بررسی رخدادهای لرزه ای در هفته گذشته؛

ثبت 8 زلزله در جزیره خارک

ثبت 8 زلزله در جزیره خارک

بی دانلود: در هفته گذشته جزیره خارک 8 زلزله از بزرگای 2.6 تا 4.8 را تجربه کرد، ضمن آنکه در آران و بیدگل استان اصفهان زلزله 4.9 و چرام استان کهگیلویه و بویراحمد زلزله 4.4 را تجربه کردند.


به گزارش بی دانلود به نقل از ایسنا، بنا بر اعلام مرکز لرزه نگاری موسسه ژئوفیزیک دانشگاه تهران در ساعت ۵ و ۷ دقیقه روز پنج شنبه، ۳۰ دی ماه زلزله ای به بزرگای ۴.۹ در آران و بیدگل استان اصفهان به ثبت رسید.
بگفته دکتر علی بیت اللهی، مدیر بخش زلزله مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی، برمبنای بر هم نهی نقشه گسل های ایران، گسل احتمالی مسبب این زلزله گسله واقع در جنوب دریاچه نمک و در مجاورت آن "گسل مرنجاب" است و جنبایی آن سبب رخداد زلزله ۴.۹ آران و بیدگل استان اصفهان شده است.
علاوه بر آن جزیره خارک استان بوشهر زلزله هایی با بزرگای ۴.۸، ۴.۷، ۳.۵، ۳.۴ و ۳.۳، ۲.۶، ۲.۹ و ۲.۸ را تجربه نمود. جزیره خارک متأثر از حرکات صفحه عربستان و گسل قطر – کازرون است که یکی از فعال ترین گسل های ایران شمرده می شود.
در سرو استان آذربایجان غربی زلزله ۴.۱ و در چرام استان کهگیلویه و بویراحمد زلزله ۴.۴ به ثبت رسید. جزییات زمینلرزه های هفته گذشته به این شرح است:
شنبه ۲۵ دی
در سرو استان آذربایجان غربی زمینلرزه ای به بزرگای ۴.۱ در عمق ۶ کیلومتری رخ داد و کانون آن در ۴ کیلومتری سرو، ۲۷ کیلومتری تازه شهر و ۲۹ کیلومتری قوشچی این استان بوده است. زلزله ۳.۲ در عمق ۶ کیلومتری از دیگر رخدادهای لرزه ای این منطقه است.
سیرچ استان کرمان زلزله ای به بزرگای ۵.۱ در عمق ۱۲ کیلومتری را تجربه نمود و کانون آن در ۲۰ کیلومتری سیرچ، ۲۵ کیلومتری شهداد و ۳۲ کیلومتری اندوهجرد این استان گزارش شد. زلزله های ۲.۸ و ۲.۶ از دیگر رخدادهای لرزه ای این منطقه بوده است.
جزیره خارک با زمینلرزه ای به بزرگای ۳.۵ در عمق ۱۲ کیلومتری لرزید و کانون آن در ۵ کیلومتری جزیره خارک، ۴۵ کیلومتری بندر ریگ و ۴۵ کیلومتری بندر گناوه این استان به ثبت رسید.
در کوزران استان کرمانشاه زلزله ۲.۷ و در شهداد استان کرمان دو زلزله ۲.۹ رخ داد.
یکشنبه ۲۶ دی
در شهمیرزاد استان سمنان زلزله ۲.۷، در کیاسر استان مازندران زلزله ۲.۶ و در بالاده استان فارس زلزله ۲.۵ به ثبت رسید.
در جزیر خارک استان بوشهر زلزله ای به بزرگای ۴.۸ رخ داد که عمق آن در ۹ کیلومتری و رومرکز این رخداد لرزه ای در ۲۱ کیلومتری جزیره خارک، ۶۲ کیلومتری بندر ریگ و ۶۳ کیلومتری بندر گناوه این استان گزارش شد. زلزله ۴.۷ در عمق ۹ کیلومتری، ۳.۴ در عمق ۲۸ کیلومتری، ۳.۳ در عمق ۹ کیلومتری، ۲.۶ و ۲.۹ از دیگر رخدادهای لرزه ای این منطقه بوده است.
در سیرچ استان کرمان زمینلرزه ای به بزرگای ۳.۱ در عمق ۱۲ کیلومتری به ثبت رسید.
در بندر ریگ استان بوشهر زمینلرزه ای به بزرگای ۳.۵ در عمق ۲۲ کیلومتری رخ داد و رومرکز آن در ۱۷ کیلومتری بندر ریگ، ۲۲ کیلومتری بندر گناوه و ۲۹ کیلومتری شبانکاره این استان بوده است.
دوشنبه ۲۷ دی
شوئیسه استان کردستان زلزله ای به بزرگای ۳.۴ در عمق ۸ کیلومتری را تجربه نمود که کانون آن در ۱۴ کیلومتری شوئیشه و ۲۳ کیلومتری سروآباد استان کردستان و ۳۱ کیلومتری پاوه استان کرمانشاه گزارش شد.
گزیک استان خراسان جنوبی زلزله ۲.۵ و سمنان استان سمنان زلزله ۲.۷ را تجربه کردند.
سه شنبه ۲۸ دی
در فین استان هرمزگان زلزله ای به بزرگای ۳.۲ به ثبت رسید که عمق آن در ۵ کیلومتری زمین و رومرکز این رخداد لرزه ای در ۳۶ کیلومتری فین، ۳۶ کیلومتری قلعه قاضی و ۴۱ کیلومتری تخت این استان بوده است.
سیریک استان هرمزگان زمینلرزه ای به بزرگای ۳.۱ در عمق ۲۳ کیلومتری را تجربه نمود و کانون آن در ۲۰ کیلومتری سیریک، ۳۷ کیلومتری سندرک و ۴۲ کیلومتری کوهستک این استان گزارش شد.
در خانه زنیان استان فارس زلزله ۲.۶، در باشت استان کهگیلویه و بویراحمد زلزله ۲.۵، در مورموری استان ایلام زلزله ۲.۹ و در جزیره خارک استان بوشهر زلزله ۲.۸ به ثبت رسید.
چهارشنبه ۲۹ دی
چرام استان کهگیلویه و بویراحمد زلزله ای به بزرگای ۴.۴ در عمق ۱۳ کیلومتری را تجربه نمود که کانون آن در ۱۶ کیلومتری چرام، ۲۹ کیلومتری دوگنبدان و ۲۹ کیلومتری دهدشت این استان بوده است.
سیرچ استان کرمان نیز زلزله ای به بزرگای ۳.۴ در عمق ۱۵ کیلومتری را تجربه نمود.
در گلی داغ استان گلستان زلزله ۲.۷ رخ داد.
پنچ شنبه ۳۰ دی
آران و بیدگل استان اصفهان زلزله ای به بزرگای ۴.۹ در عمق ۸ کیلومتری زمین را تجربه نمود که کانون آن در ۲۸ کیلومتری آران و بیدگل و ۳۰ کیلومتری نوش آباد استان اصفهان و ۳۲ کیلومتری دریاچه نمک استان قم گزارش شد. زلزله ۲.۸ از دیگر رخدادهای لرزه ای این منطقه است.
سنگان استان خراسان رضوی با زلزله ای به بزرگای ۳.۱ در عمق ۸ کیلومتری زمین لرزید و کانون آن در ۴۸ کیلومتری سنگان و ۵۳ کیلومتری نشتیفان استان خراسان رضوی و ۵۱ کیلومتری حاجی آباد استان خراسان جنوبی گزارش شد.
آرین شهر استان خراسان جنوبی با زمینلرزه ای به بزرگای ۳.۵ در عمق ۸ کیلومتری لرزید و کانون آن در ۸ کیلومتری آرین شهر، ۳۷ کیلومتری قائن و ۵۵ کیلومتری قهستان این استان به ثبت رسید.
سفیدابه استان سیستان و بلوچستان زلزله ۲.۹ و اسفراین استان خراسان شمالی زلزله ۲.۷ را تجربه کردند.
زلزله ۳.۳ در عمق ۱۱ کیلومتری قلعه قاضی استان هرمزگان از دیگر رخدادهای لرزه ای این روز بوده است که در رومرکز ۳۰ کیلومتری قلعه قاضی، ۳۷ کیلومتری تخت و ۳۸ کیلومتری فین این استان گزارش شد.
جمعه اول بهمن
در سفیدسنگ استان خراسان رضوی زلزله ۲.۵ و در آران و بیدگل استان اصفهان زلزله ۲.۹ به ثبت رسید.
اردکان استان فارس با زلزله ای به بزرگای ۳.۷ در عمق ۸ کیلومتری زمین لرزید و کانون آن در ۲۸ کیلومتری اردکان، ۳۸ کیلومتری بیضا و ۳۹ کیلومتری کامفیروز این استان گزارش شد.
منبع:

1400/11/02
15:46:32
0.0 از 5
709
تگهای خبر: دانشگاه
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۱
beedownload بی دانلود