نقشه برداری بی سابقه از مغز انسان با یك حسگر جدید

امید به درمان سرطان و صرع با یک سنسور مغزی جدید

امید به درمان سرطان و صرع با یک سنسور مغزی جدید

بی دانلود: یک سنسور مغزی جدید، مغز انسان را با دقتی بی سابقه ترسیم می کند و امید است که بتواند نقش به سزایی در درمان بیماری هایی نظیر سرطان و صرع ایفا کند.


به گزارش بی دانلود به نقل از ایسنا و به نقل از آی ای، بر اساس بیانیه مطبوعاتی دانشگاه "کالیفرنیا سن دیگو"، گروهی از مهندسان و جراحان مغز و اعصاب، یک سنسور مغزی پیشرفته ساخته اند که می تواند درمان سرطان و صرع را تا حد زیادی بهبود بخشد.
این سنسور جدید می تواند سیگنال های الکتریکی را از سطح مغز با وضوحی بی سابقه که تا حالا میسر نبوده است، ثبت و ضبط کند.
این پیشرفت، فرصت های جدیدی را به روی رابط های مغز و کامپیوتر باز می کند، مانند سنسورهای قابل کاشتی که توسط شرکت هایی نظیر "نورالینک" متعلق به "ایلان ماسک" درحال توسعه است. این سنسور نه فقط به بهبود تشخیص بیماریهای کشنده کمک می نماید، بلکه این پتانسیل را نیز دارد که درک ما از مغز انسان را متحول کند.
این دستگاه جدید نوعی سنسور الکتروکورتیکوگرافی(ECoG) است. این حسگرها به طور معمول طی جراحی های باز مغز برای اندازه گیری سیگنال های الکتریکی مغز انسان بمنظور تعیین دقیق بافت های فعال مورد استفاده قرار می گیرند و به جراحان کمک می کنند تا تومورهای مغزی را برای حذف بهتر، مکان یابی کنند.
فناوری موجود در این دستگاه جدید که در مقاله ای در مجله Science Translational Medicine توضیح داده شده است، برای بهبود دقت سنسورهای ECoG طراحی شده است.
در صورتیکه امروزه بیشتر دستگاه های ECoG بین ۱۶ تا ۶۴ سنسور دارند، دستگاه جدید تیم دانشگاه "کالیفرنیا سن دیگو" از ۲۰۴۸ حسگر استفاده می نماید. دلیل این امر این است که این تیم توانسته شبکه های سنسور را با تراکم بسیار بیشتر تولید نماید و در عین حال از تداخلات و اختلالات مشکل ساز اجتناب کند.
این تیم برای رسیدن به این هدف بجای سنسورهای تخت پلاتینی که به طور معمول استفاده می شوند، از میله های پلاتینی استفاده کردند. این کار، امکان پیکربندی ۱۰۰ سنسور در هر واحد را فراهم می آورد که وضوح فضایی صد برابر بیشتر از میانگین قبلی را میسر می کند. این شبکه های سنسور با قرار دادن میله ها بر روی یک ماده زیست سازگار به نام "پاریلن" تولید شده اند که تقریباً یک دهم ضخامت موی انسان هستند و ۱۰۰ برابر نازک تر از سنسورهای ECoG هستند که امروزه استفاده می شود.
دانشمندان در آزمایشات این دستگاه، مناطق کلیدی مغز را در چهار داوطلب در حین انجام وظایف حرکتی نقشه برداری کردند. آنها همین طور برای نخستین بار بدون استفاده از سوزن و تحریک الکتریکی، ستون غشایی(cortical column) مغز موش را نقشه برداری کردند.
این تیم معتقد می باشد که این دستگاه می تواند برای بهبود فناوری های رابط مغز و کامپیوتر فعلی مورد استفاده قرار گیرد. از طرفی، "نورالینک" بتازگی اعلام نموده است که می خواهد یک مدیر آزمایشات بالینی استخدام کند، به این معنا که به زودی یک گام مهم به سمت کاشت تراشه های کامپیوتری در مغز افراد برخواهد داشت.
"ایلان ماسک" در یک سخنرانی در سال ۲۰۱۹ اعلام نمود که رابط های مغز و کامپیوتر می توانند به درمان بیماریهای مغزی کمک کنند و در نهایت به کاربران اجازه می دهند تا با استفاده از ذهن خود به وب گردی بپردازند و حتی می توانند به ما کمک کنند تا با ادغام با هوش مصنوعی، تهدیدات آنرا کاهش دهیم.
منبع:

1400/11/06
23:16:03
0.0 از 5
664
تگهای خبر: تولید , دانشگاه , سنسور , طراحی
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۳
beedownload بی دانلود