خدمات حمایتی صندوق نوآوری جهت راه اندازی خط تولید در خارج

خدمات حمایتی صندوق نوآوری جهت راه اندازی خط تولید در خارج

معاون توسعه صندوق نوآوری و شکوفایی از حمایت این صندوق از شرکت های دانش بنیان جهت راه اندازی خط تولید در سایر کشورها آگاهی داد.


به گزارش بی دانلود به نقل از ایسنا سیاوش ملکی فر، در وبینار توسعه صادرات محصولات حوزه تجهیزات پزشکی به کشور بوسنی و هرزگوین که امروز چهارشنبه ۱۲ آبان ماه در محل صندوق نوآوری و شکوفایی ریاست جمهوری برگزار شد، با اشاره به حمایت صندوق نوآوری از راه اندازی خط مونتاژ و بسته بندی شرکت های دانش بنیان در خارج از کشور، اظهار داشت: پایگاه اختصاصی صادراتی بمنظور عرضه محصولات شرکت های دانش بنیان در بوسنی به راه افتاده است.
وی با اعلان اینکه برای ورود به این پایگاه صادراتی نیاز به عقد قرارداد است، اظهار نمود: صندوق نوآوری برای راه اندازی خط مونتاژ، بسته بندی و "فینیشینگ" در خارج از کشور به شرکت های دانش بنیان تسهیلات اعطا می کند.
بازار صادراتی ایران که دیده نشده است
در این وبینار افشین کلاهی، رییس مجمع تشکل های ایران نیز با ارائه آمار و جزئیاتی از کشور بوسنی و هرزگوین، این کشور را پایگاه خوبی برای صادرات ایران برشمرد و اظهار داشت: طبق آمار موجود، صادرات ایران به بوسنی ۴ میلیون و ۶۰۰ هزار دلار است.
وی افزود: رشد صادرات بوسنی در زمینه های دارویی، تجهیزات پزشکی، خودرو و IT بوده است. ضمن این که با بررسی المان هایی مانند شاخص پیچیدگی اقتصادی، تولید ناخالص ملی و همین طور قانون موافقت نامه تجارت ترجیحی بین ایران و بوسنی که تا کنون استفاده چندانی از آن نشده است، در می یابیم می توان به نفع شرکت های دانش بنیان ایرانی از این خاصیت ها بهره برد.
کلاهی ضمن ارائه توضیحاتی پیرامون پایگاه صادراتی ایران در بوسنی، اشاره کرد: فعالیت در زمینه هایی مانند دارو و تجهیزات پزشکی، کشاورزی، پتروشیمی، فناوری اطلاعات و صنعت ساختمان می تواند برای کشور آورده های قابل توجهی به همراه داشته باشد.
دید جهانی برای توسعه صادرات دانش بنیان
رضا کمپانی، نایب رئیس اتحادیه تولیدکنندگان و صادرکنندگان تجهیزات پزشکی نیز اظهار داشت: صادرات تجهیزات پزشکی محدود است و نسبت به صادرات حوزه های دیگر مانند صنایع غذایی خیلی بالا نیست، اما چون با جان بیماران ارتباط دارد، بسیار باارزش است.
وی با تاکید بر این که ایران می تواند مواد "های تک" و اولیه صنعت تجهیزات پزشکی را با ایجاد خط تولید در خارج از کشور تهیه نماید، اظهار داشت: بوسنی پایگاه خوبی برای صادرات ایران است، اما باید نکاتی را در نظر بگیریم اول این که تنها بوسنی مد نظرمان نباشد و دید جهانی داشته باشیم و دیگر این که بر پایه کار تولید محور فعالیت نماییم.
ضرورت بهره گیری شرکت های ایرانی از موقعیت اقتصادی بوسنی
جابر وثیق، رایزن اقتصادی سفارت ایران در بوسنی و هرزگوین با اعلان اینکه بوسنی از موقعیت اقتصادی خوبی برخوردارست و باید از آن بهره برد، اظهار داشت: حدود ۷۵ درصد مبادلات بوسنی با کشورهای اتحادیه اروپایی و ۲۵ درصد با کشورهای خارج از قاره اروپا است.
در این جلسه، شرکت های حاضر به ارائه دغدغه های خود در خصوص مشکلات موجود در تبادلات بانکی، مسائل مالیاتی، مشکلات حمل و نقل دریایی و صادرات بوسیله دریا به بوسنی و تحریم های موجود مقابل ایران و مسلمانان و روابط سیاسی که بر حوزه اقتصادی و تجاری اثر منفی می گذارد، اشاره کردند و درباره این موضوعات بحث و تبادل نظر صورت گرفت.1400/08/13
12:53:40
0.0 از 5
563
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۵
beedownload بی دانلود