پنجره ای که نقش بخاری و کولر را ایفا می کند

پنجره ای که نقش بخاری و کولر را ایفا می کند

نمونه اولیه یک پنجره جدید می تواند در زمستان گرما را جذب نماید و در تابستان آنرا بازتاب کند.


به گزارش بی دانلود به نقل از ایسنا و به نقل از دیلی میل، این پنجره جایگزینی مناسب برای سیستم های تهویه هوای فعلی است.
فناوری هوشمند به وجود آمده توسط پژوهشگران دانشگاه پیتسبورگ را بطور بالقوه می توان روی پنجره های موجود در خانه ها قرار داد.
این پنجره که از ترکیبات شیمیایی تولید شده است، می تواند چینش اتمی خودرا برای جذب یا بازتاب نور خورشید تغییر دهد.
انرژی گرمایی ناشی از نور مادون قرمز خورشید در زمستان جذب شده و بعنوان گرما در محیط اتاق منتشر می شود یا در تابستان بازتاب شده و اتاق را خنک می کند.
بگفته متخصصان اگر این پنجره هوشمند وارد بازار شود، می تواند مصرف انرژی خانه ها را تا یک سوم کم کند.
"ناتان یانگ بلاد" (Nathan Youngblood)، استادیار مهندسی برق و کامپیوتر در دانشگاه پیتسبورگ و نویسنده این مقاله می گوید: نوآوری اصلی آنست که این پنجره باتوجه به فصل تغییر می کند.
فیلم نازک تولید شده توسط پژوهشگران از مجموعه ای از مواد با ضخامت کمتر از ۳۰۰ نانومتر با یک لایه فعال بسیار نازک از مواد "گذار فاز" تشکیل شده است که می توانند طول موج های نامرئی نور خورشید را جذب و بصورت گرما ساطع کنند. همین مواد را می توان تغییر داد تا نور را بازتاب کنند.
"یانگ بلاد" می گوید: از همه مهمتر نور مرئی در دو حالت بصورت یکسان از پنجره عبور می کند؛ بدین سبب تغییری در نور احساس نمی گردد.
این فناوری با تغییر ساختاری اتم ها از آرایش آمورف (amorphous) (بی نظم) به آرایش کریستالین (crystalline) با اعمال گرما کار می کند.
در ساختار آمورف، اتم ها بطور نامنظم چیده شده اند، اما تبدیل آنها به آرایش کریستالین موجب منظم تر شدن آنها می شود، به شکلی که امکان بازتاب گرما را فراهم می آورد. این تغییر در کسری از ثانیه رخ می دهد.
این مواد را می توان به شکلی تنظیم کرد که برای مثال ۳۰ درصد پرتوها را بازتاب کنند و ۷۰ درصد آنها را جذب کنند، بدین سبب امکان کنترل دقیق تر دما در فصل بهار و پاییز نیز فراهم می شود.
پژوهشگران تخمین می زنند که استفاده از این پنجره ها در مقایسه با پنجره های دوجداره سالانه موجب صرفه جویی ۲۰ تا ۳۴ درصد در انرژی می شود.
برای ساخت و آزمایش این نسخه اولیه پژوهشگران با شرکت "Bodle Technologies" دانشگاه آکسفورد که در نزدیکی کیدلینگتون مستقر است، به همکاری پرداختند. این شرکت در حوزه ساخت فیلم های بازتابنده فوق نازک تخصص دارد.
پیمان حسینی، مدیرعامل این شرکت می گوید: این محصول نمایانگر یکی دیگر از کاربردهای جالب الکترونیک نوری در مواد "گذار فاز" (phase change) است که می تواند بطور بالقوه زندگی روزمره ما را بهبود بخشد. من معتقدم این فناوری باید قسمتی از هر گونه سیاستگذاری برای حل مشکل تغییرات جوی باشد.
نتیجه این تحقیقات در مجله ACS Photonics به چاپ رسیده است.1400/11/23
12:26:16
0.0 از 5
673
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۱
لینک دوستان بی دانلود
beedownload بی دانلود