پیام معاون علوم طبیعی مدیركل یونسكو به مناسبت بزرگداشت استاد یوسف ثبوتی:

آمادگی یونسکو در پشتیبانی از ایران برای تقویت علم، فناوری و نوآوری

آمادگی یونسکو در پشتیبانی از ایران برای تقویت علم، فناوری و نوآوری

به گزارش بی دانلود معاون علوم طبیعی مدیرکل یونسکو در پیامی به مناسبت برگزاری چهارمین برنامه تماشای خورشید و بزرگداشت استاد یوسف ثبوتی با بیان اینکه امروز نقش مهم علم در زندگی روزمره ما جشن گرفته می شود، اظهار داشت: یونسکو آمادگی دارد تا نهادهای جمهوری اسلامی ایران را در جهت کوشش برای تقویت علم، فناوری و نوآوری به منظور ایجاد دانش و درک از راه همکاریهای علمی برای پیدا کردن چاره هایی برای چالش های امروز حمایت کند.


به گزارش بی دانلود به نقل از ایسنا، شمیلا نیر-بدوئل، معاون علوم طبیعی مدیرکل یونسکو در پیام خود ضمن اشاره به دکتر محمدعلی زلفی گل، وزیر علوم، تحقیقات و فناوری و دکتر حجت الله ایوبی، دبیرکل محترم کمیسیون ملی یونسکو اظهار نمود: سبب افتخار من است که امروز در بزرگداشت روز جهانی علم در خدمت صلح و توسعه و همینطور بزرگداشت یک دانشمند برجسته ایرانی، دکتر ثبوتی با شما هستم. اجازه بدهید صمیمانه از دکتر حجت الله ایوبی و همکارانشان بابت حمایت های همیشگی از برنامه های یونسکو در ایران تشکر کنم. همینطور از مدیر دفتر منطقه ای یونسکو در تهران و همکارانشان بابت دعوت امروزشان تشکر کنم.
وی با اشاره به اینکه روز ۱۰ نوامبر هر سال بعنوان روز جهانی علم در خدمت صلح و توسعه به منظور برجسته کردن نقش مهم علم در زندگی روزمره ما جشن گرفته می شود، اضافه کرد: روز جهانی علم بر نقش مهم دانشمندان در شناخت ما نسبت به سیاره صدمه پذیری که آنرا خانه می نامیم، تاکید می کند و همینطور نقش آنها را در پیشبرد اهداف بخش توسعه پایدار حائز اهمیت بر می شمارد.
معاون علوم طبیعی مدیرکل یونسکو خاطرنشان کرد: با عنایت به این که تغییرات اقلیمی درحال تبدیل شدن به تهدید مهمی به منظور زندگی میلیونها نفر است، روز جهانی علم سال جاری به اهمیت جوامع آماده و تاب آور در مواجه با تغییرات اقلیمی تاکید دارد. ما چگونه می توانیم جوامع را برای تغییراقلیم آماده کنیم؟ در واقع علم در این راه می تواند بسیار کمک کننده باشد. علم می تواند به تاب آور کردن بیشتر جوامع کمک نماید، به صورت مثال با حفظ تنوع ژنتیکی در محصولات کشاورزی و همینطور با آماده کردن کشورها برای مواجهه با بلایای طبیعی و و اثرات تغییرات اقلیمی بر منابع آب.
وی افزود: تکنولوژی های جدید همینطور می تواند از راه کارآمد کردن سیستم ها به آمادگی بیشتر جوامع در رویارویی با تغییرات اقلیمی کمک نماید. برای مثال هوش مصنوعی می تواند با اینترنت و بلاک چین ترکیب شود و سامانه های هوشمند آب را با توانایی جمع آوری، نگهداری و تجزیه و تحلیل داده ها را به وجود آورد؛ سامانه هایی که عملکرد کارآمدتری دارند. در سال ۲۰۱۹ دانشمندان ایرانی مقالات بیشتری را در زمینه هوش مصنوعی و رباتیک نسبت به دیگر حوزه های تکنولوژی و بیوتکنولوژی منتشر نموده اند، این مطلب در گزارش علم ۲۰۲۱ یونسکو هم آمده است.
معاون علوم طبیعی مدیرکل یونسکو تصریح کرد: مطالعه جدید دیگری نشان داده است در نظرسنجی که از مباحث درسی ۱۰۰ کشور به عمل آمده، تنها در نصف آنها به تغییراقلیم اشاره شده است. این مساله باید بهبود یابد. آموزش ادبیات اقلیمی به آمادگی جوامع در رویارویی با تغییر اقلیم کمک می نماید. با در نظر گرفتن این مساله، همکاران من در دفتر منطقه ای یونسکو در تهران در مورد این مساله فعالیتهایی را انجام داده اند.
وی افزود: یونسکو پنج کارگاه آموزشی را در جهت تاب آورکردن جوامع محلی در ذخیره گاه های زیست کره ایران برگزار کرده است. این کارگاه ها پیرامون موضوع هایی چون خاموش کردن آتش، آشتی ما با طبیعت و برقراری مجدد ارتباط با آن برگزار شده اند. ذخیره گاه های زیست کره ایران به خوبی نشان می دهند که زندگی هماهنگ با طبیعت و توانمندسازی جوامع محلی واقعا امکان پذیر است. یونسکو همینطور پروژه ای را در ذخیره گاه زیست کره حرا به منظور توسعه مدیریت دوستدار محیط زیست آب با تکیه بر معیشت پایدار درحال اجرا دارد.
شمیلا نیر-بدوئل اظهار نمود: در این روز جهانی علم اجازه می خواهم از کمیسیون ملی یونسکو برای برگزاری سری برنامه های تماشای خورشید که به بزرگداشت دانشمندان ایرانی اثرگذار می پردازد، تشکر کنم. با در نظر گرفتن این مساله، اجازه بدهید فیزیکدان نظریه برجسته، پروفسور یوسف ثبوتی را ارج بنهیم. اجازه می خواهم به ایشان برای مشارکت قابل توجهشان در سیستم آموزشی ایران تبریک بگویم. ایشان بنیان گذار دانشگاه تحصیلات تکمیلی علوم پایه زنجان هستند. این دانشگاه به تازگی همکاری هایی را با مرکز بین المللی فیزیک نظریه عبدالسلام یونسکو داشته است و ۲۰ بورسیه تحصیلی را برای دوره دوساله کارشناسی ارشد فیزیک برای سالهای ۲۰۱۹و ۲۰۲۰ در ایران اعطا کرده است.
وی خاطرنشان کرد: یونسکو آمادگی دارد تا نهادهای جمهوری اسلامی ایران را در جهت کوشش برای تقویت علم، فناوری و نوآوری به منظور ایجاد دانش و درک از راه همکاریهای علمی برای پیدا کردن چاره هایی برای چالش های امروز حمایت کند.
شمیلا نیر-بدوئل اضافه کرد: یونسکو برای توسعه ابزاری جدید به نام سفارش نامه علوم باز تلاش هایی را شروع کرده است و ما بر حمایت شما در جهت تحقق این سفارش نامه حساب می نماییم تا بتوانیم در راه توسعه پایدار حرکت نماییم و اطمینان داشته باشیم که همگان به پیشرفت های علمی، فناوری و نوآوری دسترسی دارند که این همانا هدف سفارش نامه علوم باز یونسکو است.
وی اظهار داشت: برای همگی روز جهانی علم خوبی آرزو دارم و از سوی یونسکو این روز را تبریک عرض کرده و منتظر دیدار حضوری شما در یونسکو هستم.
به نقل از روابط عمومی کمیسیون ملی یونسکو_ایران، چهارمین برنامه تماشای خورشید به بزرگداشت استاد یوسف ثبوتی اخترفیزیکدان بزرگ کشورمان اختصاص دارد و این مراسم عصر امروز از ساعت ۱۶ در فرهنگستان هنر برگزار می شود.
منبع:

1400/08/16
22:58:41
0.0 از 5
662
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۴
beedownload بی دانلود