قارچ پالایی نگاهی برای کاهش آلاینده ها در خاک های آلوده به نفت

قارچ پالایی نگاهی برای کاهش آلاینده ها در خاک های آلوده به نفت

بی دانلود: طرح پژوهشی «قارچ پالایی؛ نگاهی در امتداد کاهش آلاینده ها در خاک های آلوده به نفت» تحت نظارت دکتر میرزادی گوهری در گروه گیاه پزشکی دانشگاه تهران انجام شد.


به گزارش بی دانلود به نقل از ایسنا، دکتر میرزادی گوهری عضو هیأت علمی دانشکدگان کشاورزی و منابع طبیعی دانشگاه تهران با بیان این خبر اظهار داشت: «به منظور دستیابی به جدایه های قارچی با توانایی بالای تجزیه کنندگی هیدروکربن های نفتی، از خاک آلوده به نفت خام در جنوب کشور نمونه برداری انجام شد».
عضو هیأت علمی گروه گیاه پزشکی دانشکدگان کشاورزی و منابع طبیعی دانشگاه تهران با اشاره به این که در سالهای اخیر مطالعات در رابطه با اصلاح زیستی خاک های آلوده به نفت با بهره گیری از گونه های مختلف میکروبی بالا رفته است، اضافه کرد: «یافته ها نشان داده است که تعدادی از میکروارگانیسم ها مانند قارچ ها می توانند هیدروکربن های نفتی را تجزیه کرده و آنها را بعنوان تنها منبع کربن و انرژی برای رشد استفاده کنند».
وی توضیح داد: قارچ پالایی نگاهی است که در آن از قارچ ها که دارای توانایی بالایی در تولید آنزیم های تجزیه کننده خارج سلولی هستند، استفاده می شود. این قارچ ها در امتداد کاهش آلاینده های موجود در آب یا خاک استفاده می شوند.
دکتر میرزادی گوهری درباره پروسه انجام این پژوهش اظهار داشت: «در پژوهش انجام شده در گروه گیاه پزشکی دانشگاه تهران با همکاری دکتر فلاحی پژوهشگر پسادکتری، بمنظور دستیابی به جدایه های قارچی با توانایی بالای تجزیه کنندگی هیدروکربن های نفتی، از خاک آلوده به نفت خام در جنوب کشور نمونه برداری انجام شد و به دنبال آن، در وضعیت آزمایشگاهی عوامل قارچ هایی که قابلیت رشد در خاک های آلوده نفتی را داشتند، جداسازی شدند. در گام بعدی، از دو روش کیفی و کمی بمنظور بررسی توانایی جدایه های به دست آمده در تجزیه هیدروکربن های نفتی استفاده شد. به این صورت که در روش کیفی از معرف Redox (2، 6-Dichlorophenolindophenol) استفاده شد.
به گزارش روابط عمومی دانشگاه تهران، مجری طرح در ادامه با اشاره به این که در روش کیفی، تغییر رنگ معرف از رنگ آبی تیره به شفاف نشان دهنده تجزیه هیدروکربن ها بود، اظهار داشت: «در روش دیگر از دستگاه Gas chromatography–mass spectrometry) GC-MS) جهت بررسی کمی تجزیه هیدروکربن ها نفتی استفاده شد و نتایح حاصله نشان داد قدرت تجزیه کنندگی تعداد کمی از جدایه ها ۳۰۰۰ برابر در مقایسه با کنترل است».
بگفته دکتر گوهری، هم اکنون کارایی جدایه های منتخب در خاک آلوده شده به نفت درحال ارزیابی است که در صورت تأیید نتایج کمی و کیفی، کارایی جدایه منتخب در وضعیت طبیعی در جنوب کشور مورد بررسی قرار خواهند گرفت.
گفتنی است که این جدایه ها می توانند بعنوان عواملی با کارایی بالا در جهت کاهش آلودگی های نفتی در جنوب کشور مورد استفاده قرار گیرند.
منبع:

1400/11/20
22:22:06
0.0 از 5
688
تگهای خبر: تولید , دانشگاه
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۱
لینک دوستان بی دانلود
beedownload بی دانلود