نانوداروهایی که روند جهش کووید-19 را متوقف می کنند

نانوداروهایی که روند جهش کووید-19 را متوقف می کنند

با ادامه یافتن جهش های متعدد کووید-۱۹، خیلی از شرکتهای دارویی کوشش می کنند داروهایی را عرضه کنند که برپایه فناوری نانو هستند و می توانند از جهش های بیشتر جلوگیری نمایند.


به گزارش بی دانلود به نقل از ایسنا و به نقل از نانومگزین، از آنجائیکه جهان با ظهور یک نوع دیگر از کووید-۱۹ معروف به اُمیکرون درحال متحول شدن است، توجه باردیگر بر محافظت به واسطه واکسن متمرکز می شود.
پرسش بزرگی که دائما مطرح می شود، این است که آیا این آخر بیماری همه گیر است یا مقرر است که همیشه با نوع جدید بعدی روبه رو شویم.
شرکت "فایزر"(Pfizer) این هفته اعلام نمود که میتوان انواع کووید-۱۹ را تا سال ۲۰۲۴ مدیریت کرد چونکه این امید وجود دارد که کروناویروس از حالت همه گیر به حالت پایانی حرکت نماید.
این نشان داده است که جهان به شدت به داروهای ضد ویروسی جدید و قوی نیاز دارد که با استفاده از جدید ترین نوع فناوری نانو و برنامه های کاربردی کشف دارو مبتنی بر هوش مصنوعی می توانند همه انواع کروناویروس را در منبع متوقف کنند.
کارشناسان حوزه صنعت معتقدند که واکسن های کنونی مبتنی بر آران ای پیام رسان، نشان دهنده یک پیشرفت بزرگ هستند. این واکسن ها که طی زمان بی سابقه ای توسعه یافته اند، در پیشگیری از علائم بیماری، کاهش بار ویروسی و مقابله با گسترش انواع پیشین کووید-۱۹ بسیار موثر بوده اند.
در هر حال، جهش های ویروسی همچنان به کاهش دادن اثربخشی واکسن، بخصوص واکسن ویروس های تنفسی مانند آنفلوانزا و کووید-۱۹ ادامه می دهند. همچنین، بخش قابل توجهی از جامعه جهانی نمی توانند به واکسن دسترسی داشته باشند یا اینکه از واکسیناسیون خودداری می کنند. این عوامل، ویروس ها را قادر می سازد تا در بدن میزبان های محافظت نشده جهش پیدا کنند.
داروهای ضد ویروسی باید آسان تر توزیع شوند و راحتتر به مصرف برسند. در این صورت، اگر افراد خاصی تصمیم بگیرند که داروها را مصرف نکنند، حفاظت از اکثریت کمتر به خطر می افتد.
داروهای ضد ویروسی، متفاوت عمل می کنند. آنها به جای اینکه توانایی جهش را برای ویروس فراهم نمایند، روند جهش را مختل می سازند یا مسدود می کنند. "استفان گریفین"(Stephen Griffin)، استادیار دانشکده پزشکی "دانشگاه لیدز"(University of Leeds)، یکی از روش ها را مانند قرار دادن گازوئیل در موتور بنزینی توصیف کرد.
شرکتهای بزرگ دارویی "مرک"(Merck) و فایزر، به تازگی ضد ویروس های کووید-۱۹ را معرفی کردند؛ باآنکه پرسش هایی در مورد مدت زمان ماندگاری این داروها در بدن و دفعات دوز آنها مطرح گردیده است.
داروی آزمایشی شرکت مرک معروف به "مولنوپیراویر"(Molnupiravir) که برای مقابله با آنفلوانزا عرضه شده است، روزانه به هشت دوز نیاز دارد؛ این در حالیکه است که داروی معروف به "پکسلووید"(Paxlovid) شرکت فایزر فقط به چهار دوز نیاز دارد. این دارو باید با یک داروی HIV همراه شود تا کبد نتواند آنرا قبل از آغاز عملکرد، از بین ببرد.
باآنکه اثربخشی تخمین زده شده پکسلووید در جلوگیری از نتایج نامطلوب مانند بیماری شدید یا مرگ و میر، هم اکنون بالا است اما اثربخشی مولنوپیراویر به صورت بالقوه به ۳۰ درصد کاسته شده است.
همینطور این فرضیه وجود دارد که با ادامه جهش ویروس، تاثیر داروها کاهش پیدا کند. این فرضیات، سه پرسش را ایجاد می کنند.
۱. آیا این داروها می توانند بهتر از واکسن ها عمل کنند؟
۲. چرا به جای اینکه همیشه به مبارزه با چنین ویروس هایی بپردازیم، در وهله اول از راه اکتشافات دارویی جدید، آنها را کاملا متوقف نکنیم؟
۳. چه کسی چنین راهکارهایی را عرضه خواهد کرد؟
شرکتهای گوناگونی همچون "بنوولنت ای آی"(BenevolentAI) به یک انجمن ملحق شده اند که هدف آن یافتن درمان هایی برای کووید-۱۹ است. بنوولنت ای آی، داروی "باریسیتینیب"(Baricitinib) را بعنوان دارویی شناسایی کرده است که می تواند به درمان کووید-۱۹ کمک نماید اما گزارشی که در مجله "The Lancet" به چاپ رسیده است، نشان داده است که این دارو در یک آزمایش بالینی، از هر ۲۰ بیمار تحت درمان، تنها از یک مورد مرگ و میر جلوگیری کرد.
شرکت "Verseon" هم یکی از امیدوارکننده ترین شرکت ها در زمینه کشف دارو است. "انیربان داتا"(Anirban Datta)، مدیر بخش بیولوژی اکتشافی این شرکت اظهار داشت: واکسن ها و داروهای ضد ویروسی کنونی، راهکارهای گذشته نگری هستند که سویه های جدید را درمان نمی کنند. ما به یک راهبرد متفاوت نیاز داریم تا هیچ وقت از جهش های ویروسی عقب نمانیم.
داتا افزود: ایده Verseon این است که بر مسدود کردن مکانیسم میزبان تمرکز کند که "کروناویروس سندرم حاد تنفسی ۲"(SARS-CoV-2) از راه آن به سلول ها وارد می شود. برخلاف ویروس ها، سلول های میزبان جهش نمی یابند؛ ازاین رو بررسی پروتئین های روی سلول های میزبان که امکان ورود ویروس را فراهم می کنند، یک چاره بلندمدت است.
وی ادامه داد: با عنایت به ظهور سویه بسیار عفونی اُمیکرون، ما اخیرا پروژه ای را در Verseon شروع کرده ایم که دقیقا این کار را انجام می دهد. سایر انواع کروناویروس و سویه های آنفلوانزا، از مکانیسم مشابه کروناویروس سندرم حاد تنفسی ۲ برای آلوده کردن سلول ها استفاده می نمایند. این یک نکته کلیدی به حساب می آید چونکه این آخرین بیماری همه گیری نخواهد بود که بر بشریت تاثیر می گذارد.
"پل استنارد"(Paul Stannard)، مدیر سازمان معروف به "بنیاد جهانی نانو"(World Nano Foundation) اظهار داشت: دقیقا بنابراین است که سازمان غیرانتفاعی ما، یک انجمن بین المللی از شرکای سرمایه گذار را برای محافظت و آمادگی در مقابل همه گیری آینده گرد هم آورده است.
وی ادامه داد: از آنجائیکه در نهایت تعرض به زیستگاه های طبیعی، شیوه های برخورد با حیوانات زنده یا سایر موارد، انواع دیگری از عوامل بیماری زا را معرفی می کند که انسان در مقابل آنها دفاع طبیعی ندارد، میتوان اظهار داشت که ما در رقابت با زمان هستیم تا طیف وسیعی از داروهای ضد ویروسی را تولید نماییم که مانع ورود ویروس به سلول های بدن ما می شوند.
یکی دیگر از داروهای ضد ویروسی که توسط "سرویس سلامت همگانی انگلستان"(NHS) عرضه شد، "سوتروویماب"(Sotrovinab) است که برای بیماران صدمه پذیر مانند بیماران سرطانی، دریافت کنندگان پیوند اعضا و سایر افراد دارای شرایط پرخطر به کار خواهد رفت.
دکتر "مارک رایان"(Mike Ryan)، مدیر اجرایی "برنامه فوریت های بهداشتی"(Health Emergencies Programme) در "سازمان جهانی بهداشت"(WHO) اظهار داشت: این همه گیری، بسیار شدید بوده و هر گوشه از این سیاره را تحت تأثیر قرار داده است اما این لزوما نوعی بزرگی از همه گیری نیست.
منبع:

1400/10/06
10:30:18
0.0 از 5
951
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۲
beedownload بی دانلود