ماه مصنوعی چین، اکتشافات فضایی را متحول می کند

ماه مصنوعی چین، اکتشافات فضایی را متحول می کند

بی دانلود: یک مجموعه از تجهیزات سازنده ˮماه مصنوعیˮ که توسط دانشمندان چینی ابداع شده است، می تواند فضانوردان برای ماموریت های اکتشافی آینده آماده کند.


به گزارش بی دانلود به نقل از ایسنا و به نقل از دیلی میل، دانشمندان چینی، تجهیزاتی برای ارائه یک ماه مصنوعی ابداع نموده اند که گرانشی مانند ماه واقعی دارد و برای کمک کردن به آنها در آماده سازی فضانوردان برای ماموریت های اکتشافی آینده طراحی شده است.
در ساخت این محیط شبیه سازی شده با جاذبه پایین، از آزمایش هایی الهام گرفته شده است که از آهن ربا برای معلق کردن قورباغه استفاده می کردند.
هم اکنون، شبیه سازی گرانش پایین روی زمین، مستلزم پرواز با هواپیمایی است که یک سقوط آزاد را شروع می کند و سپس باردیگر به سمت بالا می رود یا از یک برج به سمت پایین می رود اما این کار زمان می برد.
سازندگان توضیح دادند شبیه ساز جدید ماه که یک اتاق کوچک است و در یک محفظه خالی قرار دارد، می تواند گرانش پایین یا صفر را تا زمان مورد نظر شبیه سازی کند. آنها در این اتاق، منظره ای مصنوعی از ماه را به وجود آورده اند که از سنگ ها و غباری شبیه به نمونه های موجود در ماه تولید شده است.
پژوهشگران در این پروژه، از یک میدان مغناطیسی قوی برای شبیه سازی اثرات شناور نیروی گرانشی پایین استفاده می نمایند. "لی رولین" (Li Ruilin)، دانشمند "دانشگاه معدن و فناوری چین" (CUMPT) و پژوهشگر ارشد این پروژه اظهار داشت: تعدادی از آزمایش ها مانند آزمایش ضربه، فقط به چند ثانیه زمان نیاز دارند.
مفهوم استفاده از میدان های مغناطیسی برای شناور شدن، توسط "آندره گیم" (Andre Geim)، فیزیکدان روسی عنوان شد که در سال ۲۰۰۰ برای معلق کردن یک قورباغه توانست جایزه "ایگ نوبل" (Ig Nobel) را دریافت کند. گیم که در "دانشگاه منچستر" (University of Manchester) کار می کند، در سال ۲۰۱۰ به خاطر پژوهش های خود در مورد گرافین، جایزه نوبل فیزیک را دریافت کرد.
وی در مصاحبه ای گفت از اینکه می بیند آزمایش های وی در اکتشافات فضایی کاربرد دارند، خوشحال است. گیم معتقد می باشد که موقعیت هایی وجود دارند که در آنها تقلید ریزگرانش با بهره گیری از میدان های مغناطیسی می تواند باارزش باشد.
چین در نظر دارد که فضانوردانی را تا سال ۲۰۳۰ به ماه اعزام کند و طی پروژه مشترکی با روسیه، پایگاهی را در ماه تا اختتام این دهه بوجود آورد.
انتظار می رود که این ماه مصنوعی، نقش مهمی در ماموریت های آینده به ماه داشته باشد و به دانشمندان امکان دهد تا تمرین هایی را برنامه ریزی کنند و برای فعالیت در گرانش پایین آماده شوند. دانشمندان می توانند تجهیزات را قبل از عزیمت به ماه مورد بررسی قرار دهند و از محاسبات اشتباهی که می توانند یک پروژه واقعی در سطح ماه را از بین ببرند، جلوگیری نمایند. یکی از دلیلهای این امر این است که گرد و غبار و سنگ ها می توانند در محیطی با گرانش کم، رفتار متفاوتی نسبت به شرایط گرانشی زمین داشته باشند. همچنین، دما در ماه می تواند بطور چشم گیر و به سرعت تغییر کند و پیامدهایی داشته باشد.
دانشمندان در نمونه ابتدایی شبیه ساز، مقاومت مته را آزمایش کردند و دریافتند که مقاومت مته در ماه می تواند بسیار بالاتر از پیش بینی مدلهای کامپیوتری باشد.


این گروه پژوهشی باید فناوری های جدیدی را در مقابله با نیروهای مغناطیسی شدید مورد نیاز برای بلند کردن اتاق شبیه سازی ابداع می کردند. این نیرو آنقدر قوی بود که می توانست سیم های ابررسانا و اجزای فلزی مورد نیاز برای عملکرد محفظه خالی را از هم جدا کند. همچنین، آنها مجبور بودند به شبیه سازی گرد و غبار ماه بپردازند و در بعضی از اجزای کلیدی، فولاد را با آلومینیوم جایگزین کنند.
لی اظهار داشت که می توان از این فنآوری برای تعیین اینکه آیا چاپ سه بعدی روی سطح ماه امکان پذیر است، قبل از به کار بردن تجهیزات گرانقیمت و سنگین بهره برد.
بگفته لی، این نوع فناوری ها برای ابداع سازه هایی که اسکان دائمی انسان را ممکن می سازند، ضروری هستند. وی ادامه داد: تعدادی از آزمایش های انجام شده در محیط شبیه سازی شده می توانند سرنخ های مهمی را به ما ارائه دهند؛ سرنخ هایی مانند اینکه کجا به دنبال آب محبوس شده در زیر سطح باشیم.
منبع:

1400/10/24
12:06:40
0.0 از 5
827
تگهای خبر: پروژه , تولید , دانشگاه , طراحی
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۳
beedownload بی دانلود