مدیرعامل شركت فناوری بن یاخته های رویان:

ایران دارای بزرگترین ذخیره خون بند ناف در خاورمیانه است

ایران دارای بزرگترین ذخیره خون بند ناف در خاورمیانه است

البرز مدیرعامل شرکت فناوری بن یاخته های رویان با اشاره به مزایای ذخیره سلول های بنیادی خون بند ناف برای درمان بیماریهای احتمالی در آینده، اظهار داشت: مواردی موجود است که کودکی که فقط قادر به حرکت بصورت خزیدن بوده با سه مرتبه تزریق سلول های بنیادی قادر به راه رفتن به وسیله واکر شده است یا کودکی که هیچ تکلمی نداشته توانسته حروف را بیان کند.دکتر مرتضی ضرابی روز دوشنبه ۱۷ آبان در نشست با اصحاب رسانه که در بیمارستان تخت جمشید کرج برگزار شد، اظهار داشت: بانک خون بند ناف از سال ۸۴ با هدف تامین سلول های بنیادی برای مصارف درمانی افتتاح شد و طی سالهای فعالیت بیش از ۱۷۰ هزار نمونه خون بند ناف در کل کشور ذخیره سازی شده و در موارد و مختلف مورد استفاده قرار گرفته است.

به گزارش بی دانلود به نقل از ایسنا، ضرابی با اشاره به این که ۳۱ دفتر نمایندگی در کل کشور به جمع آوری نمونه های بند خون ناف می پردازند، اضافه کرد: این نمونه ها از کل کشور جمع آوری و به بانک خون بند ناف رویان در تهران انتقال می یابند و بعد از جداسازی سلول های بنیادی ذخیره سازی صورت می گیرد.

مدیرعامل شرکت فناوری بن یاخته های رویان با اهمیت ترین کارکرد سلول های بنیادی بند خون ناف را در درمان بیماریهای بدخیم خصوصاً بیماری هایی با منشأ خونی عنوان نمود و اضافه کرد: خون بند ناف در جفت جریان دارد و پس از تولد نوزاد بعنوان زباله بیولوژیکی دور ریخته می شود. این سلول های بنیادی خون ساز می توانند به سلول های بنیادی خونی تبدیل شوند و در بیماری هایی چون تالاسمی، انواع سرطان خون، کم خونی های مادرزادی و انواع نقص سیستم ایمنی مورد استفاده قرار بگیرند.

وی با اشاره به این که تا کنون در کل کشور بیش از ۲۵۰ پیوند با بهره گیری از سلول های بنیادی خون بند ناف انجام شده، اشاره کرد: سهم مرکز رویان از نمونه هایی که از خون بند ناف در رویان استفاده شده نزدیک به ۱۰۰ نمونه است.

ضرابی با اعلان اینکه متخصصان معتقدند پتانسیل درمان بیش از ۸۰ نوع بیماری با بهره گیری از خون بند ناف وجود دارد، اظهار داشت: هم اکنون به جز بیماریهای خونی، برای بیماریهای غیر خونی نیز از خون بند ناف استفاده می شود که این کار در مرحله کارآزمایی بالینی است. در بیماریهای غیر خونی چون فلج مغزی اطفال، اوتیسم، اس ام ای، دیابت نوع یک، آرتروز، سکته های قلبی نیز کارآزمایی بالینی در حال انجام می باشد. بنظر می رسد ظرف سه تا پنج سال آینده بتوانیم از سلول درمانی در درمان این بیماریها و کمک به بهبودشان استفاده گردد.

به گفته وی برمبنای شواهد، کارآزمایی های بالینی توانسته در کودکان گرفتار فلج مغزی بسته به نوع و میزان ناتوانی موثر باشد. کودکانی که در تکلم، بینایی و حرکت مشکل داشته اند تا حد زیادی بهبود یافته اند.

وی افزود: حتی مواردی موجود است که کودکی که فقط قادر به حرکت بصورت خزیدن بوده با سه مرتبه تزریق سلول های بنیادی قادر به راه رفتن به وسیله واکر شده است یا کودکی که هیچ تکلمی نداشته توانسته حروف را بیان کند. بدین سبب تاثیر پذیری بسته به شدت بیماری متفاوت می باشد و با تکرار تزریق سلول های بنیادی بین دو تا چهار بار تاثیر گذاری مشهود است.

مدیرعامل شرکت فناوری بن یاخته های رویان اظهار داشت: ایران با بیش از ۱۷۰ هزار نمونه خون بند ناف بزرگترین ذخیره سلولی در خاورمیانه را داراست.

وی اضافه کرد: به سبب بومی بودن دانش ذخیره سازی سلول های بنیادی در ایران درخواست هایی از کشورهای همسایه جهت راه اندازی بانک خون بند ناف در آن کشورها داریم و نمونه هایی از خارج از کشور نیز در ایران ذخیره شده است. بدین سبب جایگاه ایران دراین زمینه مطلوب است ولی در حوزه استفاده از این سلول های بنیادی باید کوشش های بیشتری صورت بگیرد.

وی با اشاره به برنامه های توسعه ذخایر منابع سلول های بنیادی اظهار داشت: درصددیم تا بانک منابع سلول های بنیادی که شامل مغز استخوان، خون محیطی، بند ناف و پالپ دندان شیری می شود را راه اندازی نماییم.

ضرابی با اشاره به راه اندازی پالایشگاه محصولات زایمانی در آینده نزدیک اظهار داشت: امروزه مشخص شده آنچه که پس از تولد نوزاد بعنوان زباله دور ریخته می شود قابل فرآوری است. خون و بافت بند ناف، پرده ها و مایع جنینی می تواند در پزشکی مورد استفاده قرار بگیرد بدین سبب راه اندازی پالایشگاه محصولات زایمانی که در نوع خود در کشور بی نظیر است را مد نظر داریم. زیر ساخت های آن نیز آماده شده و تا سال آینده بطور کامل به بهره برداری می رسد.

وی با اشاره به نحوه ذخیره سازی نمونه بند خون ناف برای خانواده ها، اظهار داشت: خانواده ها بوسیله ثبت نام در سایت بانک خون بند ناف رویان به آدرس www.rsct.ir و پرداخت هزینه اولیه پنج میلیون تومان که بصورت تقسیط و استفاده از تسهیلات بانکی نیز امکان پرداخت آن وجود دارد، نسبت به ذخیره خون بند ناف نوزادانشان بصورت خصوصی اقدام نمایند تا در آینده برای درمان بیماریها بصورت اختصاصی مورد استفاده قرار بگیرد.

ضرابی هزینه نگهداری خون بند ناف را سالانه حدودا ۲۰۰ هزار تومان برای خانواده هایی که مایل به ذخیره سازی هستند عنوان نمود و اضافه کرد: سعی شده تا با کاهش هزینه ها هر فردی بتواند از این ذخیره سازی استفاده نماید.

مدیرعامل شرکت فناوری بن یاخته های رویان اضافه کرد: خون بند نافی که در بانک عمومی خون و با رضایت خانواده ها ذخیره می شود می تواند برای درمان بیماریها در سطح جامعه مورد استفاده قرار بگیرد ولی در بانک خصوصی متعلق به خانواده است.


1400/08/17
21:20:49
0.0 از 5
716
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۳
beedownload بی دانلود