با رای مجلس

دبیرخانه شورای راهبری فناوری ها و تولیدات دانش بنیان تشکیل می شود

دبیرخانه شورای راهبری فناوری ها و تولیدات دانش بنیان تشکیل می شود

بی دانلود: با رای نمایندگان مجلس شورای اسلامی دبیرخانه شورای راهبری فناوری ها و تولیدات دانش بنیان در معاونت علمی و فناوری رئیس جمهور تشکیل می شود.


به گزارش بی دانلود به نقل از ایسنا، نمایندگان مجلس در جلسه علنی امروز مجلس ماده ۷ و۸ طرح جهش تولید دانش بنیان را بررسی نموده و در نهایت آنرا به تصویب رساندند.
برمبنای ماده ۷ این طرح:
بمنظور پشتیبانی از کالاهای ایرانی، تولیدات و خدمات شرکتها و موسسات دانش بنیان:
الف)
دستگاه های اجرائی موضوع ماده (۵) قانون مدیریت خدمات کشوری مجازند با شرکتها و موسسات دانش بنیان و واحدهای فناور مستقر در مراکز رشد و پارک های علم و فناوری قرارداد در رابطه با کالا و خدمات دانش بنیان از محل بودجه پژوهشی در آن دستگاهها منعقد نمایند. مزایای بند (الف) و (ب) ماده (۱۲) قانون حداکثر استفاده از توان تولیدی و خدماتی کشور و پشتیبانی از کالای ایرانی مصوب ۱۳۹۸.۲.۱۵ به قراردادهای آنها در عرصه تولید کالا و خدمات دانش بنیان تسری می یابد.
ب)
در ماده (۲۴) قانون حداکثر استفاده از توان تولیدی و خدماتی کشور و پشتیبانی از کالای ایرانی مصوب ۱۳۹۸.۲.۱۵، عبارت «مواد (۱۲) و (۱۳)» جایگزین عبارت «ماده (۱۲)» می­شود.
برمبنای ماده۸ این طرح:
در قانون پشتیبانی از شرکتها و مؤسسات دانش بنیان و تجاری سازی نوآوری ها و اختراعات مصوب ۱۳۸۹.۸.۵:
الف)
در ماده (۲) عبارت «شورای راهبری فناوری ها و تولیدات دانش بنیان متشکل از رئیس جمهور(رییس شورا)، معاون علمی و فناوری رئیس جمهور (نایب رییس شورا)، وزیر علوم، تحقیقات و فناوری، وزیر صنعت، معدن و تجارت، وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، وزیر امور اقتصادی و دارایی، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات، وزیر جهاد کشاورزی، رییس ستاد کل نیروهای مسلح وچهار نفر از اعضای کمیسیون های آموزش، تحقیقات و فناوری، صنایع و معاون و اقتصادی و کشاورزی، آب، منابع طبیعی و محیط زیست به انتخاب مجلس شورای اسلامی بعنوان ناظر» جایگزین عبارت «شورای عالی علوم، تحقیقات و فناوری» می شود.
ب)
در مواد (۲)، (۷) و (۱۲) عبارت «معاونت علمی و فناوری رئیس جمهور» جایگزین عبارت «دبیرخانه» و «دبیرخانه شورا» می شود.
پ)
متن زیر به انتهای ماده (۲) الحاق می شود:
سیاستهای کلان در زمینه پشتیبانی از شرکتها و موسسات دانش بنیان با پیشنهاد شورای راهبری فناوری­ها و تولیدات دانش بنیان به تصویب شورای عالی علوم، تحقیقات و فناوری می رسد.
ت)
دو تبصره به شرح زیر به ماده (۲) الحاق می شود:
«تبصره ۱- هرگونه استفاده ازمزایا، امتیازات و تسهیلات عنوان شده در این قانون برای شرکتها ومؤسسات دانش بنیان، بعد از انطباق با اهداف مندرج دراین قانون و متناسب با خاصیت ها و انواع آنها، توسط هر یک از اعضاء جهت تصویب به شورای راهبری فناوری ها و تولیدات دانش بنیان ارائه می گردد. همین طور کلیه دستگاه های مجری این قانون موظف می باشند مزایا، امتیازات و تسهیلات خود در پشتیبانی از شرکتها و موسسات دانش بنیان را بمنظور بررسی انطباق با اهداف مندرج در این قانون، به شورای راهبری دانش بنیان اطلاع رسانی کرده و در صورت تشخیص عدم انطباق و مغایرت، نسبت به توقف و درصورت کوتاهی نسبت به انجام آن اقدام نمایند.
تبصره ۲- دبیرخانه شورای راهبری فناوری ها و تولیدات دانش بنیان در معاونت علمی و فناوری رئیس جمهور تشکیل و جلسات آن شورا حداقل ماهی یک دفعه برگزار می گردد.
ث)
در ماده (۴) عبارت «شورای عالی علوم، تحقیقات و فناوری» جایگزین عبارت «شورا» می ­شود.
ج)
در ماده (۵) عبارت «زیر نظر شورای راهبری فناوری­ ها و تولیدات دانش بنیان بعنوان هیات امنای صندوق نوآوری و شکوفایی» جایگزین عبارت «وابسته به شورای عالی علوم، تحقیقات و فناوری و زیر نظر رئیس شورا» می­ شود.
چ)
در تبصره (۳) ذیل ماده (۵) و ماده (۱۳) عبارت «شورا»، جایگزین عبارت «شورای عالی علوم، تحقیقات و فناوری» می شود.
ح)
در ماده (۹) عبارت «و در قالب مصوبات شورای راهبری فناوری­ ها و تولیدات دانش بنیان و بعد از انطباق با اهداف مندرج در ماده (۱) این قانون، از مزایای شرکتها و موسسات دانش بنیان» بعد از عبارت «مبادلات مالی بین المللی» الحاق می­ شود.
خ)
متن زیر جایگزین ماده (۱۰) می گردد:
«ماده ۱۰- پارک های علم و فناوری با تصویب هیات امنای خود مشمول مزایا و اختیارات ماده (۷) و ماده (۱۵) قانون تشکیل و اداره مناطق ویژه اقتصادی جمهوری اسلامی ایران مصوب ۱۳۸۴.۹.۵ می باشند و کارکنان شاغل در پارک های علم و فناوری مشمول ماده (۹۱) قانون مالیات های مستقیم مصوب ۱۳۶۶.۱۲.۳ با اصلاحات و الحاقات بعدی می باشند.

منبع:

1400/10/13
09:57:33
0.0 از 5
988
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۲
beedownload بی دانلود