زبان بیوالکترونیکی که شیرینی را تشخیص می دهد

زبان بیوالکترونیکی که شیرینی را تشخیص می دهد

پژوهشگران کره جنوبی، نوعی زبان بیوالکترونیکی ابداع نموده اند که می تواند شیرینی غذا را تشخیص دهد.


به گزارش بی دانلود به نقل از ایسنا و به نقل از نیواطلس، غذایی که به نظر یک نفر کمی شیرین است، شاید برای دیگری بسیار شیرین باشد. ازاین رو با عنایت به این موضوع، شرکتهای غذایی و نوشیدنی چگونه می توانند به صورت عینی تعیین کنند که محصول غذایی واقعاً چقدر شیرین است؟ شاید یک زبان بیوالکترونیکی آزمایشی روزی بتواند این کار را انجام دهد.
پنل های آزمایش کننده طعم هم اکنون برای ارزیابی شیرینی و سایر کیفیت های محصولات غذایی و نوشیدنی استفاده می شوند. باآنکه این پنل ها امکان دارد در مورد این که آیا محصولی خیلی شیرین است یا به اندازه کافی شیرین نیست، به یک نتیجه کلی برسند اما این ارزیابی ها هنوز تا اندازه زیادی ذهنی هستند. کارآیی زبان بیوالکترونیکی در اینجا مشخص می شود.
در زبان واقعی انسان، بیشتر قندها و سایر ترکیبات شیرین عموما با یکی از بخش های دو ناحیه حساس به شیرینی تعامل دارند. "تای هیون پارک"(Tai Hyun Park) و "سئونگهون هونگ"(Seunghun Hong)، دانشمندان "دانشگاه ملی سئول" (SNU) همراه با گروه خود، از باکتری ها استفاده کردند تا کپی هایی از این ناحیه حساس به شیرینی تولید کنند. این کپی ها در یک لایه نازک روی چندین الکترود طلا قرار گرفتند که از راه نانولوله های کربنی به یکدیگر متصل شده بودند. دستگاه حاصل شده، بعنوان "ترانزیستور اثر میدانی"(field-effect transistor) شناخته می شود.
هنگامی که محلول های حاوی قند ساکاروز یا شیرین کننده مصنوعی ساخارین روی این دستگاه اعمال شدند، جریان الکتریکی که از آن عبور می کرد به روشی ثابت و قابل خواندن کاهش پیدا کرد. هرچه غلظت ساکاروز یا ساخارین بیشتر شد، افت جریان هم بیشتر بود. علاوه بر این، ترانزیستور اثر میدانی در رویارویی با سلوبیوز که قند بدون مزه ای است، واکنش نشان نداد.
نمونه ابتدایی زبان بیوالکترونیک پیش تر برای ارزیابی شیرینی نوشیدنی هایی مانند آب سیب و چای بابونه شیرین شده با ساکاروز استفاده شده و ادعا می شود که حساسیت آن ۱۰ برابر بیشتر از سیستم های بیوالکترونیک توسعه یافته پیشین است.
این پژوهش، در مجله "ACS Applied Materials & Interfaces" به چاپ رسید.
منبع:

1400/11/16
23:10:09
0.0 از 5
802
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۵
beedownload بی دانلود