قرار گرفتن 6 دشت خراسان رضوی در وضعیت فوق بحرانی فرونشست

قرار گرفتن 6 دشت خراسان رضوی در وضعیت فوق بحرانی فرونشست

به گزارش بی دانلود رئیس اداره مخاطرات اداره کل زمین شناسی منطقه شمال شرق از قرار گرفتن 6 دشت از 37 دشت استان خراسان رضوی در فهرست دشت های فوق بحرانی آگاهی داد و اظهار داشت: این وضعیت در حالی است که در بعضی از این دشت ها سازه های مهمی چون خط راه آهن و لوله انتقال نفت عبور می کند.


به گزارش بی دانلود به نقل از ایسنا مهندس هادی شریفی امروز در وبینار مخاطره فرونشست زمین، سازمان زمین شناسی را متولی پایش مخاطرات زمین همچون فرونشست معرفی نمود و اضافه کرد: طی ۱۰ سال اخیر مطالعات پایش مخاطرات در زمینه فرونشست را در دشت های استان خراسان رضوی شروع کردیم و نقشه های فرونشست را تهیه کردیم.
وی با اشاره به نتایج به دست آمده از این مطالعات، اظهار نمود: از ۳۷ دشتی که در استان خراسان رضوی وجود دارد، ۶ دشت "مشهد"، "کاشمر"، "بردسکن"، "خاف"، "جوین" و "بجستان" در "وضعیت فوق بحرانی" قرار دارند و دشت نیشابور نیز در صورتیکه آثار فرونشست زمین در آن به وجود آمده است، سازه های مهمی چون خط راه آهن تهران-مشهد و خط انتقال نفت از آن عبور می کند.
شریفی با اعلان اینکه در این دشت ۷۹ کیلومتر عوارض سطحی فرونشست زمین یعنی شکاف های طولی و عمیق به وجود آمده است، اضافه کرد: دشت های طوس، بردسکن، بجستان و خاف از دیگر دشت های این استان و درگیر با پدیده فرونشست زمین هستند.
رییس اداره مخاطرات اداره کل زمین شناسی منطقه شمال شرق اشاره کرد: دشت خاف بعنوان جوان ترین دشت این استان فرونشست زمین به مساحت ۱۷ کیلومتر را تجربه کرده است، ضمن آنکه ۷۰ روستای پیرامون دشت بردسکن درگیر این مخاطره زمین شناسی هستند.
شریفی با اعلان اینکه در دشت جوین فرونشست زمین بصورت یکنواخت صورت گرفته است، تصریح کرد: این منطقه فرونشست ۱۲ تا ۱۴ سانتی متری را دارد. در روستای بشرو در شرق نیشابور در فروردین ماه سال ۹۴ پس از یک بارندگی شکاف هایی نمایان شد و این فرونشست در حالی رو به افزایش است که سازه های مهمی چون خط راه آهن و لوله انتقال نفت از آن عبور می کند.
به گفته این محقق حوزه زمین شناسی، یکی از خطرناک ترین موارد فرونشست در خراسان رضوی ایجاد شکاف عمودی در راه خط آهن مشهد - تهران در روستای بشرو شهرستان نیشابور و جاده خواف - اسلامی است.
وی با اعلان اینکه شکاف های ناشی از فرونشست زمین در دشت خواف استان خراسان رضوی در سال ۹۴ محدود بوده است، افزود: این شکاف ها در سال ۹۶، کیلومتری شد. همین طور نخستین گزارش های مربوط به فرونشست زمین در دشت جوین در تابستان سال ۹۵ منتشر گردید.
معاون زمین شناسی سازمان زمین شناسی شمال شرق، میزان فرونشست در دشت مشهد را ۱۵ تا ۱۷ سانتی متر اعلام نمود و اظهار داشت: این امر به سبب برداشت بی رویه آب است و منطقه ۱۲ شهر مشهد در وضعیت بحرانی قرار گرفته است.
شریفی، بررسی وضعیت زمین شناسی در کلیه دشت های استان، بررسی روند حرکت گسل ها و سایر ساختارهای زمین شناسی، طراحی سامانه تحت وب بمنظور بارگذاری داده ها و راه اندازی سیستم پایش آنلاین را از اقدامات انجام شده در این استان بمنظور پایش فرونشست زمین عنوان نمود.
منبع:

1400/10/08
13:19:29
0.0 از 5
790
تگهای خبر: سیستم , طراحی , محقق
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۳
لینک دوستان بی دانلود
beedownload بی دانلود