رشد مجدد استخوان با کمک امواج صوتی!

رشد مجدد استخوان با کمک امواج صوتی!

بی دانلود: پژوهشگران از امواج صوتی برای تبدیل سلول های بنیادی به استخوان استفاده کردند.


به گزارش بی دانلود به نقل از ایسنا و به نقل از مدیکال اکسپرس، این پیشرفت در زمینه مهندسی بافت می تواند روزی به رشد مجدد استخوان در بیماران سرطانی یا کسانی که در اثر بیماریهای تخریب گر استخوان های خودرا از دست داده اند، کمک نماید.
درمان نوآورانه سلول های بنیادی که توسط پژوهشگران مؤسسه سلطنتی فناوری ملبورن(RMIT) توسعه یافته است، راهی هوشمندانه برای غلبه بر تعدادی از بزرگ ترین چالش های این حوزه ارائه می دهد. در این روش از قدرت امواج صوتی با فرکانس بالا استفاده می شود.
مهندسی بافت یک رشته نوظهور است که هدف آن بازسازی استخوان ها و ماهیچه ها با بهره گیری از توانایی طبیعی بدن انسان برای درمان خود است.
یک چالش اساسی در رشد مجدد استخوان ها، نیاز به مقادیر زیادی از سلول های استخوانی است که بعد از کاشت در منطقه مورد نظر رشد می کند.
تا به امروز، پروسه آزمایشی تبدیل سلول های بنیادی بالغ به سلول های استخوانی مستلزم استفاده از تجهیزات پیچیده و گرانقیمت بود و تولید انبوه آن با مشکل روبرو بود و بدین سبب استفاده بالینی گسترده از آن غیرواقعی به نظر می رسید.
علاوه بر آن آزمایش های بالینی که برای رشد مجدد استخوان انجام می شد، عمدتاً از سلول های بنیادی استخراج شده از مغز استخوان بیمار استفاده می کردند که این روش بسیار دردناک است.
در مطالعه جدیدی که در مجله Small انتشار یافته است، پژوهشگران مؤسسه سلطنتی فناوری ملبورن نشان دادند که سلول های بنیادی که تحت درمان با امواج صوتی با فرکانس بالا قرار گرفتند، به سرعت و بصورت کارآمد به سلول های استخوانی تبدیل شدند.
نکته حائز اهمیت آنست که این درمان بر روی انواع مختلفی از سلول همچون سلول های بنیادی مشتق شده از چربی که استخراج آنها از بدن بیمار با درد بسیار کمتری هم راه است، موثر بود.
سریع و ساده
دکتر "امی گلمی"(Amy Gelmi) می گوید که این رویکرد جدید سریع تر و ساده تر از سایر روش ها است.
وی ادامه داد: امواج صوتی مدت زمان درمان را که برای تبدیل سلول های بنیادی به سلول های استخوانی نیاز است، چندین روز کم می کنند. این روش به هیچ داروی خاصی نیاز ندارد. مطالعه ما نشان داد که این رویکرد جدید پتانسیل بالایی برای درمان با سلول های بنیادی دارد.
امواج صوتی با فرکانس بالا که در این درمان مورد استفاده قرار گرفتند، با بهره گیری از یک ریزتراشه ارزانقیمت تولید شدند.
پروفسور "لزلی یئو"(Leslie Yeo) و تیمش بیش از یک دهه را صرف تحقیق درمورد تعامل امواج صوتی در فرکانس های بالای ۱۰ مگاهرتز با مواد مختلف کردند.
دستگاه تولیدکننده امواج صوتی که آنها ساخته اند، می تواند برای دستکاری دقیق سلول ها، مایعات و مواد مورد استفاده قرار بگیرد.
"یئو" می گوید: ما می توانیم از امواج صوتی برای اعمال فشار مناسب به نواحی مناسب در سلول های بنیادی استفاده نمائیم تا پروسه تغییر آنها شروع شود.
دستگاه ما ارزان و استفاده از آن ساده است، بدین سبب به آسانی می توان آنرا برای درمان تعداد زیادی از سلول ها بطور همزمان ارتقاء داد. چنین کاری برای مهندسی بافت مؤثر، حیاتیست.
گام بعدی این تحقیقات بررسی روش هایی برای ارتقاء پلت فرم و کار برای توسعه بیوراکتورهای کاربردی برای ایجاد تمایز بین سلول های بنیادی است.
منبع:

1400/12/06
13:20:19
0.0 از 5
643
تگهای خبر: تولید , فناوری , محقق , هوشمند
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۲
beedownload بی دانلود