آغاز نخستین نورگیری رصدخانه ملی تا تابستان ۱۴۰۱

آغاز نخستین نورگیری رصدخانه ملی تا تابستان ۱۴۰۱

رئیس پژوهشگاه دانش های بنیادی  از شروع نخستین نورگیری رصد خانه ملی در بهار و تابستان سال آینده آگاهی داد.


به گزارش بی دانلود به نقل از ایسنا دکتر محمد جواد لاریجانی در پنجمین کنفرانس دوسالانه شتابگر ذرات و کاربردهای آن رسالت پژوهشگاه دانش های بنیادی را تحقیق در حوزه علوم پایه بعنوان موتور محرکه پیشرفت کشور دانست و اضافه کرد: از عمر این پژوهشگاه ۳۳ سال می گذرد و همچون مأموریت های ما انجام پروژهای بنیادی است و در این راستا در کنار تحقیقات انجام شده با پروژه هایی چون سرن و سزامی همکاری داریم.
وی اجرای پروژه شتابگر ملی را همچون طرح های در دست پژوهشگاه دانش های بنیادی عنوان نمود و اضافه کرد: ما گزارشی از روند اجرای این طرح به مقام معظم رهبری عرضه دادیم و ایشان هم معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری را مسئول پیگیری این طرح کردند.
لاریجانی پروژه رصدخانه ملی را از دیگر طرح های این پژوهشگاه دانست و اظهار داشت: هم اکنون به علت سرما و بارندگی برف متوقف شده و در بهار و تابستان سال آینده نخستین نورگیری را خواهیم داشت.
رئیس پژوهشگاه دانش های بنیادی ضمن اشاره به روند تأمین آینه تلسکوپ این رصد خانه خاطرنشان کرد: با عنایت به بزرگی این آینه، از راه زمینی وارد کشور شد. این آینه از کشورهای مختلفی عبور کرد، ولی بزرگترین چالش ما در مرز بازرگان بود که با تلاش نیروی انتظامی به دست ما رسید.1400/10/10
12:49:09
0.0 از 5
872
تگهای خبر: پروژه , فناوری
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۴
beedownload بی دانلود