کشف ۷۰ دنیای بیگانه سرگردان و بدون ستاره در کهکشان راه شیری

کشف ۷۰ دنیای بیگانه سرگردان و بدون ستاره در کهکشان راه شیری

ستاره شناسان بتازگی دست کم ۷۰ دنیای بیگانه بدون ستاره جدید را کشف کرده اند و می گویند ممکنست چندین میلیارد از این سیارات غول پیکر شناور و آزاد وجود داشته باشد.


به گزارش بی دانلود به نقل از ایسنا و به نقل از آی ای، طبق مطالعه جدیدی که در مجله Nature Astronomy انتشار یافته است، گروهی از ستاره شناسان که داده های چندین تلسکوپ "رصدخانه جنوبی اروپا" را تجزیه و تحلیل می کنند، اخیرا دست کم ۷۰ سیاره سرکش جدید را در کهکشان راه شیری کشف کرده اند.
گفتنی است که دانشمندان تابحال هیچگاه گروهی از سیارات سرکش را در این مقیاس ندیده بودند، به این مفهوم که ما شاهد یک نقطه عطف در نجوم هستیم.
سیارات سرکش، اجرام سیاره ای مرموزی هستند که به سختی یافت می شوند و جرم آنها با سیاره هایی که در منظومه شمسی ما یافت می شوند، چندان متفاوت نیست. البته تفاوت بزرگ آنها این است که آنها هیچ ستاره میزبانی ندارند و آزادانه در فضای میان ستاره ای شناور هستند.
فضای میان ستاره ای بسیار سرد و تاریک است، بنابراین است که تابحال تعداد کمی از این سیاره ها دیده شده اند.
اکنون گروهی از اخترشناسان در یک مطالعه جدید، دستکم ۷۰ نمونه از این سیاره های سرکش را یافته اند و می گویند که این کشف، گامی عظیم در جهت ایجاد درک بهتری از منشاء و سرنوشت نهایی این اجرام عجیب و غریب در اعماق تاریکی است.
"نوریا میرت رویگ" ستاره شناس آزمایشگاه اخترفیزیک "بوردو" در فرانسه که همینطور وابسته به دانشگاه "وین" اتریش و نویسنده ارشد این مطالعه است، اظهار داشت: ما نمی دانستیم که باید انتظار چه تعداد از این سیاره ها را داشته باشیم و از یافتن این تعداد هیجان زده هستیم.
برخی معتقدند که این سیاره های سرگردان از فروپاشی یک ابر گازی تشکیل می شوند که به اندازه کافی بزرگ نیست که منجر به تشکیل یک ستاره شود. برخی دیگر معتقدند که آنها از یک منظومه ستاره ای به بیرون پرتاب شده اند.
تعیین تعداد دقیق این سیاره های تازه کشف شده دشوار است، چونکه مشاهدات به محققان اجازه نمی دهد جرم اجرام کاوش شده را اندازه گیری کنند و این چیزی است که توسط رصدخانه های آینده و پیشرفته تر محقق خواهد شد.
اجرام با جرم بیشتر از حدود ۱۳ برابر مشتری به احتمال زیاد سیاره نیستند، ازاین رو نمی توان آنها را در این شمارش گنجاند. متأسفانه محققان مقادیر مشخصی برای سنجش جرم آنها نداشتند و مجبور بودند از روشنایی آنها استفاده کنند تا تعداد تخمینی این سیاره ها را اعلام کنند.
روشنایی یک سیاره هم به سن آن مربوط می شود، چونکه هرچه سیاره پیرتر باشد، مدت طولانی تری را به خنک شدن گذرانده است و روشنایی آن کاسته شده است.
محققان می گویند: با عنایت به عدم قطعیت در مورد سن تشکیل منطقه مورد مطالعه، روش سنجش روشنایی تعداد این سیاره های سرگردان را بین ۷۰ تا ۱۷۰ نشان داده است.
سیارات سرکش بسیار فراتر از نورِ کمِ ستارگان دوردست، سرگردان هستند که همین باعث می شود تا آنها به سختی یافت شوند و تصویربرداری از آنها عملا غیر ممکن است. اما "رویگ" و گروه دریافتند که این سیارات در چند میلیون سال بعد از تولد، به اندازه کافی داغ باقی می مانند تا به درخشش خود ادامه دهند که سبب می شود مستقیماً با دوربین های بسیار حساس و تلسکوپ های غول پیکر قابل مشاهده باشند.
بنابراین اخترشناسان با استفاده از این روش، حداقل ۷۰ سیاره سرگردان را پیدا کردند که دارای جرمی قابل مقایسه با مشتری در منطقه ستاره زا است که فاصله بسیاری با خورشید ما ندارد.
اما این تیم برای ردیابی این تعداد از سیارات سرکش از داده های حاصل از بیشتر از ۲۰ سال مشاهدات که از چندین تلسکوپ زمینی و فضایی به دست آمده بود، استفاده کردند.
"رویگ" اظهار داشت: ما حرکات کوچک، رنگ و درخشندگی ده ها میلیون منبع را در یک منطقه بزرگ از آسمان اندازه گیری کردیم. این اندازه گیری ها به ما این امکان را می دهد که کم نورترین اجرام در این منطقه که همان سیارات سرگردان هستن را شناسایی نماییم.
تلسکوپ های مورد استفاده در این تحقیق شامل "تلسکوپ طیف مرئی و فروسرخ برای نجوم"(VISTA)، "تلسکوپ بسیار بزرگ رصدخانه جنوبی اروپا"(ESO) و تلسکوپ ۲.۲ متری "MPG/ESO"
واقع در شیلی به همراه چندین تلسکوپ دیگر بود.
"هروه بوی" ستاره شناس دیگر آزمایشگاه اخترفیزیک "بوردو" در فرانسه که یکی از دانشمندان ارشد این مطالعه جدید بود، اظهار داشت: اکثریت قریب به اتفاق داده های ما از رصدخانه های "ESO" می آید که برای این مطالعه کاملاً حیاتی بودند. ما از ده ها هزار تصویر میدان وسیع از تأسیسات "ESO" استفاده کردیم که در ارتباط با صدها ساعت رصد و به معنای واقعی کلمه ده ها ترابایت داده است.
وی اضافه کرد: امکان دارد چندین میلیارد از این سیارات غول پیکر سرگردان که بدون ستاره هستند در کهکشان راه شیری پرسه بزنند.1400/10/03
11:02:04
0.0 از 5
672
تگهای خبر: دانشگاه , محقق
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
beedownload بی دانلود