کشف پاشنه آشیل ویروس آنفلوآنزا

کشف پاشنه آشیل ویروس آنفلوآنزا

بی دانلود: دانشمندان مؤسسه پژوهشی اسکریپس، دانشگاه شیکاگو و مدرسه پزشکی ایکان در مانت ساینای نقطه ضعف تازه ای در ویروس آنفلوانزا یافته اند که موجب پیشرفت در ساخت واکسنی جهانی برای آنفلوانزا می شود.


به گزارش بی دانلود به نقل از ایسنا و به نقل از مدیکال اکسپرس، آنتی بادی های مقابل بخش "لنگر" ویروس که مدت ها نادیده گرفته می شدند، پتانسیل تشخیص طیف گسترده ای از سویه های آنفلوانزا حتی زمانی که ویروس سال به سال جهش می کند را دارند. نتیجه مطالعات آنها بتازگی در مجله ی نیچر انتشار یافته است.
"اندرو وارد" (Andrew Ward)، استاد زیست شناسی ساختاری و محاسباتی یکپارچه از موسسه اسکریپس و از نویسندگان ارشد این مقاله می گوید: کشف منطقه لطمه پذیر جدید روی ویروس همیشه هیجان انگیز است برای اینکه می تواند راه را برای ساخت واکسن هموار کند و همین طور نشان میدهد که به رغم سال ها کوشش برای ساخت واکسن آنفلوانزا هنوز موارد جدیدی برای کشف وجود دارد.
"پاتریک ویلسون"(Patrick Wilson) از نویسندگان ارشد که قبل تر در دانشگاه شیکاگو بوده و الان بعنوان پروفسور اطفال در دانشکده پزشکی ویل کورنل(Weill Cornell) مشغول به کار شده می گوید: با کشف نقاط لطمه پذیر ویروس آنفلوانزا در مقابل آنتی بادی هایی که در طیف گسترده ای از این ویروس ها مشترک هستند می توان واکسنی طراحی کرد که کمتر تحت تاثیر جهش ها قرار بگیرد. آنتی بادی "لنگر" به چنین نقاطی متصل می شود.
در یک سال معمولی، آنفلوانزا بیش از ۲۰ میلیون نفر در ایالات متحده آمریکا را مبتلا می کند و موجب فوت بیش از ۲۰ هزار نفر می شود. واکسن های آنفلوانزا بطور معمول سیستم ایمنی را تحریک می کنند تا آنتی بادی تولید نماید که قسمت سر هماگلوتینین(HA) را تشخیص می دهد. هماگلوتینین نوعی گلیکوپروتئین است که از سطح ویروس به سمت بیرون آمده است و سر آن در دسترس ترین بخش است که آنرا تبدیل به هدف خوبی برای سیستم ایمنی می کند. متاسفانه این گلیکوپروتئین یکی از مواردی است که بیشترین تغییر را می کند و سالانه این بخش گرفتار جهش می شود و بنا بر این باید واکسن جدید تولید کرد.
پژوهشگران واکسن های آزمایشی آنفلوانزا را به شکلی طراحی نموده اند که جهانی تر باشد بدین معنا که بدن را ملزم به تولید آنتی بادی هایی کند که بخش ساقه هماگلوتینین که کمتر تغییر می کند را مورد هدف قرار می دهند. تعدادی از این واکسن های جهانی هم اکنون تحت آزمایشات بالینی قرار گرفته اند.
در این مطالعه جدید، گروهی مشترک از دانشمندان، ۳۵۸ آنتی بادی مختلف در خون افرادی که در فاز اول آزمایش بالینی، واکسن آنفلوانزا دریافت کرده بودند یا بطور طبیعی به این ویروس آلوده شده بودند را مورد بررسی قرار دادند.
خیلی از آنتی بادی های موجود در خون شرکت کنندگان از دسته ای بودند که ساقه یا سر هماگلوتینین را تشخیص می دادند. اما گروه جدیدی از آنتی بادی ها نیز مشخص شد. آنتی بادی هایی که به انتهایی ترین قسمت ساقه یا بخشی موسوم به "لنگر"(Anchor) متصل می شدند. این بخش در نزدیکی جایی که هر مولکول هماگلوتینین به غشای ویروس متصل می شود، قرار دارد.
"جولیانا هان"(Julianna Han) و "جنا گاتمیلر"(Jenna Guthmiller) نویسندگان اولیه این مقاله این منطقه را "لنگر" نامیدند و آغاز به مطالعه بیشتر آن کردند.
در مجموع، دانشمندان ۵۰ آنتی بادی مختلف برای بخش "لنگر" هماگلوتینین در ۲۱ نفر یافتند. این آنتی بادی ها توانایی تشخیص طیف گسترده ای از ویروس های آنفلوانزای H۱ را داشتند که خیلی از عوامل آنفلوانزای فصلی را شامل می شود.
تعدادی از آنتی بادی ها قادر به تشخیص سویه های H۲ و H۵ نیز در آزمایش های آزمایشگاهی بودند. این دو نوع مسئول همه گیری ها هستند. در موش ها، این آنتی بادی ها به خوبی در مقابل سه نوع مختلف از ویروس آنفلوانزای H۱ محافظت ایجاد کردند.
"هان" می گوید: برای افزایش محافظت در مقابل این ویروس ها که به سرعت جهش می یابند باید تمامی ابزاری که داریم را به کار بگیریم. این کشف یک هدف بسیار قوی دیگر به فهرست ما اضافه می کند. از همه مهم تر، این دسته از آنتی بادی ها در افراد نسبتا رایج هستند و به دسته ای از آنتی بادی ها تعلق دارند که بدن هر فردی قادر به ساختن آنست.
"گاتمیلر" می گوید: سیستم ایمنی بدن توانایی ساخت آنتی بادی برای این اپیتوپ ها(epitope) را دارد و تنها کاری که باید کرد استفاده از روش های جدید مهندسی پروتئین برای ساخت واکسن هایی است که ساخت این آنتی بادی را به تعداد مناسب تحریک می کنند. اپیتوپ قسمتی از یک آنتی ژن است که بوسیله سیستم دفاعی بدن تشخیص داده می شود.
پژوهشگران می گویند که واکسن های بهبودیافته جهانی در آینده می توانند هدفمندتر ساخت آنتی بادی های "لنگر" را تحریک کنند.
تا به امروز، دانشمندان در کوشش برای طراحی یک واکسن جهانی به هدف قرار گرفتن منطقه "لنگر" توجهی نداشتند. در ایده آل ترین حالت، یک واکسن جهانی آنفلوانزا موجب ساخت آنتی بادی هایی مقابل چندین منطقه در ویروس همچون "لنگر" و ساقه هماگلوتینین می شود و ایمنی در مقابل ویروس های درحال جهش را بیشتر می کند.
پژوهشگران درحال برنامه ریزی تحقیقاتی هستند که طی آن واکسنی طراحی نمایند که بیشتر و بطور مستقیم منطقه "لنگر" هماگلوتینین را در سویه های مختلف آنفلوانزا مورد هدف قرار دهد.
منبع:

1400/10/05
20:49:29
0.0 از 5
874
تگهای خبر: تولید , دانشگاه , سیستم , طراحی
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۵
beedownload بی دانلود