درخشش چشم گربه در فضا

درخشش چشم گربه در فضا

به گزارش بی دانلود ناسا به تازگی در حساب کاربری تلسکوپ فضایی هابل در اینستاگرام فیلمی زیبا از سحابی چشم گربه منتشر نمود.


به گزارش بی دانلود به نقل از ایسنا، سحابی چشم گربه که با نام ان جی سی ۶۵۴۳ نیز شناخته می شود، یک سحابی سیاره نما است که در صورت فلکی اژدها قرار دارد. این سحابی از نظر ساختار، جزو پیچیده ترین سحابی های شناخته شده است.
سحابی سیاره نما نوعی سحابی گسیلشی است که از گاز و پلاسما تشکیل شده است. این نوع سحابی ها بعد از مرگ ستارگان به وجود می آیند.
سحابی چشم گربه زمانی که ستاره ای مانند خورشید آغاز به تمام شدن هلیوم و سوزاندن کرد و ابرهای عظیم گاز و غبار را به بیرون راند، شکل گرفت. این انفجارها گاها می توانند ساختارهای تماشایی مانند آنچه در اینجا دیده می شود را تشکیل دهند.
در این فیلم کوتاه صوتی سازی شده(sonification) یک اسکن رادار مانند در جهت عقربه های ساعت حرکت می کند تا صدایی را بوجود آورد. نورهایی که دورتر از مرکز هستند با صداهای بالاتر نمایش داده می شوند در صورتیکه نورهای روشن تر نزدیک به مرکز بلندتر هستند. داده های حاصل از تلکسوپ فضایی هابل و رصدخانه اشعه ایکس چاندرا در این فیلم کوتاه صوتی سازی شده، استفاده شده است.
روش صوتی سازی، روشی جدید است که تجربه حسی متفاوت را به ارمغان می آورد. صوتی سازی به مخاطبان و علاقه مندان فضا همچون جوامع نابینا و کم بینا اجازه می دهد تا به تصاویر نجومی گوش داده و آنها را حس کنند.1400/09/01
16:17:55
0.0 از 5
822
تگهای خبر: اینستاگرام
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۲
لینک دوستان بی دانلود
beedownload بی دانلود