داروهای ضد چاقی می توانند عامل مرگ و میر باشند!

داروهای ضد چاقی می توانند عامل مرگ و میر باشند!

پژوهشگران آمریکایی در بررسی جدید خود نشان داده اند که تعدادی از داروهای ضدچاقی می توانند عوارض جانبی همچون مبتلاشدن به سرطان و بروز مرگ و میر را به همراه داشته باشند.


به گزارش بی دانلود به نقل از ایسنا و به نقل از وب سایت رسمی دانشگاه سینسیناتی، یک بخش ضروری از مراقبت های چاقی، اطمینان یافتن از این است که درمان ها برای بیمار، ایمن هستند. "عبدالرحمن السوهیبانی"(Abdulrahman Alsuhibani)، دانشجوی مقطع دکتری "دانشگاه سینسیناتی"(University of Cincinnati) آمریکا و همکارانش در پژوهش جدیدی، عوارض منفی ناشی از مصرف داروهای ضد چاقی را بررسی نموده اند.
این گروه پژوهشی، اطلاعات پایگاه داده موسوم به "FAERS" در "سازمان غذا و داروی آمریکا"(FDA) را که بین سالهای ۲۰۱۳ تا ۲۰۲۰ ثبت شده بود، مورد بررسی قرار دادند. بیماران، پزشکان و سایر کادر درمان، هرگونه عارضه جانبی مشکوک مربوط به داروهای ضد چاقی را به این پایگاه داده ارسال می کنند.
در این هفت سال، بیش از ۱۸ هزار عارضه جانبی از طرف بیش از ۱۵ هزار بیمار گزارش شده بود که داروهای ضد چاقی متفاوتی را مصرف کرده بودند. این پژوهش نشان داد که ۴/۹ درصد از عوارض جانبی گزارش شده به مرگ و میر بیماران، ۷/۶ درصد به تهدید زندگی، ۳۵ درصد نیاز به بستری شدن در بیمارستان و ۵/۹ درصد نیز به ناتوان شدن بیماران مربوط بوده است.
السوهیبانی اشاره کرد که بااینکه ۴/۹ درصد مرگ و میر، آمار بالایی در نظر گرفته می شود اما این پژوهش، علیت را نشان نمی دهد؛ بلکه نشان میدهد که در کجا ممکنست به پژوهش و نظارت بیشتری نیاز باشد.
وی ادامه داد: برای بهینه سازی درمان های ضد چاقی، نظارت دائمی و سازمان یافته بر ایمنی داروهای ضد چاقی، ضروری می باشد. تحقیقات علیت را نشان نمی دهند؛ با این وجود، نشان دهنده فرضیه استفاده از داده های جهان واقعی برای اثبات برخی ارتباطات هستند.
السوهیبانی افزود: یکی از یافته های منحصر به فرد پژوهش ما این است که مرگ و میرها، چهار درصد از عوارض جانبی داروی موسوم به "ارلیستات"(Orlistat) را می سازند که یک داروی ضد چاقی بدون نسخه است. از آنجائیکه ارلیستات، تنها داروی ضد چاقی است که بدون نسخه در دسترس عموم مردم قرار می گیرد، باید بررسی های بیشتری در مورد دلیلهای مرگ و میر در رابطه با مصرف این دارو صورت گیرد.
شایع ترین عوارض جانبی گزارش شده میان مصرف کنندگان داروهای ضد چاقی، تهوع، استفراغ، سرگیجه و سردرد بود. همچنین، ۱۷۶۵ مورد بیماری قلبی عروقی، ۱۳۲۷ مورد عوارض کلیوی و ۱۹۴ مورد سرطان گزارش شد.
این پژوهش، باتوجه به این مساله شروع شد که در فوریه ۲۰۲۰، چندین داروی ضد چاقی همچون "لورکاسرین"(Lorcaserin) به سبب گزارش در خصوص امکان داشتن عوارض جانبی و احتمال بروز بیماری هایی مانند سرطان از بازار خارج شدند.
السوهیبانی افزود: پژوهشی که منجر به حذف لورکاسرین از بازار شد، به سبب بروز نگرانی های بسیار دراین زمینه، زیر سوال رفت و پژوهشگران، اطلاعات مربوط به احتمال ارتباط لورکاسرین با سرطان را بطور کامل افشا نکردند.
پژوهش السوهیبانی نشان میدهد که ۱۶ درصد از همه عوارض جانبی در رابطه با لورکاسرین، گزارش سرطان بوده است.
این پژوهش، در "International Journal of Clinical Pharmacy" به چاپ رسید.1400/08/22
22:11:03
0.0 از 5
834
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۵
beedownload بی دانلود