل آن است. بیشترین صدمه این بیماری متوجه کبد بیمار است. ویروس این بیماری می تواند سبب هر دو حالت حاد یا مزمن آن شود.
تعدادی از پژوهشگران در مطالعه اخیرشان اظهار کرده اند تمام نسخه های مدرن شناخته شده هپاتیت ب از همان نسخه اصلی این ویروس که حتی پیش از کشاورز شدن افراد، آنها را تحت تأثیر قرار داده، نشات گرفته اند.
باستان شناسان جمهوری چک در این مطالعه به بررسی نمونه های جمع آوری شده از بقایای انسان های ماقبل تاریخ پرداختند. داده های تجزیه و تحلیل شده در این مطالعه بین المللی که توسط موسسه "ماکس پلانک" آلمان برای بخش علوم تاریخ بشر این موسسه انجام شد، نشان داده است که همه ژنوتیپ های شناخته شده ویروس هپاتیت ب از سویه ای که اجداد نخستین آمریکایی ها و همینطور نزدیک ترین خویشاوندان آنها یعنی اوراسیان ها را آلوده کرده، نشات گرفته است و این اتفاق هم زمانیکه این قوم ها واگرایی و از هم دور شدن را شروع کرده اند صورت گرفته است. علاوه بر این، محققان دریافتند که این ویروس از ۱۰ هزار سال پیش در بخش های وسیعی از اروپا وجود داشته است.
در دانش جغرافیا و علوم سیاسی، به سرزمین ادامه داری که دو قاره اروپا و آسیا را دربر می گیرد، اصطلاح اوراسیا گفته می شود. بخش اعظم اوراسیا در نیم کره های شمالی و شرقی قرار دارد. مرزهای اوراسیا عبارتند از: اقیانوس آرام در شرق، اقیانوس اطلس در غرب، اقیانوس منجمد شمالی در شمال و آفریقا، مدیترانه و اقیانوس هند در جنوب.
یکی از نکات جالبی که محققان در این مطالعه به آن دست پیدا کردند این است که در حالیکه دانشمندان اعتقاد دارند که خیلی از پاتوژن های مدرن آن زمانی که انسان ها ساکن و آغاز به کشاورزی کردند، آغاز به آلوده کردن انسان کردند، اما داده ها نشان داد که هپاتیت حتی در بین جامعه شکارچی-گردآورنده هم وجود داشته است. جامعه شکارچی-گردآورنده جامعه ای است که اصلی ترین روش معیشت آن تغذیه مستقیم از گیاهان خوراکی و حیوانات حیات وحش است. این جامعه در جستجوی گیاه و به دنبال شکار حیوان است و تلاش زیادی در پدیدآوردن کشتزار یا اهلی کردن حیوانات نمی کند.


دانشمندان به لطف نمونه های دی ان ای بسیاری که از گورستان های جمهوری چک جمع آوری کرده بودند به این اطلاعات مهم دست پیدا کردند.
دکتر " مایکل ارنه"(Michal Ernée) از موسسه دیرینه شناسی آکادمی علوم چک یکی از باستان شناسانی است که بعنوان بخشی از یک پروژه مشترک پنج ساله درحال جمع آوری و اشتراک گذاری این داده ها با موسسه ماکس پلانک و چندین موسسه دیگر است.
ارنه در اینباره اظهار داشت: این اطلاعات بر مبنای غربالگری صدها اسکلت که دی. ان. ای ماقبل تاریخ آنها درحال بررسی و مطالعه است، به دست آمده است. این یک کشف اعجاب انگیز است چونکه ردیابی منشا یک بیماری خیلی سخت است برای مثال یکی از نمونه های آن که امروزه محققان درحال بررسی هستند کروناویروس است.
دکتر ارنه در پاسخ به این سؤال که چرا جمهوری چک مکانی عالی برای تجزیه و تحلیل بقایای انسان‎های ماقبل تاریخ است، اظهار داشت که این مورد دو دلیل دارد. نخستین مزیتی که جمهوری چک دارد، موقعیت جغرافیایی آن است چون که در مرکز اروپا قرار دارد و ناحیه ای است که افراد دارای چندین فرهنگ مختلف در ماقبل تاریخ اینجا ساکن بوده اند.
وی ادامه داد: مزیت دیگر این است که ما در اینجا بقایای اسکلت زیادی داریم. در بعضی فرهنگ ها به جای دفن مردگان آنها را می سوزانند که این امر جمع آوری نمونه های دی. ان. ای را غیر ممکن می کند. قدیمی ترین اسکلت کشف شده در جمهوری چک که از هپاتیت ب رنج می برد به حدود ۳ هزار سال پیش از میلاد باز می گردد.
یافته های این مطالعه در مجله "Science" منتشر گردید.
منبع:

1400/08/04
21:52:05
0.0 از 5
792
تگهای خبر: پروژه , محقق
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۳
beedownload بی دانلود