نانوکیت رنگ سنجی محققان پژوهشگاه بیوتکنولوژی کشاورزی ثبت اختراع شد

نانوکیت رنگ سنجی محققان پژوهشگاه بیوتکنولوژی کشاورزی ثبت اختراع شد

کیت رنگ سنجی اختراعی عضو هیات علمی پژوهشگاه بیوتکنولوژی کشاورزی که برپایه نانوذرات طلا ساخته شده و امکان تشخیص دقیق و سریع کیفی و کمی یون نیتریت را فراهم می آورد، در اداره ثبت اختراعات ایران به ثبت رسید.


ثبت اختراع «کیت رنگ سنجی برپایه نانوذرات طلا جهت تشخیص کیفی و کمی یون نیتریت» در اداره ثبت اختراعات ایران
به گزارش بی دانلود به نقل از ایسنا، دکتر فروغ قاسمی، عضو هیأت علمی بخش نانوتکنولوژی و مخترع این کیت اظهار نمود: نیتریت همچون ترکیبات نیتروژنه است که علیرغم مفید بودن در سطوح کم در غلظتهای بالا، اثرات بسیار نامطلوبی بر محیط زیست، سلامت انسان و دیگر موجودات زنده دارد و ازاین رو، کنترل دقیق، سریع و در محل نیتریت، حائز اهمیت می باشد.
وی خاطرنشان کرد: روش های آزمایشگاهی با وجود حساسیت بالا به علت گران بودن، زمانبر بودن و احتیاج به اپراتور آموزش دیده، چندان رضایت بخش نیستند و ازاین رو لازم است روش های ساده، کم هزینه، دارای حساسیت ذاتی بالا و با قابلیت پاسخ سریع و با کاربری آسان گسترش یابند.
به نقل از روابط عمومی پژوهشگاه بیوتکنولوژی کشاورزی، عضو هیات علمی پژوهشگاه بیوتکنولوژی کشاورزی با بیان اینکه روش های رنگ سنجی مبتنی بر نانوذرات پلاسمونیک بخصوص نانومیله های طلا به علت خصوصیت های مطلوب شیمیایی و نوری نسبت به روش های دیگر برتری دارند، تصریح کرد: سنسور طراحی شده در این اختراع بر مبنای برهمکنش نانوحسگر پلاسمونی و نیتریت عمل می کند که به صورت تغییر رنگ و طیف، تشخیص کیفی و کمی یون نیتریت را میسر می کند. در این اختراع از نانوذرات طلا با ساختار میله ای شکل بعنوان عنصر شناساگر و از اکسیداسیون نانوذرات بعنوان مکانیسم سنجش استفاده شده است.
به قول دکتر قاسمی، تشخیص کیفی بر مبنای مشاهده گستره وسیعی از رنگ ها شامل قهوه ای، سبز، آبی، بنفش، صورتی و آبی است؛ ازاین رو این امکان وجود دارد که با چشم غیرمسلح و در محل از مقادیر نیتریت در نمونه های حقیقی آگاه شویم. تشخیص کمی هم بر مبنای طیف های اسپکتروفتومتری و با استفاده از منحنی کالیبراسیون است.
وی با بیان اینکه کارایی عملی سنسور توسعه یافته در تعیین نیتریت و نیترات در نمونه های آب، عصاره خاک و محصولات غذایی تأیید و کیت ساخته شده بر این اساس بعنوان اختراع ثبت شده است، خاطرنشان کرد: روش جدید پیشنهادی بعنوان یک روش مناسب و قابل رقابت با سایر روش های اندازه گیری نیتریت - نیترات معرفی شده است.
منبع:

1400/10/15
09:36:30
0.0 از 5
774
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۵
beedownload بی دانلود