هشدار محققان نسبت به افزایش زباله های پلاستیكی؛

شناور شدن ۷۵ درصد اقلام مصرفی کووید-۱۹روی آب ها

شناور شدن ۷۵ درصد اقلام مصرفی کووید-۱۹روی آب ها

عضو هیات علمی پژوهشگاه ملی اقیانوس شناسی اعلام نمود که برمبنای مطالعات انجام شده میزان مصرف مواد پلاستیکی در دنیا به سبب شیوع بیماری کووید-19 بالا رفته است، به شکلی که 75درصد از اقلام مصرفی و سایر زباله های در رابطه با بیماری کووید-19 یا روی آب ها شناورند و یا در محل های دفن زباله، رها شده هستند.


به گزارش بی دانلود به نقل از ایسنا دکتر همیرا آگاه، عضو هیات علمی پژوهشگاه ملی اقیانوس شناسی و علوم جوی امروز در وبینار آلاینده های نوپدید و تبعات انسانی و محیط زیستی که بصورت آنلاین از طرف پژوهشگاه ملی اقیانوس شناسی برگزار شد، با اشاره به اینکه تولید سالیانه پلاستیک در دنیا حدود ۱۰۰ تن تخمین زده می شود، اظهار داشت: پلاستیک ها در مقابل واکنش های شیمیایی و آنزیم ها مقاومند و پایداری بالای حدود ۳۰۰ تا ۴۰۰ سال دارند و زمانی که این مواد خصوصاً وارد محیط زیست دریایی می شوند، تجزیه نمی شوند بلکه خرد و تبدیل به ذرات بسیار ریزی می شوند.
وی با اعلان اینکه این ذرات گاه قابل مشاهده هستند و گاهی قابل دیدن نیستند، اظهار نمود: در جلسه ای عنوان شد که پزشکان چربی های اطراف قلب برخی از بیماران را مورد بررسی قرار دادند و رد پای میکرو پلاستیک ها را در چربی های این بخش از بدن مشاهده نمودند.
آگاه با اشاره به اینکه پلاستیک ها حتی تا انداره نانو متری هم خرد می شوند، اظهار داشت: سالانه حداقل ۱۰۰ هزار پستاندار دریایی و لاک پشت بوسیله میکرو پلاستیک ها گرفتار لطمه می شوند، به شکلی که در یک بررسی صورت گرفته در اندونزی نشان داده شد که در بدن ۵۵ درصد ماهیان نمونه برداری شده زباله هایی پیدا شد که ۲۵ درصد آنها مربوط به مواد پلاستیکی بوده و ۶۷ درصد از صدف هایی که از اقیانوس اطلس جمع آوری شد و مورد بررسی قرار گرفت، حاوی زباله بود که ۲۵ درصد این زباله ها را میکرو پلاستیک ها تشکیل می دهد.
این عضو هیات علمی پژوهشگاه ملی اقیانوس شناسی به مطالعات دیگری در سواحل پرتقال اشاره نمود و افزود: نتایج این مطالعات نشان داد که از ۲۴۰۰ قطعه پسماند جمع آوری شده از سواحل، ۹۸درصد مربوط به پسماندهای پلاستیکی بوده است.
وی اشاره کرد: علاوه بر آن در ضمن مطالعاتی که در سال ۲۰۱۲ در سواحل کالیفرنیا انجام شد، ۲۴۰۰ قطعه پلاستیکی، جمع آوری و میزان مواد آلی و سمی و خطرناکی که بر روی آنها جذب شده بود، مورد بررسی قرار گرفت و در نهایت این پژوهشگران مشاهده نمودند که تعداد زیادی از آنها علاوه بر آنکه خودشان ریز می شوند، یکسری مواد سمی را وارد بدن جانداران می کنند.
آگاه به آلاینده های میکروپلاستیک در محیط زیست اشاره نمود و اظهار داشت: اندازه میکرو پلاستیک ها بین نیم تا ۵ میلی متر است و پسماندهای بزرگتر از این سایز جزو آلودگی های پلاستیکی به شمار می روند.
به گفته وی سالیانه به طور متوسط ۱۰۶۳ ذره گرد و غبار وارد بدن ما می شود که قسمتی از این ذرات میکرو پلاستیک ها هستند.
این محقق پژوهشگاه اقیانوس شناسی، منبع ورود مواد پلاستیکی را متفاوت دانست که از دفن زباله در زیر خاک شروع می شود و تا کارهای انسانی، فاضلاب های شهری، گردشگران مناطق ساحلی و کارهای صیادی و کشتیرانی ادامه دارد.
کرونا و افزایش آلاینده های پلاستیکی
آگاه به بیان وضعیت افزایش آلاینده های پلاستیکی و میکروپلاستیکی با شیوع ویروس کرونا در دنیا پرداخت و اظهار داشت: در مطالعه ای که مروری بر مقالات در حوزه میزان پلاستیک های وارد شده به محیط زیست همزمان با شیوع ویروس کرونا بوده است، نشان داده شد که شیوع این بیماری به چه میزان آلودگی جدید پلاستیکی به وجود آورده است.
وی افزود: در سال ۲۰۲۰ سازمان بهداشت جهانی مدل سازی انجام داد که برمبنای آن تعیین می کند که میزان نیاز جهانی برای ماسک پزشکی، دستکش معاینه و عینک های ویژه کادر درمان در دنیا به چه میزان است. بر این اساس برآورد شده است که ۸۹ میلیون ماسک پزشکی، ۷۶ میلیون جفت دستکش معاینه و ۱.۶ میلیون عینک در هر ماه در سطح جهان مورد نیاز است.
عضو هیات علمی پژوهشگاه اقیانوس شناسی با اعلان اینکه جنس سه قلم کالای پزشکی، از پلاستیک است، اشاره کرد: به این مقادیر، باید گان هایی که این افراد استفاده می نمایند نیز اضافه کرد و این اقلام یکبار مصرف پزشکی پس از یک دفعه استفاده وارد محیط زیست می شوند و این در حالیست که در غالب کشورها جمع آوری این پسماندها بصورت برنامه ریزی شده نیست. از نظر کسانی که دغدغه محیط زیستی دارند، باید زباله پزشکی با روش های خاصی جمع آوری و امحا شود.
وی با اعلان اینکه برمبنای مطالعات انجام شده کل تولید پلاستیک در سال ۲۰۱۹ یعنی در سال شیوع ویروس کرونا به میزان ۳۶۸ میلیون تن بوده است، اظهار داشت: الزاما همه این میزان وارد محیط زیست نشده است، چون در بعضی از آنها قطعاتی استفاده شدند که طول عمر بیشتر از یک سال را دارند، ولی هر سال این میزان به حجم محصولات تولید شده با مواد پلاستیکی اضافه می شود.
آگاه به سهم کشورها در مصرف ابزار پلاستیکی اشاره نمود و اظهار داشت: از میزان ۳۶۸ میلیون تن مواد پلاستیکی مصرف شده در سال ۲۰۱۹، سهم کشورهای آسیایی ۵۱ درصد بوده که از این مقدار سهم مصرف مواد پلاستیکی در چین ۳۰ درصد، ژاپن ۴ درصد و بقیه آسیا ۱۷ درصد بوده است.
هشدار سازمان ملل درباره افزایش زباله های ناشی از کووید-۱۹
وی افزود: رصدی که پژوهشگران در مناطق زیر آب انجام می دهند، زنگ خطری است برای سیاستگذاران و مسئولان که باید هر چه سریع تر برای دفع پسماندهای پلاستیکی خصوصاً پسماندهای پلاستیکی یکبار مصرف پزشکی برنامه دقیق و اجرائی عرضه کنند.
وی اشاره کرد: سازمان ملل در روز جهانی اقیانوس ها درباره مشکلات سمیت مواد پلاستیکی هشدار داده و اعلام نموده که با شرایط موجود در سطح جهان، ۷۵درصد از اقلام مصرفی و سایر زباله های در رابطه با بیماری کووید-۱۹ یا روی آب ها شناورند و یا در محل های دفن زباله، رها شده هستند و اگر فکری برای آنها نشود، علاوه بر آنکه آثار و تبعات زباله های پلاستیکی، زمین را فرا می گیرد، آلودگی های بیولوژیکی نیز مطرح می شود که باید به روش صحیحی امحا شوند.
آگاه افزود: حتی سوزاندن این نوع زباله های پلاستیکی می تواند آثار و تبعات زیادی را در پی داشته باشد.1400/11/17
22:35:42
0.0 از 5
888
تگهای خبر: تولید , محصولات , محقق
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۳
beedownload بی دانلود