ساخت تب سنج هوشمند ارزان با کاربری ساده در دانشگاه تهران

ساخت تب سنج هوشمند ارزان با کاربری ساده در دانشگاه تهران

به گزارش بی دانلود نخستین تب سنج هوشمندِ ارزان با کاربری ساده با مزیت ثبت داده ها در کوتاه ترین زمان ممکن و اشتراک داده ها با سیستم مرکزی، توسط محققان دانشگاه تهران ساخته شد.


به گزارش بی دانلود به نقل از ایسنا، طرح «تب سنج هوشمند» توسط تیم آزمایشگاه بیوشیمی-فیزیک و قطب علمی بیوترمودینامیک، به سرپرستی دکتر علی اکبر موسوی موحدی و در مرکز تحقیقات بیوشیمی و بیوفیزیک دانشگاه تهران (IBB) ایده پردازی و اجرا شده است.

دکتر موسوی موحدی، سرپرست طرح اعلام نمود: این طرح در ارتباط با حوزه فناوری کنترل هوشمند در زمینه پزشکی و ایجاد یک ابزار اندازه گیری و ثبت دما، به صورت خاص در ارتباط با تشخیص دمای بدن و مبتنی بر سیستم اندازه گیری کنترل شده توسط ریزکنترل گر (میکروکنترلر) است که با عنایت به سیستم کنترل هوشمند، توسط نرم افزار مرکزی قابلیت کنترل بیماری در سطح ناحیه مورد استفاده را دارد.

وی در تشریح مزیت های این دستگاه نسبت به تب سنج های فعلی موجود در بازار، به سازگاری با محیط زیست اشاره نمود و اضافه کرد: این دستگاه، زباله بیمارستانی کمتری تولید می کند و به تبع آن مانع افزایش دمای کره زمین با سوزاندن برخی از زباله های عفونی می شود.

دکتر موسوی موحدی در ادامه تصریح کرد: خطای انسانی در فرآیند اندازه گیری دمای بدن توسط این دستگاه، نزدیک به صفر است و تقریباً هر کاربری توانایی استفاده از آنرا دارد.

رئیس مرکز تحقیقات بیوشیمی و بیوفیزیک دانشگاه تهران تصریح کرد: این تب سنج، نخستین تب سنج هوشمندِ ارزان با کاربری ساده است که تاکنون در ایران ساخته شده است.

به گزارش روابط عمومی دانشگاه تهران، طرح «تب سنج هوشمند» در بخش ایده پردازان هوش مصنوعی در پنجمین دوره جشنواره اندیشمندان و دانشمندان جوان (جشنواره قرن)، در دو ردیف برگزیدگان علمی و برگزیده نهایی قرار گرفته بود. شیرین محمدیان، مهدیه رهبان، نسیم چراغی و پرویز نوروزی با پیش زمینه های علمی مختلف، اعضای این تیم تحقیقاتی به سرپرستی دکتر موسوی موحدی هستند.

منبع:

1400/11/12
12:34:49
0.0 از 5
760
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۲
beedownload بی دانلود