معرفی جاذبی مؤثر برای حذف گاز آلاینده SO2 از دودکش صنایع

معرفی جاذبی مؤثر برای حذف گاز آلاینده SO2 از دودکش صنایع

بی دانلود: پژوهشگران دانشگاه صنعتی امیرکبیر امکان استفاده از اکسید منیزیم بعنوان یک جاذب مؤثر جهت حذف گاز آلاینده SO2 از دودکش صنایع را بصورت جامع مورد بررسی قرار دادند.


به گزارش بی دانلود به نقل از ایسنا، دکتر علی بخشی آنی، دانش آموخته دکترای دانشکده مهندسی شیمی دانشگاه صنعتی امیرکبیر و مجری طرح «بررسی تجربی و مدل سازی سینتیک واکنش SO2 با جاذب اکسید منیزیم توسط مدل حفره اتفاقی» اظهار داشت: امروزه یکی از آلاینده های اصلی هوا، گاز SO2 است که اثرات جبران ناپذیری بر محیط زیست دارد. این گاز در اتمسفر با بخار آب واکنش داده و اسیدسولفوریک تولید می کند و سبب ایجاد باران اسیدی می شود.

وی با اشاره به اینکه باران اسیدی سبب نابودی گیاهان، آبزیان، پوشش مراتع طبیعی و کشاورزی می شود، اظهار نمود: از منابع اصلی تولید SO2 می توان به واحدهای تشویه سنگ معدنی (Roasting) مس و روی در صنایع متالورژی، نیروگاه های برق زغال سنگی، پالایشگاه های گاز طبیعی و وسایل نقلیه ای که از سوخت های فسیلی استفاده می نمایند، اشاره نمود.

بخشی آنی اضافه کرد: جهت جلوگیری از ورود گاز SO2 از صنایع آلاینده به هوا از پروسه گوگردزدایی از گاز دودکش (FGD) استفاده می شود. پروسه FGD به دو دسته فرآیندهای دورریز (Throwaway FGD) و قابل بازیابی (Regenerative FGD) تقسیم بندی می شود. پروسه دورریز عمدتا درباب صنایع آلاینده ای که غلظت SO2 خروجی از دودکش آنها کم است (مثل نیروگاه های برق)، استفاده می شود.

به گفته ی ایشان، پرکاربردترین جاذب مورداستفاده پروسه دورریز، آهک یا اکسید کلسیم است که از گذشته دور در این پروسه مورداستفاده قرار می گرفته است.

این محقق دانشگاه صنعتی امیرکبیر اشاره کرد: با توجه به این که ایران یکی از کشورهای دارای معادن غنی منیزیت (MgCO3) است، در این پژوهش برای نخستین بار مطالعه جامعی درباب امکان استفاده از اکسید منیزیم بعنوان جاذب گاز آلاینده SO2 در پروسه دورریز خشک (به عنوان جایگزینی مناسب برای آهک) صورت گرفت.

بخشی آنی افزود: یافتن کاربردهای جدید درباب مواد معدنی، سبب ایجاد ارزش افزوده بیشتر در زنجیره صنایع معدنی کشور می شود. علاوه بر این، درنتیجه واکنش گاز SO2 با جاذب MgO، منیزیم سولفات (MgSO4) بعنوان یک محصول جانبی تولید می شود (به عنوان یک روش جدید) که دارای کاربرد گسترده در کشاورزی است. تولید منیزیم سولفات سبب افزایش بازدهی اقتصادی پروسه جذب دی اکسید گوگرد به وسیله اکسید منیزیم می شود.

وی افزود: علاوه براین یکی از اشکالات همیشگی جاذب های پروسه دورریز خشک، انسداد حفرات در خلال واکنش به سبب تشکیل لایه محصول است که در این پژوهش از روش اسیدشویی بمنظور حل این مشکل استفاده شده است. یافتن شرایط بهینه عملکرد راکتور بستر آکنده جذب دی اکسید گوگرد از دیگر اقدامات انجام شده در این پژوهش است.

وی تاکید کرد: نتایج حاصل از تست های آزمایشگاهی و مدل سازی ریاضی بیان کننده این مساله است که منیزیم اکسید جاذبی بسیار مؤثر و دارای سرعت واکنش و بازده جذب بالاتری نسبت به سایر جاذب ها است.

این محقق افزود: معرفی جاذب منیزیم اکسید بعنوان یک جاذب بسیار مؤثر در جذب گاز آلاینده SO2 در پروسه دورریز خشک از مهم ترین نتایج حاصل از پژوهش انجام شده است.

بخشی آنی افزود: همین طور ارائه یک روش جدید و اقتصادی برای تولید MgSO4، بهینه سازی شرایط عملیاتی راکتور بستر آکنده و حل مشکل تبدیل ناقص جاذب به سبب انسداد حفرات با بهره گیری از روش اسیدشویی از دیگر اقدامات انجام شده در پژوهش است.

وی با اشاره به خاصیت های طرح اظهار داشت: «بررسی جامع امکان استفاده از منیزیم اکسید بعنوان جاذب مؤثر SO2 در پروسه دورریز خشک برای نخستین بار، محاسبه ثوابت سینتیکی واکنش MgO+SO2»، «بررسی عملکرد جاذب های معدنی در راکتور بستر آکنده و به دست آوردن منحنی های تجربی شکست»، «مدل سازی تست های سینتیکی و منحنی های تجربی شکست با بهره گیری از مدل ریاضی پیشرفته RPM»، «بهینه سازی عملکرد راکتور بستر آکنده»، «بهبود عملکرد جاذب ها با بهره گیری از پروسه اسید شویی» از خاصیت های این طرح بشمار می رود.

بخشی آنی با اشاره به اینکه این پروژه با راهنمایی دکتر حبیب آل ابراهیم عضو هیات علمی دانشکده مهندسی شیمی دانشگاه صنعتی امیرکبیر انجام شده است، تاکید کرد: بررسی جامع امکان استفاده از MgO بعنوان جاذب مؤثر SO2 در پروسه دورریز خشک برای نخستین بار در این پژوهش صورت گرفته است. پژوهش های قبلی انجام شده درباب این جاذب بسیار اندک و ناقص بوده است.

به نقل از روابط عمومی دانشگاه امیرکبیر، وی درباب کاربردهای پروژه اظهار داشت: استفاده از MgO بعنوان جاذب مؤثر گاز SO2 در خروجی دودکش صنایع آلاینده جهت جلوگیری از ورود دی اکسید گوگرد به محیط زیست از کاربردهای این پروژه بشمار می رود.

منبع:

1400/08/24
23:28:15
0.0 از 5
799
تگهای خبر: پروژه , تولید , دانشگاه , محقق
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۵
لینک دوستان بی دانلود
beedownload بی دانلود