۳ ریزشی که پلاسکو را به آوار تبدیل کرد

۳ ریزشی که پلاسکو را به آوار تبدیل کرد

به گزارش بی دانلود یک محقق حوزه مدیریت بحران با اعلان اینکه در آتش سوزی پلاسکو یک دفعه آتش نشانان موفق به مهار آتش شدند، اظهار داشت: این سازه پس از سه ریزش به آوار تبدیل شد، در صورتیکه ساکنان آن با طرز کار کپسول آتش نشانی آشنایی نداشتند و سقف کاذب واحدهای تولید پوشاک تبدیل به انباره شده بود.


به گزارش بی دانلود به نقل از ایسنا، حمیدرضا اسکاش در وبینار "بازخوانی حادثه آتش سوزی ساختمان پلاسکو" با اشاره به تدوین گزارش تحلیل بعد از سانحه پلاسکو (After Action Report) با اعلان اینکه این گزارش ماحصل یک سال تحقیق و تحلیل درباره این سانحه بوده است، اظهار داشت: در این سانحه ۵۰۰ نفر حفار (۱۰ تیم ۵۰ نفره) از طرف آبفای تهران عملیات حفاری ۲ تونل بمنظور دسترسی به طبقات پایین را اجرائی کردند که در نهایت متوجه شدند افرادی که در طبقه منهای یک مانده اند، شانس زنده ماندن را ندارند.
وی افزود: بر طبق این داده، تیم امداد و نجات سیاست امدادی خودرا از نجات به آواربرداری تغییر دادند.
اسکاش، پلاسکو را با ساختمانی با ۱۶ طبقه دانست که از سال ۱۳۴۲ به بهره برداری رسید و در سال ۱۳۵۸ این ساختمان به بنیاد مستضعان تحویل داده شد، درباب تعداد طبقات این ساختمان اجماع نظر وجود نداشت و تعداد آن از ۱۴ تا ۱۷ طبقه اعلام شد، در صورتیکه این ساختمان دارای ۱۴ طبقه به اضافه یک طبقه همکف و یک طبقه منهای یک بوده است.
این محقق حوزه مدیریت بحران، به جزییات سانحه پلاسکو اشاره نمود و تصریح کرد: آتش سوزی در این ساختمان در ساعت ۷ و ۵۷ دقیقه روز پنج شنبه ۳۰ دی ماه سال ۱۳۹۵ شروع شد و تا ساعت ۸ که نخستین گروه آتش سوزی در صحنه سانحه حضور یافتند، تعداد ۴۸ واحد تا طبقه دهم گرفتار حریق شدند.
مشاور مدیریت بحران و معاون برنامه ریزی و آموزش های تخصصی سازمان امداد و نجات کشور، علت این آتش سوزی را بنا بر اعلام سرپرست دادسرای امور جنایی استان تهران، سیم کشی غیر فنی از مهتابی برای یخچال و هیتر در یکی از واحدهای این ساختمان عنوان نمود و افزود: منشا گرمایشی این ساختمان شوفاژ بوده که تا طبقه چهارم آن آب گرم و گرمایش بوده و از این طبقه به بالا با هیترهای برقی گرمای لازم تامین می شده است.
اسکاش یکی از چالش های این سانحه را ناآشنایی ساکنان واحدها با طرز کار با کپسول های آتش نشانی عنوان نمود و اظهار داشت: علاوه بر آن به سبب از کار افتادن پمپ آب، باکس های آب سیستم آتش نشانی آن فاقد آب بوده است.
تلاشی که بی ثمر ماند
این محقق حوزه مدیریت بحران با اعلان اینکه آتش نشانان در ساعت ۱۰ و ۵۲ دقیقه موفق به مهار آتش شدند، افزود: این ساختمان در حین سوختن، ۳ بار فروریزش داشته است که این امر بزرگترین لطف خدا در حق مردم بوده است تا تعداد کشته های این سانحه بیشتر از این مقدار نشود.
وی فروریزش اول این ساختمان را در ساعت ۱۰ و ۵۲ دقیقه بامداد روز ۳۰ دی ماه عنوان نمود و تصریح کرد: در این ساعت سقف طبقه ۱۲ بر طبقه دهم آوار شد و در این ساعت که مردم و کسبه که حدود ۳۰۰ نفر می شدند و محل سانحه را ترک نکرده بودند، به سبب این ریزش و انتشار صدای انفجار، محل را ترک کردند.
معاون برنامه ریزی و آموزش های تخصصی سازمان امداد و نجات کشور، ریزش دوم را در ساعت ۱۱ و ۲ دقیقه عنوان نمود که در این زمان دیوار ضلع شمالی این ساختمان تا طبقه همکف فرو ریخت، اظهار نمود: بلافاصله پس از فروریختن دیوار ضلع شمالی پلاسکو، دستور خروج نیروهای آتش نشانی صادر می شود که از ۶۰ آتش نشان حاضر در صحنه آتش سوزی، ۴۴ نفر موفق شدند بوسیله پله ها و بالابرهای بلند از ساختمان بیرون بروند و مابقی به جمع شهدا پیوستند.
وی ریزش سوم و نهایی این ساختمان را در ساعت ۱۱ و ۳۳ دقیقه ذکر و اشاره کرد: در این سانحه ۴ سوال اساسی "چه شد"، "چه کردیم"، "قرار بود چه کنیم" و "چه کنیم" مطرح می شود، اظهار داشت: یکی از با اهمیت ترین چالش آتش نشانان در این سانحه مسدود بودن درهای خروجی و پنجره ها بوده است. آنهایی که توانستند از این سانحه بیرون بروند، به ما اعلام نمودند در خیلی از طبقات پنجره ها پلمپ شده بود؛ بدین جهت خیلی از آنها نتوانستند از ساختمان بیرون بروند.
اسکاش، تبدیل سقف کاذب به انبار پوشاک را از دیگر چالش های این ساختمان ذکر کرد و تصریح کرد: در این وضعیت ۲ اتفاق ناگوار در هنگام آتش سوزی رخ خواهد داد. اول این که پوشاک در زمان آتش سوزی به سرعت آتش می گیرد و از طرف دیگر در زمان اطفاء آب زیادی را به خود می گیرد که با سنگین شدن آن، حادثه ای که ایجاد می نماییم دست کم از آتش سوزی ندارد.
مهمترین درس آموخته پلاسکو
وی با تاکید بر این که بزرگترین درسی که پلاسکو به ما داد، این است که در اطراف ساختمان های بلند مرتبه نباید ساختمان سازی شود و فضای آزاد داشته باشند، اظهار داشت: این ساختمان از کف تا طبقات بالا تنها یک راه پله داشته است، ضمن آنکه نقشه ای از ساختمان در دسترس نبود و در زمانی که نیاز به حفر تونل بود، مسوول تاسیسات این ساختمان نقشه اولیه را ارائه کرد که این نقشه مبنای حرکت حفاران قرار گرفت.
اسکاش، نبود سامانه فرماندهی یکپارچه، افراطی عمل کردن رسانه ها در انتشار اخبار، نبود ستاد و صف مدیریت شده و نداشتن برنامه از پیش تعیین شده در ۲۰ نهاد مشارکت کننده در سانحه پلاسکو را از دیگر چالش های این سانحه تلخ عنوان نمود و تصریح کرد: علاوه بر این در این سانحه نیاز بود تا با قاطعیت بیشتری با مردم برخورد می شد و اگر کسبه تمایل به خروج از محل سانحه نداشتند، نیاز بود تا با قاطعیت بیشتری آنها را ملزم به خروج می کردند.
وی بر لزوم برخورد قضایی بر این نوع سوانح اصرار کرد و اضافه کرد: این که آیا نظارت قضایی بر روی چنین سوانحی وجود دارد یا خیر، اطلاعی در دست نیست؛ ولی سفارش کردیم که علاوه بر نظارت با کسانی که در قبل، حین و پس از سانحه کوتاهی کردند، برخورد قضایی شود که این امر نیاز به وجود قضات متخصص دراین زمینه دارد.
منبع:

1400/11/01
12:15:08
0.0 از 5
878
تگهای خبر: آموزش , تولید , سیستم , متخصص
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۴
لینک دوستان بی دانلود
beedownload بی دانلود