در گفت وگو با بی دانلود اعلام شد

ساخت دستگاهی برای کاهش فرسایش میراث گرانبهای خاک در بخش کشاورزی

ساخت دستگاهی برای کاهش فرسایش میراث گرانبهای خاک در بخش کشاورزی

بی دانلود: گروهی از مهندسان یکی از شرکت های دانش بنیان دستگاهی را اختراع کرده و به ثبت رساندند که علاوه بر تثبیت خاک بر روی زمین، قادر می باشد با ایجاد حفره هایی بر روی خاک، موجب محبوس شدن آب باران در درون زمین شوند و این پروسه از فرسایش و شست و شوی خاک توسط آب جلوگیری می کند.


حیدر خاوری دهقان، مدیر عامل این شرکت دانش بنیان در گفت و گو با ایسنا از طراحی و ساخت ماشین آلاتی در زمینه کشاورزی آگاهی داد و اظهار داشت: این اختراع توسط مهندسان این مجموعه دانش بنیان در اداره کل ثبت اختراعات کشور به ثبت رسید.
وی طراحی و ساخت این دستگاه را بمنظور کاهش فرسایش خاک ناشی از آب و باد دانست و اظهار نمود: آب مایه حیات و خاک بستر این مایه است؛ بدین جهت ما با بهره گیری از روش های کارآمد نباید بگذاریم که باد و سایر عوامل طبیعی خاک را پراکنده کرده و سبب فرسایش آن شود که در این راه روش هایی که می تواند منجر به تثبیت خاک شود، می تواند موثر باشد.
خاوری دهقان اشاره کرد: این دستگاه علاوه بر تثبیت خاک بر روی زمین با ایجاد حفره هایی بر روی خاک، موجب محبوس شدن آب باران در درون این حفرات شده و این پروسه از فرسایش و شست و شوی خاک توسط آب جلوگیری می کند.
مدیر عامل این شرکت دانش بنیان استهلاک شدید ماشین آلات کشاورزی را از دیگر چالش های موجود در بخش کشاورزی ذکر و در این زمینه اظهار نمود: ناهمواری های سطح زمینهای کشاورزی در اثر استفاده از گاوآهن های یک طرفه و سنگلاخی بودن زمینهای کوهپایه ای و استهلاک شدید تجهیزات تسطیح موجب تحمیل هزینه های سنگین به کشاورزان شده است و همین طور در مرحله برداشت با کمباین اگر سطح زمین صاف نباشد، کمباین دار مجبور است برای جلوگیری از شکستن تیغه کمباین، علوفه را از ارتفاع بالاتری بچیند.
وی این امر را سبب هدر رفتن علوفه دانست و افزود: علاوه بر آن در زمینهای دیم در هنگام بارندگی بعد از استفاده از تسطیح کن ها به سبب صافی خام، عمل آبشویی و فرسایش آبی نیز رخ می دهد.
مدیر عامل این شرکت دانش بنیان با اعلان اینکه برمبنای چنین مشکلاتی تصمیم گرفتیم دستگاهی را طراحی نماییم که بتواند با شرایط زمینهای سنگلاخی، تسطیح، کلوخه کوبی و ایجاد حفره برای حفظ آب زمین را انجام دهد، اظهار داشت: این دستگاه علاوه بر آماده سازی بستر بذر، از هدر رفتن توان تراکتور نیز جلوگیری خواهدنمود.
وی با اشاره به جزییات این ماشین، آنرا دستگاه تسطیح کننده زمینهای دیم به همراه غلتک نگهدارنده آب بر روی سطح زمین دانست که ناهمواری سطح زمینهای کشاورزی را در اثر استفاده از گاو آهن های یک طرفه و سایر دستگاهها برطرف می کند.


خاوری دهقان افزود: نحوه کارایی این دستگاه به این صورت است که پس از برداشت محصول و پیش از آماده شدن زمین برای کشت دوم بمنظور آماده سازی بستر زمین، ابتدا این دستگاه بر روی زمین حرکت کرده و تیغه آن خاک را از بخش های بلند خاک برداشته و داخل پستی های زمین می ریزد و پس از آن بلافاصله در پشت تیغه غلتک، خاک را ماله می کشد و سطح خاک را سفت می کند.
وی با اعلان اینکه این پروسه موجب سفتی خاک و عدم نفوذ آب به داخل زمین خواهد شد، تصریح کرد: عدم نفوذ آب به خاک سبب از دست رفتن رطوبت خاک خواهد شد که برای حل این مشکل بر روی محیط غلتک از زائده هایی استفاده شده است که با ایجاد حفره همزمان با ماله زدن زمین موجب حفظ رطوبت، گیر افتادن آب در سطح زمین و نفوذ بیشتر آب در زمینهای دیم شده است.
بگفته وی با صاف کردن زمین شرایط برای برداشت کمباین فراهم می شود.
مدیر عامل این شرکت دانش بنیان با اعلان اینکه در این دستگاه هنگام کار در مزرعه ابتدا تیغه درگیر بوده و بعد از آن غلتک با خاک درگیر می شود، افزود: این دستگاه جهت استفاده در زمینه کشاورزی است و برای آماده سازی بستر کشت و برداشت و همین طور انجام همزمان خاک ورزی و تسطیح از آن استفاده می شود و قابلیت استفاده در همه زمینهای کشاورزی را دارد.
وی با اشاره به ضرورت ساخت این دستگاه، توضیح داد: در سالیان اخیر به سبب استفاده نادرست از زمینهای کشاورزی بر روی زمینهای دیم، هم خاک و هم ماشین آلات مورد استفاده، گرفتار لطمه های جدی می شدند. نمونه آن در هنگام کار با کمباین به سبب مناسب نبودن شرایط زمین قبل از کاشت است که در این شرایط سطح خاک صاف نیست و تیغه کمباین، گندم را از بالا برش داده و مقداری علف هدر می رود که علت این امر ناصاف بودن سطح خاک است، ضمن آنکه احتمال شکستن تیغه کمباین در اثر درو در ارتفاع پایین به سبب وجود کلوخه نیز وجود دارد. برای حل این مشکل در این پروژه استفاده از تسطیح کننده هایی با غلتک نوین پیشنهاد شد.
خاوری دهقان تصریح کرد: میراث گرانبهای ما برای آیندگان، خاک است. صنعتگران باید محصولاتی تولید کنند که دوستدار خاک و محیط زیست باشند.
منبع:

1400/09/22
12:32:08
0.0 از 5
615
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۴
beedownload بی دانلود