درمان سرطان با کمک نانوحامل هایی که سلول های ایمنی را فعال می کنند

درمان سرطان با کمک نانوحامل هایی که سلول های ایمنی را فعال می کنند

یک پژوهشگر هلندی در پروژه خود، به بررسی تأثیر نانوحامل ها بر فعال سازی سلول های ایمنی برای درمان سرطان پرداخته است.


به گزارش بی دانلود به نقل از ایسنا و به نقل از نانومگزین، با نانوفناوری می توانیم سیستم ایمنی بدن خویش را درک نماییم و به تعدیل آن بپردازیم. "آنلیس واترز"(Annelies Wauters)، پژوهشگر "دانشگاه فناوری آیندهوون"(TU/e) هلند، در پروژه دکتری خود به بررسی این مورد پرداخته است که چطور می توان از نانوحامل های کوچک برای کنترل سیستم ایمنی و هدف قرار دادن و فعال کردن سلول های ایمنی به منظور مقابله با سلول های سرطانی بهره برد.
همه گیری کووید-۱۹ در دو سال گذشته، جهان را فرا گرفته است. توسعه و تولید سریع واکسن ها برای مهار شیوع کروناویروس و کاهش فشار بر مراکز بهداشتی و درمانی، بسیار مهم بوده و هست. این همه گیری، اهمیت پژوهش در حوزه پزشکی و بخصوص پیشرفت در نانوفناوری و سیستم ایمنی را به وضوح نشان داده است.
سیستم ایمنی، به محافظت از ما در مقابل عوامل بیماری زا کمک می نماید. با این حال، سیستم ایمنی هم گاهی اوقات در پیشروی بیماری ها نقش دارد. در هر حال، میتوان با استفاده از داروهایی که سیستم ایمنی را تقویت یا تعدیل می کنند، این امر را متوقف کرد. این نوع درمان با نام "ایمنی درمانی" شناخته می شود.
باید توجه داشت که بعضی از انواع ایمنی درمانی همیشه مؤثر نیستند و اغلب، به بروز عوارض جانبی نامطلوب مانند بثورات پوستی، سینه پهلو و واکنش های غیرمعمول خودایمنی منجر می شوند.

نانوحامل ها
نانوحامل ها، نانوساختارهایی هستند که برای انتقال دادن موادی مانند داروها به بدن طراحی شده اند و می توانند داروها را به اندام ها و سلول های خاصی در سیستم ایمنی برسانند. نکته مهم این است که این نوع از نانوایمنی درمانی می تواند مؤثرتر و ایمن تر از روش های متداول ایمنی درمانی باشد چونکه فقط سلول های مورد نظر را هدف قرار می دهد.
پژوهش های جدید نشان داده اند که شکل نانوحامل ها، در تعامل آنها با سیستم ایمنی بدن نقش دارد. با این حال، بررسی های عمیقی برای ارزیابی این مورد انجام نشده که تا اندازه ای به علت چالش های موجود در کنترل درست ساخت این حامل ها در مقیاس نانو است.

بررسی شکل و اندازه نانوحامل ها
واترز در پژوهش خود به بررسی این مورد پرداخت که چگونه نانوحامل های ساخته شده از پلیمرهای قابل تجزیه زیستی می توانند تعامل با سیستم ایمنی را تحت تأثیر قرار دهند و چطور می توان از آنها در نانوایمنی درمانی بهره برد.
واترز جهت بررسی تأثیر شکل و اندازه نانوحامل ها، برچسب های ویژه ای را به آنها افزود تا بتواند نانوساختارها را به صورت درون جانداری بررسی کند.
وی ادامه داد: ما دریافتیم که ریخت شناسی نانوحامل با عنایت به نحوه توزیع آنها در بافت، بسیار مهم می باشد. ما بخصوص علاقمند بودیم تا ببینیم که نانوحامل ها چگونه اندام ها و سلول های ایمنی را هدف قرار می دهند.
منبع:

1400/09/18
12:09:07
0.0 از 5
592
تگهای خبر: پروژه , تولید , دانشگاه , سیستم
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۳
لینک دوستان بی دانلود
beedownload بی دانلود