رهبر انقلاب در دیدار نخبگان جوان و استعدادهای برتر علمی:

میتوان برای همه مشکلات کشور چاره علمی پیدا کرد

میتوان برای همه مشکلات کشور چاره علمی پیدا کرد

به گزارش بی دانلود رهبر معظم انقلاب اسلامی بامداد امروز در دیدار نخبگان جوان و استعدادهای برتر علمی، نخبگان را نور چشمان ملت خواندند و با تاکید بر ضرورت تمرکز جامعه علمی و نخبگان برای یافتن راهکارهای علمی مشکلات مختلف افزودند: ظرفیت نخبگی جوانان ملت ایران، می تواند زمینه ساز پر کردن شکاف علمی کشور با علم جهانی، عبور از مرزهای جهانی علم، ایجاد تمدن نوین اسلامی و تحقق آینده درخشان کشور باشد.


به گزارش بی دانلود به نقل از ایسنا، حضرت آیت الله خامنه ای با تشکر از مطالب مفیدی که نخبگان در این دیدار بیان کردند، نخبگی را موهبت و نعمتی الهی خواندند و افزودند: استعداد و ظرفیت ذهنی تنها شروط تحقق نخبگی نیست بلکه باید با شکرگزاری و قدرشناسی این نعمت، و با کار و تلاش و همت و مجاهدت، استعداد و ظرفیت را به نخبگی تبدیل کرد.
رهبر انقلاب در همین زمینه افزودند: البته قدرشناسی و شکر عملی نعمت نخبگی جوان، وظیفه پدر و مادر، معلم و استاد و دستگاههای حاکمیتی هم هست.
حضرت آیت الله خامنه ای خاطرنشان کردند: ملت ایران، ملتی بالقوه نخبه است و به همین علت از دیر باز هدف جنگ نرم تحقیرکننده استعمارگران قرار داشته تا استعدادها و توانایی های خویش را فراموش کند و حتی منکر شود و دروغ بزرگ «ما نمی توانیم» را بپذیرد.
ایشان ضمن اشاره به خاطرات جواهر لعل نهرو از هند درباره تلاش مستقیم و غیرمستقیم انگلیسی ها برای از بین بردن احساس توانایی و اتکای به خود در ذهن ملت هند گفتند: در تاریخ ۲۰۰ ساله اخیر ایران هم استعمارگران و حاکمان وقت، هم صدا ناتوانی ملت ایران را تبلیغ می کردند که پیروزی انقلاب به این روند تمام کرد.
رهبر انقلاب غفلت و غارت را دو هدف مکمّل استعمارگران از القای ناتوانی در ملتها برشمردند و افزودند: وقتی ملتی از توانایی های خود غفلت کرد، غارت او آسان می شود. در واقع غفلت، مقدمه غارت و غارت، افزایش دهنده غفلت ملتها از توانایی ها و استعدادهای درونی است.
حضرت آیت الله خامنه ای با استناد به آیات صریح قرآن مجید درباره نتایج منفی غفلت افزودند: خداوند در کتاب آسمانی اخطار می دهد که دشمن می خواهد شما از سلاح و داراییهای خود غافل شوید تا راحت حمله کند که این مورد امروز با عنایت به فشارها و جنجال ها در دنیا درباره مساله پهپاد و موشک قابل توجه است.
«احساس مسئولیت نخبگان» نکته دیگری بود که رهبر انقلاب در این دیدار به آن پرداختند و تاکید کردند: هم مسؤلان باید به وظایف خود درباره نخبگان عمل کنند، هم جوان نخبه باید در برابر مسائل کشور احساس مسئولیت کند و ضمن مبارزه با موانع و پذیرش برخی سختی های گاه اجتناب ناپذیر، اجازه ندهد نامهربانی هایی که در بعضی دستگاهها به نخبگان می شود، او را از ادامه راه و تلاش و احساس مسئولیت باز دارد.
نکته دیگری که رهبر انقلاب برای نخبگان جوان و استعدادهای برتر علمی بیان نمودند «ضرورت توجه به آینده ی ترسیم شده و هدف گذاری شده برای ایران عزیز» بود.
ایشان با یادآوری سخنان چند سال قبل خود درباره آینده ایران و لزوم پیشتازی در عرصه علم جهانی گفتند: باید بگونه ای حرکت نماییم که در آینده ای معقول، ایران منبع علم جهانی بشود و هر کس برای دسترسی به جدید ترین یافته های علمی، ناچار از یادگیری زبان فارسی شود، همانگونه که در برهه هایی از تاریخ، ایرانی ها بر قله های دانش جهانی قرار داشتند و کتابهای دانشمندان ایران در دانشگاههای غرب و شرق مورد تدریس و استناد اهل علم و دانش بود.
حضرت آیت الله خامنه ای برای رسیدن به این آینده روشن و افتخارآمیز سه مرحله را ضروری دانستند. اول: تلاش فراوان برای پر کردن فاصله کنونی با خطوط مقدم علم جهانی، دوم: عبور از مرزهای دانش جهانی و عرضه کشفیات نوین علمی به جامعه بشری، و سوم: بنا کردن تمدن نوین اسلامی بر پایه علم نافع.
ایشان تاکید کردند: اگر نخبگان جوان میهن به این افق روشن چشم بدوزند، حرکت علمی آنها جهت گیری درست خواهد داشت و مشکلات هم رفع خواهد شد.
«لزوم آفرینش علمی» نکته دیگری بود که رهبر انقلاب در تبیین آن، گفتند: امروز کارهای علمی مهمی در کشور در حال انجام می باشد که غالباً جزو شاخه های علمی خلق شده به دست دیگران است، در حالیکه علاوه بر این، باید با خلاقیت و نوآوری، قوانین ناشناخته طبیعت را کشف، و در تولید علم، نوآوری کرد.
ایشان، «مسئله محوری» و حل مسائل کشور را از اهداف مهم جامعه علمی کشور خواندند و با برشمردن مواردی مانند مشکلات آب، محیط زیست، ترافیک، صدمه های اجتماعی، تخلیه روستاها، نظام پولی، مالی، مالیاتی، بانکی و مسائل نظام تولید، گفتند: میتوان برای همه مشکلات کشور چاره علمی پیدا کرد.
حضرت آیت الله خامنه ای خاطرنشان کردند: در بعضی کشورها با وجود آنکه اغلب دانشگاهها خصوصی است اما بودجه های دولتی زیادی به آنها داده می شود، البته نه به صورت فله ای، بلکه به این شکل که دولت برای دانشگاه مسائلی را تعریف می کند و درصورتیکه دانشگاه در حل آن مسائل پیشرفت داشت، بودجه به آن تعلق می گیرد.
رهبر انقلاب از «هوش مصنوعی» بعنوان یک مساله مهم و آینده ساز نام بردند و تاکید کردند: این مساله در اداره آینده دنیا نقش دارد و باید بگونه ای عمل نماییم که ایران جزو ۱۰ کشور برتر هوش مصنوعی در دنیا قرار بگیرد.
رهبر انقلاب درباره بحث مهاجرت نخبگان، گفتند: امروز در کشور جوانان نخبه می توانند رشد و پیشرفت کنند ولی همچنانکه قبلاً هم گفته ایم تمایل یک نخبه برای مهاجرت به کشوری دیگر با این نگاه و توجه که بدهکار کشور است و بعد از تحصیل بازخواهد گشت، مانعی ندارد.
حضرت آیت الله خامنه ای افزودند: اما مهاجرفرستی و این که عناصری در بعضی دانشگاهها، جوان نخبه را از آینده ناامید، و او را به ترک میهن تشویق می کنند، صریحاً خیانت به کشور و دشمنی با آن است و دوستی با آن جوان هم نیست.
ایشان در ادامه با تاکید بر مساله مانع زدایی از تولید، مهم ترین موانع تولید در کشور را موانع فرهنگی همچون «ناامیدی، احساس بی آینده بودن، بی همتی، بی حوصلگی، راحت طلبی، سرگرمی های مضرّ، احساس ناتوانی و خطرپذیر نبودن» برشمردند.
حضرت آیت الله خامنه ای در بخش دیگری از سخنانشان با ابراز خرسندی از رشد کمّی شرکتهای دانش بنیان، بر ضرورت افزایش کیفیت این شرکت ها تاکید و خاطرنشان کردند: در رعایت ضوابط دانش بنیان بودن سخت گیری شود.
ایشان ضمن اشاره به دانش بنیان نبودن صنایع بزرگ کشور، خاطرنشان کردند: باید با استفاده از شرکتهای دانش بنیان، صنایع بزرگ مانند خودروسازی هم دانش بنیان شوند.
رهبر انقلاب، لازمه رشد و تقویت شرکتهای دانش بنیان را رواج استفاده از محصولات آنها در داخل دانستند و گفتند: وقتی یک محصول دانش بنیان در داخل تولید می شود، نباید واردات مشابه آن صورت گیرد، و بویژه دولتی ها و شرکتهای بزرگ باید از محصولات داخلی استفاده کنند.
ایشان در این حوزه افزودند: البته مجدداً عده ای مانند قضیه لوازم خانگی جنجال نکنند که چرا نباید از فلان کشور واردات صورت گیرد، چونکه لازمه رشد شرکتهای داخلی، ایجاد بازار داخلی برای آنها است.
حضرت آیت الله خامنه ای البته خطاب به تولیدکنندگان داخلی هم تاکید کردند: وقتی جلوی واردات گرفته می شود، بنگاه داخلی هم وظایفی دارد و نباید با استفاده از این موقعیت، قیمتها را افزایش، و یا کیفیت محصول را کم کند.
ایشان زمینه سازی برای صادرات محصولات دانش بنیان را از دیگر وظایف دستگاههای دولتی دانستند و گفتند: مردم در بعضی کشورها که خاطره خوبی از ایران دارند، حتی نام دو محصول ایرانی را نمی توانند بیان کنند، ازاین رو علاوه بر فعالت دولت و شرکتها برای بازارسازی، بخش خارجی صداوسیما هم باید برای تبلیغ کالاهای ایرانی، برنامه ریزی و اقدام نماید.
ایشان ضمن اشاره به گزارشی از معاون علمی رئیس جمهور در خصوص سهم کمتر از یک درصدی شرکتهای دانش بنیان از تولید ناخالص داخلی، تاکید کردند: این سهم باید حتما افزایش یابد و در طول ۳ تا ۴ سال، حداقل به ۵ درصد برسد.
رهبر انقلاب در پایان، نخبگان را آینده سازان و نور چشمان کشور خواندند و افزودند: من در دولتهای قبلی و کنونی جهت استفاده از جوانان نخبه در مدیریت های میانی و حتی سطح بالا به مسؤلان سفارش کرده ام اما شما هم باید خویش را آماده و نقش تان را در اداره کشور پیدا کنید.
پیش از سخنان رهبر انقلاب اسلامی، ستاری معاون علمی و فناوری رئیس جمهور، ضمن اشاره به نقش نوآوری در پیشرفت علمی و مقابله با دشمنی ها اظهار داشت: در مقابل تحریم، هر جا تعداد شرکتهای دانش بنیان کشور زیاد بود، بر مشکلات فائق آمدیم.
همچنین در این دیدار شش تن از نخبگان، دیدگاه های خویش را بیان نمودند.
آقایان:
- محمد امینی رعیا، دکتری مدیریت از دانشگاه علم و صنعت
- محمدرضا گنج دانش، دانشجوی پزشکی و دارنده مدال طلای المپیاد دانشجویی
- مهدی شریف زاده، دانش آموخته دکتری مهندسی شیمی
- جواد آزادی، پژوهشگر در حوزه فضای مجازی
و خانم ها:
- رزان چهاردولی، فعال و پژوهشگر در حوزه هوش مصنوعی
- فائزه فداکار، معلم و دارنده مدال نقره المپیاد کشوری
در سخنان خود بر این نکات تاکید کردند:
- اصلاح گلوگاه های تعارض منافع برای پیشگیری از اثرپذیری مسؤلان در تصمیمات
- اتخاذ سازوکارهای هوشمندانه جهت نظارت و پیگیری سیاست های کلی نظام
- ضرورت ارتقای فرهنگ سازمانی و بها دادن به جایزه ملی فرهنگ سازمانی
- افزایش همکاری نیروهای مسلح با وزارت بهداشت جهت استفاده بیشتر از سربازان پزشک
- اهمیت امنیت کودکان در فضای مجازی و چاره جویی برای آن با استفاده از هوش مصنوعی
- ضرورت هدایت یارانه های انرژی از بخش های غیر مولد به مولد
- لزوم تحول در سازوکار تربیت معلم متناسب با تربیت انسان تراز انقلاب اسلامی
- چاره جویی برای پدیده فرار نخبگان از نهاد علم به نهاد تجارت
- ضرورت تحول در معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و ریل گذاری جدید
- پیشگیری از صدمه های تحول در حوزه دیجیتال بدون ظرفیت سازی داخلی
منبع:

1400/08/26
23:13:41
0.0 از 5
793
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۲
لینک دوستان بی دانلود
beedownload بی دانلود