ستاری مطرح كرد

امیدواری از آغاز اجرای قانون جهش دانش بنیان با کمک شورای نگهبان

امیدواری از آغاز اجرای قانون جهش دانش بنیان با کمک شورای نگهبان

بی دانلود: معاون علمی و فناوری رئیس جمهوری ضمن اشاره به تصویب قانون جهش دانش بنیان در مجلس ابراز امیدواری کرد که آغاز اجرای این قانون با مساعدت شورای نگهبان کلید بخورد.


به گزارش بی دانلود به نقل از ایسنا، دکتر سورنا ستاری امروز در افتتاحیه نمایشگاه دستاوردهای حوزه نانو که در محل خانه نوآوری و فناوری ایران برگزار شد، مدل توسعه نانو در کشور را یک مدل نمونه ای موفق در توسعه فناوری دانست و اضافه کرد: ما کشوری بودیم که با علم جدید نانو مواجه شدیم که نه فرهنگ و نه زیست بوم و نه نیروی انسانی داشتیم، ولی بعد از ۲۰ سال این توسعه رخ داده است.
ستاری با تکیه بر این که در اقتصاد دانش بنیان هیچ غول چراغ جادویی وجود ندارد که با یک حرکت همه چیز را درست کند، بلکه همه مشکلات می تواند در یک حرکت و سیاست درست به نتیجه برسد، اظهار نمود: در حوزه نانو سال قبل ۴ هزار میلیارد تومان و امسال ۱۲ هزار میلیارد تومان فروش داشتیم و تا آخر سال میتوان به فروش ۲۰ هزار میلیارد تومانی برای شرکت ها فکر کرد.
معاون علمی و فناوری رئیس جمهوری جایگاه تولید علم نانوی ایران در جهان را رتبه چهارم عنوان نمود و افزود: این تکنولوژی طی ۲۰ سال گذشته از سالی ۱۰ مقاله حالا به مرحله ای رسیده که ۳۴ مقاله در روز منتشر می شود و این یک اتفاق بزرگ است.
وی تصریح کرد: توسعه علمی در حوزه نانو سبب شده کشور را در جایگاه چهارم قرار دهد که اینها تابحال وجود نداشته و این نشان از پیشرفت در حوزه نانو تکنولوژی دارد.
معاون علمی و فناوری رئیس جمهوری با تکیه بر این که ما احتیاج به یک زیست بوم برای توسعه فناوری داریم و خوشحالم که این زیست بوم در سال های اخیر به خوبی درحال حرکت است، افزود: اما در این راه احتیاج به حمایت ها و سیستم های مالی درست در چارچوب بورس و وام وجود دارد.
وی با تکیه بر این که حالا در مرحله ای هستیم که ادبیات رؤسای دانشگاه ها تغییر کرده و نمایندگانی داریم که به حوزه کارآفرینی وارد هستند، افزود: حالا نمایندگان مجلس روی مفاهیم زیست بوم نوآوری آگاهی کامل دارند و نتیجه این آگاهی را میتوان در قانون جهش تولید که اخیرا به تصویب رسیده، دید.
ستاری در مورد این قانون اظهار داشت: قانون جهش تولید دانش بنیان در مجلس مصوب شده که با حمایت شورای نگهبان می توانیم اجرای آنرا آغاز کنیم؛ این قانون طی سه سال تدوین شد و جزو یادگاری های ۱۵ سال آینده خواهد بود، چونکه ظرفیت های قانونی دانش بنیان ها تابحال محدود بوده است.
وی با اشاره به اینکه نوآوری با قانون سازگار نیست، اظهار داشت: پیاده سازی تاکسی اینترنتی با هیچ قانونی سازگاری ندارد و اگر اکوسیستم نوآوری در کشور حاکم نباشد، نمی توانیم شاهد رسوخ نوآوری در همه حوزه ها باشیم.
ستاری با تکیه بر این که سربازهای ما در مبارزه تغییر در اکوسیستم نوآوری، استارت آپ ها و شرکتهای دانش بنیان هستند که می توانند به کشور در جهت تغییر نگرش های اقتصادی کمک کنند، اظهار داشت: امیدواریم با حمایت دولت اتفاقات خوبی در این حوزه ها رخ دهد.
وی در مورد فعالیتهای ستاد نانو اظهار داشت: این ستاد با بی پولی و دست تنگی اتفاقات حوزه نانو تکنولوژی را رقم زده است؛ از طرفی بودجه معاونت علمی هم در حد یک معدن نیست، در حالیکه ما با این همه معدن فکری و مغزی سر و کار داریم.
معاون علمی و فناوری رئیس جمهوری با تکیه بر این که ما در تشکیل این اکوسیستم اثرگذار هستیم، اظهار داشت: اما بخش خصوصی سرمایه گذار در حوزه فناوری است که این اقدامات در کشور جاری شده است.1400/10/27
22:51:45
0.0 از 5
818
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۳
beedownload بی دانلود