اولین سفر انسان به عمق ۸ کیلومتری درازگودال آتاکاما

اولین سفر انسان به عمق ۸ کیلومتری درازگودال آتاکاما

بی دانلود: نخستین ماموریت سرنشین دار جهان به اعماق ˮترانشه آتاکاماˮ تا عمق هشت کیلومتری زیر سطح دریا به عمیق ترین نقطه اقیانوس آرام شرقی رفت.


به گزارش بی دانلود به نقل از ایسنا و به نقل از دیلی میل، یک ماموریت انسانی نخستین ماموریت سرنشین داری بود که به اعماق "ترانشه آتاکاما" در شرق اقیانوس آرام رفت و به عمق حیرت آور هشت کیلومتری زیر سطح دریا رسید.
"ترانشه" به فرورفتگی های مصنوعی یا طبیعی در سطح زمین گفته می شود که ژرفای آنها از پهنایشان بیشتر و پهنای آنها از درازایشان بسیار کمتر است. ترانشه ها اساساً جوی های عمیقی هستند که ممکنست دارای خاصیت های دیگری نیز باشند. ترانشه های طبیعی در کف اقیانوس ها به وفور یافت می شوند که تعدادی از آنها مانند ترانشه های مغاکی همچون "درازگودال ماریانا" ممکنست عمق بسیار زیادی داشته باشند. این ترانشه ها ممکنست زیستگاه جانوران باشند. در سطح خشکی نیز ترانشه های طبیعی مختلف دیده می شود که تعدادی از آنها ممکنست تبدیل به دره یا خاصیت های طبیعی بزرگ دیگر شوند.
"ویکتور وسکوو"(Victor Vescovo) بنیانگذار شرکت"کالادان اوشنیک"(Caladan Oceanic) با دکتر "اسوالدو الوآ"(Osvaldo Ulloa) مدیر موسسه "میلنیو د اوشن گرافیا"(Milenio de Oceanografia) در این سفر حماسی همراه شد.
آنها شیرجه خودرا به اعماق ترانشه آتاکاما در تاریخ ۲۱ ژانویه انجام دادند و نخستین غواصی آنها به عمیق ترین نقطه این ترانشه که عمیق ترین نقطه جنوب شرقی اقیانوس آرام است و در سواحل کشورهای شیلی و پرو قرار دارد، انجام شد.
"وسکوو" می گوید: توانایی غواضی در امتداد کف دریا به مدت سه ساعت و بررسی نکات جالب همراه با شخصی که اغلب دوران حرفه ای خودرا به مطالعه در این منطقه گذرانده است، فوق العاده بود.
هدف از این ماموریت، فراتر از اکتشاف، نقشه برداری از بستر این ترانشه، برای تعیین محل قرار دادن حسگرها برای پروژه جدید در اعماق اقیانوس بود.
این خندق که به نام "ترانشه پرو-شیلی" نیز شناخته می شود، در اثر فرورانش(حرکت جانبی و رو به پایین) صفحه اقیانوسی "نازکا" در زیر صفحه قاره آمریکای جنوبی به وجود آمده است.
این ترانشه حدود ۵۹۰۰ کیلومتر امتداد دارد و در امتداد بخش بزرگی از سمت غربی قاره آمریکای جنوبی قرار دارد.
البته این نخستین شیرجه عمیق برای "وسکوو" که فرمانده سابق نیروی دریایی ایالات متحده است، نبود، چونکه قبلاً نیز به اعماق دریا همچون عمیق ترین نقطه روی زمین به نام "گودال چلنجر"(Challenger Deep) شیرجه زده بود. او همین طور نخستین کسی است که به اعماق هر چهار درازگودال اقیانوسی جهان رفته است.
"گودال چلنجر" ژرف ترین نقطه شناخته شده در اقیانوس های جهان است. این نقطه در "درازگودال ماریانا" در اقیانوس آرام واقع است و ژرفای آن ۱۰ هزار و ۹۰۲ تا ۱۰ هزار و ۹۲۹ متر است.
"وسکوو" درباره تجربه جدید خود می گوید: حیات دریایی خارق العاده ای مشاهده شد. خیلی از خیارهای دریایی و بزرگ ترین پیچک های باکتریایی را دیدم.
خیارهای دریایی به طور معمول بعنوان "هولوتوریان ها" شناخته می شوند که در کف اقیانوس جایی که هیچ نوری به آنها نمی رسد، می نشینند. این جانداران بدنی چرم گون دارند و بیشتر در کف دریاها زندگی می کنند. نامگذاری این جانوران به خاطر شکل خیارمانندشان است.
خیار دریایی جانور خزنده ای است که به آهستگی به روی گلسنگ ها یا صخره ها می خزد و تکه های غذا را از محیط اطراف جمع کرده و مصرف می کند. دست هایش مایع چسبنده ای ترشح می کند که جمع آوری غذا از روی زمین را برای او آسان می سازد. پاهای ردیفی سرخ رنگ روشن و مجموعه دست های تغذیه کننده بنفش و زرد خیلی از گونه های خیار دریایی برای استتار مناسب نیستند.
دکتر "اولوآ" درباره تجربه جدید خود می گوید: امروز روز بزرگی برای علم شیلی است. به لطف "ویکتور وسکوو" و شرکت "کالادان اوشنیک" ما توانستیم بطور مستقیم شاهد غنای زمین شناسی و بیولوژیکی اعجاب انگیز ترانشه آتاکاما باشیم.
وی ادامه داد: کاوش و اکتشاف در کنار "ویکتور" یک امتیاز فوق العاده و تجربه ارزشمندی بود و ما از او و همین طور کل تیم پشتیبانی بسیار سپاسگزاریم.
"وسکوو" نیز اظهار داشت: ما در اینجا شاهد پیچک های باکتریایی بلندی بودیم که از روی سنگ ها خارج شده بودند و هیچ گاه نور خورشید را نمی دیدند و انرژی خودرا از مواد معدنی و گازهایی که از سنگ ها بیرون می آید، می گرفتند که بسیار خارق العاده است.
رسیدن به اعماق ترانشه آتاکاما، تنها نخستین مورد از برخی از غواصی های برنامه ریزی شده در شرق اقیانوس آرام بود که بمنظور نقشه برداری از اعماق اقیانوس ها انجام می شود.
تا حالا حدود ۱۵ هزار ۴۰۰ کیلومتر مربع از بستر دریا توسط این تیم نقشه برداری شده است و عمده اطلاعات جمع آوری شده از مناطقی بوده است که قبلا نقشه برداری نشده بود.
منبع:

1400/11/07
23:47:48
0.0 از 5
620
تگهای خبر: پروژه
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۱
لینک دوستان بی دانلود
beedownload بی دانلود