دبیر ستاد توسعه زیست فناوری مطرح كرد

حمایت معاونت علمی از ۳ واکسن کرونا

حمایت معاونت علمی از ۳ واکسن کرونا

دبیر ستاد توسعه زیست فناوری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری از حمایت ۳۵۸ محصول به ارزش ۲۳۱.۷ میلیارد تومان اطلاع داد و اظهار داشت: علاوه بر آن این ستاد، ۳ واکسن کرونا به میزان ۳۷ میلیارد تومان را مورد حمایت قرار داده است.


به گزارش بی دانلود به نقل از ایسنا، دکتر مصطفی قانعی امروز در مراسم رونمایی از داروی درمان روماتوئید آرتریت با تکیه بر این که رقابت در اقتصاد زیستی جهانی در دهه های گذشته تشدید شده است و کشورهای خارجی، فناوری و مالکیت معنوی را از ایالات متحده ربوده اند، اضافه کرد: بعنوان نمونه دولت چین طی چند سال قبل توانسته شکاف خودش را با آمریکا در حوزه بیوتکنولوژی کاهش دهد؛ ازاین رو دولت آمریکا شرکتهای چینی در رابطه با پروژه بانک ژن «سین کیانگ» را در فهرست سیاه قرار داده است.
وی اظهار نمود: مقامات نگرانند که آزمایش گسترده کروناویروس فرصتی را برای شرکتهای در رابطه با دولت چین فراهم آورد تا پایگاه های داده عظیم DNA را برای تحقیقات و همینطور نظارت مبتنی بر ژنتیک جمع آوری کنند.
قانعی با اشاره به اینکه محققان معتقدند بیوتکنولوژی برای آمریکا امنیت ملی و قدرت رقابت اقتصادی را به ارمغان آورده است، خاطرنشان کرد: ازاین رو طبیعی است که امریکا مانع پیشرفت بیوتکنولوژی در کشورهای دیگر شود.
وی تصریح کرد: ۵۰ درصد پتنت های بیوتکنولوژی ثبت شده در جهان از سال ۱۹۹۹ تا سال ۲۰۱۳ متعلق به آمریکا است و این مورد نشان داده است که آمریکا می داند قدرت دقیقا در چه جایی قرار دارد.
دبیر ستاد توسعه زیست فناوری با اشاره به اینکه این در شرایطی است که کشورهای جهان در سالهای اخیر دریافتند مسیر پیشرفت از فناوری زیستی عبور می کند، تصریح کرد: این کشورها دریافتند که بیوتکنولوژی می تواند اقتصادی پویا و ثروت را برایشان ایجاد نماید، بر این اساس است که کشوری مانند چین بیشتر از ۱۰۰ میلیارد دلار سرمایه گذاری در تحقیق و توسعه بیوتکنولوژی انجام داده است.
به قول وی کشور چین در دوره دو ساله ۲۱۰۷ تا ۲۰۱۹ به میزان ۴۵ میلیارد دلار در شرکتهای بیوتکنولوژی سرمایه گذاری خطرپذیر کرده است. همینطور در کشور آلمان از ۲۰۱۷ تا ۲۰۲۰، به میزان ۳۳ میلیارد دلار روی فناوری زیستی سرمایه گزاری نموده است.
دبیر ستاد توسعه زیست فناوری معاونت علمی با اشاره به اینکه طبیعی است ایالات متحده امریکا نمی خواهد قدرت استراتژیک خودش را در حوزه بیولوژیک از دست دهد، اظهار داشت: البته که یک شرکت داروسازی سوئیسی تنها در سال ۲۰۱۸ به میزان ۱۱ میلیارد دلار برای تحقیق و توسعه هزینه کرده است.
امنیت غذایی یک برای دنیای کنونی
قانعی ضمن اشاره به اهمیت امنیت غذایی در دنیا اظهار داشت: اگر امروز بیوتکنولوژی بعنوان استراتژیک ترین مفهوم در بین فناوری ها شناخته می شود، به علت این است که امنیت قرن ۲۱ در حوزه سلامت و غذایی با فناوری زیستی گره خورده است.
وی تصریح کرد: با افزایش سرانه مصرف گوشت، مصرف جهانی پروتئین از سال ۱۹۷۰ بیشتر از دو برابر شده که پیشبینی می شود این میزان تا سال ۲۰۳۰ به میزان ۶۰ درصد دیگر اضافه شود.
دبیر ستاد توسعه زیست فناوری، حوزه امنیت غذایی را یک لزوم دانست و تصریح کرد: تحقیقات مختلفی نشان داده است ورود فناوری زیستی به حوزه امنیت غذایی می تواند سرعت تولید را بالا ببرد و ورود بخش خصوصی به امنیت غذایی می تواند کاملا سود ده باشد.
ماموریت معاونت علمی برای کسب ثروت و رفاه عمومی
قانعی، حوزه های زیست فناوری صنعتی، زیست فناوری کشاورزی، محیط زیست، تجهیزات و کیت، واکسن انسانی، خوراک و مکمل های دام، طیور و آبزیان، داروها و روش های درمانی زیستی، داروهای شیمیایی و مواد اولیه دارویی و واکسن های حیوانی را همچون فعالیتهای ستاد زیست فناوری معاونت علمی نام برد و افزود: در این ستاد موضوعات ترویج و آموزش، پژوهش، توسعه زیرساخت و توسعه فناوری در پیش گرفته شده تا بتوانیم از زیست فناوری در جهت رفاه عمومی و کسب ثروت گام برداریم.
قانعی ضمن اشاره به حمایت های ستاد زیست فناوری اظهار داشت: تابحال ۳۵۸ محصول به میزان ۲۳۱.۷ میلیارد تومان (۸۹۴.۴ میلیون دلار) توسط ستاد توسعه زیست فناوری در حوزه دارو، مواد اولیه و ملزومات دارویی و همینطور ۳ واکسن کرونا به میزان ۳۷ میلیارد تومان با پتانسیل ارزی ۳۵۳.۲ میلیون دلار از جانب ستاد توسعه زیست فناوری مورد حمایت قرار گرفته است.
دبیر ستاد توسعه زیست فناوری همینطور ضمن اشاره به میزان حمایت ها از تولید واکسن های انسانی و مواد اولیه اظهار داشت: همینطور ۱۱ محصول به ارزش ۵۴.۶ میلیارد تومان با پتانسیل ارزی ۱۸۲.۴ میلیون دلار مورد حمایت قرار گرفته است.
وی اظهار داشت: در حوزه دارو، مواد اولیه حد واسط شیمیایی و استانداردهای دارویی ۹۰ محصول و ۲۲۱ استاندارد به میزان ۵۳ میلیارد تومان از جانب ستاد زیست فناوری حمایت شده که پتانسیل ارزی این حمایت برابر با ۲۴۴.۶ میلیون دلار بوده است.
قانعی اضافه کرد: همینطور ۳۳ دارو و فرآورده های بیولوژیکی به میزان ۸۷.۱ میلیارد تومان و پتانسیل ارزی ۱۱۴.۲ میلیون دلار توسط ستادمورد حمایت قرار گرفته است.
دستاوردهای زیست فناوری ایران
وی ضمن اشاره به دستاوردهای زیست فناوری ایران توسط محققان کشور اظهار داشت: تابحال ۱.۴ میلیارد دلار به واسطه دستاوردهای زیستی محققان کشور صرفه جویی ارزی سالانه در چارچوب تولید ۲۶ داروی زیستی بوجود آمده است.
دبیر ستاد توسعه زیست فناوری تصریح کرد: ۹.۵درصد درآمد شرکتهای دانش بنیان از محل شرکتهای فعال در حوزه زیست فناوری است.
وی افزود: بیشتر از ۶۰ درصد صادرات محصولات شرکتهای دانش بنیان به شرکتهای فعال در حوزه زیست فناوری اختصاص دارد که این یکی از دستاوردهای حوزه زیستی به حساب می آید.
قانعی اظهار داشت: ایجاد ۲۳ شتاب دهنده در حوزه مواد اولیه دارویی، داروهای بیولوژیک، تولید واکسن انسانی و حیوانی، صنایع غذایی، آرایشی و بهداشتی، پروبیوتیک و تجهیزات پزشکی از دیگر دستاوردهای بیوتکنولوژیک کشور به حساب می آید.
وی ادامه داد: کسب رتبه نخست تولید محصولات زیست فناوری و واکسن در غرب آسیا، حضور در بین ۵ کشور تولید کننده محصولات زیست فناوری در آسیا، ایجاد مراکز نوآوری، کسب رتبه علمی دوازدهم در سطح جهان و اول در سطح منطقه از دستاوردهای محققان در حوزه زیستی به حساب می آید.1400/08/08
10:11:40
0.0 از 5
630
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۴
لینک دوستان بی دانلود
beedownload بی دانلود