روشی جدید برای تشخیص سرطان ریه در مراحل اولیه

روشی جدید برای تشخیص سرطان ریه در مراحل اولیه

به گزارش بی دانلود دانشمندان دانشگاه پکن ابزاری مبتنی بر هوش مصنوعی برای تشخیص سرطان ریه در مراحل اولیه توسعه دادند.


به گزارش بی دانلود به نقل از ایسنا و به نقل از چاینادیلی، دانشمندان چینی از توسعه ابزار آزمایشی مبتنی بر هوش مصنوعی برای تشخیص سرطان ریه اطلاع داده اند. محققان اظهار کرده اند این سیستم هوش مصنوعی امکان دارد در تشخیص زودهنگام سرطان ریه در مراحل اولیه یا غربالگری در مقیاس بزرگ نقش مهمی داشته باشد.
طی این مطالعه دانشمندان دانشگاه پکن فرآیند تعیین توالی آر ان ای تک سلولی(single-cell RNA sequencing) سرطان های مختلف ریه در مراحل اولیه را انجام دادند و دریافتند که متابولیسم چربی در انواع مختلف سلولها غیرطبیعی می شود.
سپس به بررسی و تجزیه و تحلیل مولکول های در رابطه با لیپید در پلاسمای گروهی متشکل از ۳۱۱ شرکت کننده که شامل ۱۷۱ بیمار مبتلا به سرطان سلول ریوی غیرکوچک در مراحل اولیه و ۱۴۰ فرد سالم بود، پرداختند.
دانشمندان با استفاده از یک الگوریتم یادگیری ماشینی، ۹ لیپید را که برای تشخیص این سرطان در مراحل اولیه مهم هستند، انتخاب کردند و سپس ابزار تشخیصی مبتنی بر هوش مصنوعی خویش را ساختند.
محققان بعد از انجام آزمایشات و بررسی های گسترده اعلام نمودند که دقت ابزار مذکور بیشتر از ۹۰ درصد است. بر مبنای یافته های این مطالعه، اغلب شرکت کنندگانی که سرطان ریه در آنها تشخیص داده شده بود، افراد غیرسیگاری بودند که تومورهای مرحله یک(stage one tumors) داشتند.
"یین یوکسین"(Yin Yuxin) یکی از نویسندگان این مطالعه و استاد دانشکده علوم پزشکی دانشگاه پکن، اظهار داشت که استراتژی تشخیصی جدید برای تشخیص زودهنگام این بیماری مفید می باشد.
در سال ۲۰۲۱، یین و همکارانش روش های تشخیصی متابولیسم تومور مبتنی بر هوش مصنوعی را برای تشخیص سرطان پانکراس و سرطان مری توسعه داده بودند.
منبع:

1400/11/17
13:32:06
0.0 از 5
976
تگهای خبر: دانشگاه , سیستم , محقق
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۵
لینک دوستان بی دانلود
beedownload بی دانلود