افزایش میزان لذت افراد کم بینا از فیلم دیدن

افزایش میزان لذت افراد کم بینا از فیلم دیدن

محققان ˮدانشگاه یورکˮ انگلیس در مطالعه اخیرشان به منظور افزایش لذت و ایجاد تجربه ای بی نظیر برای افراد کم بینا هنگام مشاهده فیلم، متد جدیدی را بوجود آورده اند.


به گزارش بی دانلود به نقل از ایسنا و به نقل از تی ان، توصیف صوتی سنتی(AD) روایت صوتی موضوعی در حالت سوم شخص است که اطلاعاتی در مورد لایه بصری یک فیلم یا برنامه تلویزیونی عرضه می دهد. استفاده کنونی از روش توصیف صوتی سنتی گاهی اوقات می تواند با سایر عناصر صوتی موجود در موسیقی متن فیلم و جلوه های صوتی همپوشانی داشته باشد اما در چارچوب جدید این روش توصیف های کلامی به حداقل رسیده و طراحی صدا هم نقش مهمی ایفا کرده و اما افزودن صدای سه بعدی و روایت در حالت اول شخص تجربه ای متفاوت برای فرد به ارمغان می آورد.
روش های جدید سبب ایجاد یک بستر مناسب تر برای این گروه از افراد می شود. در پروژه اخیر دانشگاه "یورک" محققان تعداد توصیفات کلامی را به حداقل رسانده و در نتیجه از حذف کردن عناصر مهم موسیقی متن اصلی فیلم جلوگیری کرده اند.


محققان این پروژه جهت کمک به این افراد بر سه تکنیک اصلی تمرکز کردند. روش اول افزودن جلوه های صوتی برای عرضه اطلاعات در مورد حرکات افراد، توضیح حضور نماهای معرف، نقل کردن صحنه های انتزاعی و همینطور نشان دادن حضور شخصیت ها، زمان و مکان است. روش دوم استفاده از صدای سه بعدی روی هدفون برای نمایش موقعیت شخصیت ها و اشیا به تصویر کشیده شده بر روی صفحه نمایش است. روش سوم نیز، استفاده از روایت اول شخص برای به تصویر کشیدن جنبه هایی از داستان مانند احساسات، حرکات، رنگ ها و همینطور برخی کارها که از راه جلوه های صوتی قابل انتقال نیستند، است.
منبع:

1400/08/14
17:03:43
0.0 از 5
611
تگهای خبر: پروژه , دانشگاه , طراحی , محقق
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۳
لینک دوستان بی دانلود
beedownload بی دانلود