ستاری در جمع رؤسای پارك های فناوری استانی:

با اجرای بند الف تبصره18قانون بودجه اشتغالزایی توسعه می یابد

با اجرای بند الف تبصره18قانون بودجه اشتغالزایی توسعه می یابد

به گزارش بی دانلود معاون علمی و فناوری رئیس جمهوری با بیان اینکه معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری نخستین نهادی است که برای اجرایی کردن بند الف تبصره ۱۸ قانون بودجه پیش قدم شده است، اظهار داشت: این قانون به دنبال توسعه اشتغال در کشور است. این تبصره فرصت خوبی برای شرکت ها است تا بتوانند طرح ها و پروژه های خویش را با تسهیلات خوب و قابل قبول اجرایی کنند.


به گزارش بی دانلود به نقل از ایسنا، سورنا ستاری در نشست تبیین بند الف تبصره ۱۸ قانون بودجه که به توسعه اشتغالزایی تاکید دارد، در جمع رؤسای پارک های فناوری استانی اظهار نمود: این تبصره یک اتفاق بزرگ و ابتکاری است که تصویب آن با حمایت ویژه مجلس شورای اسلامی سریع تر انجام شد. معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری اجرای این تبصره را به پارک های فناوری در استان ها واگذار کرده است. آنها نمایندگان معاونت علمی و فناوری هستند.
ستاری اضافه کرد: از رؤسای پارک ها می خواهیم هر چه زودتر طرح های فناورانه و دانش بنیان استان خویش را بررسی نمایند. این تبصره فرصت خوبی برای شرکت ها است تا بتوانند طرح ها و پروژه های خویش را با تسهیلات خوب و قابل قبول اجرایی کنند. همه ابزار و اختیار در دست پارک ها است بعد از این شرایط بهترین بهره را برای توسعه اقتصاد دانش بنیان و خلاق ببرید.
رئیس بنیاد ملی نخبگان ضمن اشاره به این که این تبصره به شکلی رقابت میان پارک های فناوری را بیشتر می کند، اظهار داشت: در این طرح مبالغ و اعتبارات تخصیص داده می شود، اگر پارکی از این فرصت استفاده نکند؛ منابع به پارک های دیگر استان ها تعلق می گیرد.
ستاری ضمن اشاره به همکاری خوب مجلس شورای اسلامی با معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری برای تحقق اقتصاد دانش بنیان، افزود: خوشبختانه تعداد زیادی از نمایندگان مجلس همکاری خوبی با معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری برای تصویب قوانین حوزه دانش بنیانی و آشنایی درستی از مفاهیم این حوزه دارند و این مورد کمک بزرگی برای اجرایی شدن برنامه های این حوزه است.
رئیس ستاد فناوری های نرم و توسعه صنایع خلاق اضافه کرد: رؤسای پارک ها هر چه زودتر جلسات خویش را با مسؤولان استانی بگذارند تا در آینده نزدیک جذب منابع جدید صورت گیرد و بانکهای عامل هم برای همکاری با این طرح ترغیب شوند.
ستاری با اشاره به اینکه معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری نخستین نهاد اجراکننده این تبصره است، اظهار داشت: هم اکنون ما به الگویی در این حوزه برای دیگر دستگاه ها بدل شده ایم و همه اقدامات اولیه برای عملیاتی شدن آنرا انجام داده ایم. مذاکرات با بانکها هم صورت گرفته است. برای تسهیل عرضه ضمانت نامه ها هم معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری آمادگی لازم را دارد.
تخصیص اعتبارات در معاونت علمی و فناوری پایین ترین میزان خطا را دارد
محسن دهنوی، عضو هیات رییسه مجلس شورای اسلامی هم در این نشست، ضمن اشاره به عملکرد خوب دکتر ستاری در خلال ۸ سال حضور در معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، اظهار داشت: یکی از بهترین اقدامات دکتر در این سال ها، عدم توسعه سازمانی بود. دکتر تاکید داشتند که پارک های استانی نماینده معاونت علمی و فناوری در دیگر شهرها هستند. همین مبحث به چابکی و کارآمدی این نهاد فناورانه کمک کرد.
وی ادامه داد: یکی از مطمئن ترین و بهترین دستگاه ها در اختصاص پول و بودجه معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری است. چون که این پول ها با پایین ترین میزان خطا به هدف برخورد می کند و در جای درست خود استفاده می شود.
رئیس فراکسیون اقتصاد دانش بنیان مجلس شورای اسلامی افزود: با وجود تخصیص اعتبارات به حوزه دانش بنیان و خلاق باید بگویم که رقم کلی به نسبت دیگر بودجه های جاری بسیار ناچیز است و باید واقعی تر شود.
دهنوی اضافه کرد: برای اجرایی شدن تبصره ۱۸ دو پیشنهاد برای پارک ها دارم؛ یکی این که هر چه زودتر ارتباطات مؤثر خود با مدیران و مسؤولان استانی را آغاز و گزارشی از اقدامات خود ارائه نمایند و دوم این که از امکانات این طرح به خوبی بهره ببرند.
نماینده مردم در مجلس شورای اسلامی همینطور بیان نمود: برند معاونت علمی و فناوری در زمینه دانش بنیان و خلاق شدن شرکت ها معتبر است و سختگیری های این حوزه کمک کرده است تا شرکت هایی عنوان دانش بنیانی یا خلاق بگیرند که واقعا محصول و تولید دارند. تبصره ۱۸ سنگ بنای خوبی برای پیشبرد حوزه دانش بنیان و خلاق در کشور است. از این فرصت استفاده کنید.
بند (الف) تبصره ۱۸ قانون بودجه چیست؟
به نقل از معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، بر مبنای بند (الف) تبصره ۱۸ قانون بودجه به دولت اجازه داده می شود برای مردمی شدن اقتصاد، حداکثرسازی مشارکت اقتصادی، بهره گیری مؤثر از ظرفیت های عظیم جمعیت فعال کشور (جوانان، زنان و دانش آموختگان دانشگاهی) و برای بهره برداری مؤثر از مزیت های نسبی و رقابتی مناطق در پهنه سرزمینی ایران اسلامی (با اولویت مناطق روستایی و عشایری و محروم) برنامه ریزی ها و سیاست گذاری ها به ایجاد اشتغال پایدار و جدید منجر شود.
این تبصره به سیاست گذاران و برنامه ریزان فرصت می دهد تا ایجاد فرصتهای شغلی جدید و پایدار در منطقه و شناسایی استعدادها و قابلیت های مناطق، از راه حمایت های نهادی، اعتباری، آموزشی و اجرایی، اقدامات مصرح در ذیل این تبصره را برپایه سیاست های مصوب شورایعالی اشتغال انجام دهند.
منبع:

1400/08/05
19:51:23
0.0 از 5
737
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۳
لینک دوستان بی دانلود
beedownload بی دانلود