میادین مغناطیسی که می توانند سیستم اخطار سونامی های مرگبار باشند

میادین مغناطیسی که می توانند سیستم اخطار سونامی های مرگبار باشند

به گزارش بی دانلود سونامی ها، نوعی از میادین مغناطیسی را ایجاد می کنند که شاید بتوان از آنها بعنوان یک سیستم اخطار استفاده نمود.


به گزارش بی دانلود به نقل از ایسنا و به نقل از نیوساینتیست، ممکن است بتوانیم سونامی های مرگبار را با استفاده از میادین مغناطیسی آنها پیشبینی نماییم. از آنجائیکه آب دریا رسانای الکتریکی است، هنگامی که مقادیر قابل توجهی از آن به صورت ناگهانی حرکت می کنند، میدان مغناطیسی کوچکی ایجاد می شود. از این میدان مغناطیسی میتوان برای پیشبینی سونامی قبل از آغاز تغییر سطح دریا بهره برد.
دانشمندان معتقد بودند که این مورد احیانا طی چند سال آینده امکان پذیر می شود اما اطلاعات لازم برای اثبات آنرا در اختیار نداشتند. "ژیهنگ لین"(Zhiheng Lin)، پژوهشگر "دانشگاه کیوتو"(KyotoU) ژاپن و همکارانش، از داده های دو سونامی که یکی در سال ۲۰۰۹ در ساموآ و دیگری در سال ۲۰۱۰ در شیلی رخ داد، برای اثبات امکانپذیر بودن این روش بهره برده اند. علاوه بر این، از تغییرات میدان مغناطیسی میتوان برای برآورد کردن دقیق تغییرات سطح دریا در اثر وقوع سونامی بهره برد.
برای تعیین کردن این که چه زمانی یک سونامی روی حسگرها حرکت می کند، معمولاً از فشارسنج هایی که در کف دریا قرار می گیرند، استفاده می شود اما این تغییرات فشار، وجود سونامی را فقط بعد از عبور آن از حسگرها نشان می دهند. لین و گروهش، مجموعه ای از حسگرهایی که در جنوب اقیانوس آرام قرار گرفته بودند، برای اندازه گیری میدان مغناطیسی و تغییرات سطح دریا در مورد دو سونامی طی سالهای ۲۰۰۹ و ۲۰۱۰ استفاده کردند.
لین اظهار داشت: سنسورهای فشار بلافاصله بعد از تغییر سطح دریا، نسبت به سونامی واکنش نشان می دهند اما میدان مغناطیسی سونامی، زودتر از تغییر سطح دریا در اثر سونامی ظاهر می شود.
وی ادامه داد: انتظار می رود که سرعت ظاهر شدن آن، به عمق آب منطقه بستگی داشته باشد اما در این موارد، تغییر میدان مغناطیسی حدود یک دقیقه قبل از تغییر سطح دریا رخ می دهد.
این موضوع، مهم می باشد چونکه سنسورهای فشار اغلب بسیار نزدیک به خطوط ساحلی هستند و نمی توانند اخطار سودمندی در مورد سونامی عرضه کنند.
"نیشا اشنپف"(Neesha Schnepf)، پژوهشگر "دانشگاه کلرادو بولدر"(CU Boulder) آمریکا اظهار داشت: شبکه هایی از "شناوه ها"(Buoys) وجود دارند که فشار آب را در اطراف اقیانوس آرام اندازه گیری می کنند. آنها معمولاً نزدیک به خطوط ساحلی هستند اما مغناطیس سنج ها معمولاً در وسط اقیانوس به کار می روند و می توانند قبل از این که سونامی به شناوه ها برسد، اطلاعاتی را در مورد آن عرضه کنند.
با عنایت به این حقیقت که تغییرات میدان مغناطیسی، ارتفاع امواج سونامی را پیشبینی می کند، شاید این روش بتواند به ساکنان سواحل کمک نماید تا برای سونامی های پیش رو آماده شوند.
این پژوهش، در مجله "JGR Solid Earth" به چاپ رسید.
منبع:

1400/10/04
13:00:03
0.0 از 5
778
تگهای خبر: دانشگاه , سنسور , سیستم
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۳
beedownload بی دانلود