کشف عطارد و مشتری در منظومه ای دیگر

کشف عطارد و مشتری در منظومه ای دیگر

بی دانلود: گروهی بین المللی از ستاره شناسان کشف دو سیاره فراخورشیدی جدید را گزارش کردند که به دور ستاره ای با سیر تکاملی مشابه خورشید به نام ˮHD 137496ˮ می چرخند.


به گزارش بی دانلود به نقل از ایسنا و به نقل از فیز، این دو سیاره فراخورشیدی با بهره گیری از کاوشگر "کپلر" ناسا کشف شده اند و در دسته ی "ابَرعطارد داغ" و "مشتری سرد" قرار می گیرند. جزییات این اکتشاف در روز ۱۶ نوامبر در مجله ی arXiv.org منتشر گردید.
کپلر یکی از پرکارترین تلسکوپ های فضایی در حوزه کشف سیارات بوده و تا به امروز موفق به کشف بیش از دو هزار و ۶۰۰ سیاره فراخورشیدی شده است.
ماموریت اصلی تلسکوپ فضایی کپلر در سال ۲۰۱۳ به سبب نقص فنی به انتها رسید و این تلسکوپ دیگر قادر نبود نقطه ای از کهکشان که سالها آنرا رصد کرده بود، نمایش دهد اما ستاره شناسان این تلسکوپ را برای انجام ماموریتی جدید به نام K۲ برنامه ریزی کردند. این فضاپیمای احیا شده تا نوامبر سال ۲۰۱۸ به فعالیت خود ادامه داد و صدها جهان فراخورشیدی جدید کشف کرد.
حالا تعدادی از محققان به رهبری "توماس سیلوا"(Tomas Silva) از دانشگاه "پورتو"(Porto) در پرتغال خبر از کشف دو سیاره فراخورشیدی دیگر طی ماموریت K۲ داده اند. این کشف زمانی رخ داد که تلسکوپ درحال رصد ستاره "HD ۱۳۷۴۹۶" یا "K۲-۳۶۴" در طول ماموریت خود از ۲۳ اوت تا ۱۹ نوامبر ۲۰۱۷ بود.
برای کشف سیارات فراخورشیدی، تاثیری که آنها بر نور ستاره خود می گذارند بررسی می شود بااینکه این امکان نیز وجود دارد که تعدادی از سیگنال های به دست آمده ناشی از منابع غیر سیاره ای باشند.
رصدهای تلسکوپ کپلر، سیگنال های عبوری از منحنی نور ستاره "HD ۱۳۷۴۹۶" را نشان می داد و ماهیت سیاره ای آنها با مشاهدات سرعت شعاعی(RV) از طیف سنج های "هارپس"(HARPS) و "کورالی"(CORALIE) اثبات شد. سرعت شعاعی به نرخ تغییر فاصله ی یک جسم از ناظر گفته می شود.
سیاره ای که به ستاره میزبان نزدیک تر است "HD ۱۳۷۴۹۶ b" نام گرفته است. این سیاره حدود ۳۰ درصد از زمین بزرگ تر بوده و جرم آن حدودا چهار برابر سیاره ما است. چگالی این سیاره ۱۰.۴۹ گرم بر سانتی متر مکعب است و بطور عمده از آهن تشکیل شده و هسته آن بیش از ۷۰ درصد جرم سیاره را تشکیل می دهد.
"HD ۱۳۷۴۹۶ b" هر ۱.۶۲ روز یک دفعه ستاره میزبان خودرا دور می زند و در فاصله ۰.۰۲۷ واحد نجومی از آن قرار گرفته است و دمای تعادل آن دو هزار و ۱۳۰ کلوین تخمین زده می شود. این سیاره در دسته ی ابَرعطاردهای داغ قرار می گیرد. این سیارات اندازه ای مشابه زمین با چگالی مشابه عطارد دارند.
سیاره فراخورشیدی دوم "HD ۱۳۷۴۹۶ c" نام دارد و در دسته ی مشتری های سرد قرار می گیرد. در کمترین حالت جرم آن ۷.۶۶ برابر مشتری است و دمای تعادل آن حدود ۳۷۰ کلیون برآورد شده است. این سیاره هر ۴۸۰ روز یکبار به دور ستاره میزبان خود می چرخد و در فاصله ی ۱.۲۱ واحد نجومی از آن قرار دارد.
واحد نجومی یکی از یکاهای طول است و فاصله زمین تا خورشید که نزدیک به ۱۵۰ میلیون کیلومتر است برابر با یک واحد نجومی در نظر گرفته شده است.
جرم ستاره "HD ۱۳۷۴۹۶" با قدمت حدود ۸.۳ میلیارد سال، ۱.۰۳ برابر خورشید و شعاع آن ۱.۵۹ برابر خورشید است. این ستاره حدودا مشابه ستاره منظومه شمسی ما تکامل یافته و درجه حرارت موثر آن پنج هزار و ۷۹۹ کلوین است.
ستاره شناسان خاطرنشان کردند که سیاره "HD ۱۳۷۴۹۶ b" یکی از معدود سیارات متراکمی است که خاصیت های آن به خوبی مشخص شده و بنا بر این هدفی قابل توجه جهت بررسی نظریه های تشکیل سیارات و مکانیسم های افزایش چگالی است و بطور کلی این منظومه می تواند هدف جالبی برای مطالعه تکامل سیارات باشد.
منبع:

1400/09/07
14:33:13
0.0 از 5
902
تگهای خبر: دانشگاه , محقق
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۵
beedownload بی دانلود