بهره گیری کلینیک های دیابت از دستگاه ایرانی درمان و جلوگیری از قطع عضو دیابتی

بهره گیری کلینیک های دیابت از دستگاه ایرانی درمان و جلوگیری از قطع عضو دیابتی

تعدادی از محققان یکی از شرکت های فناور دستگاهی را به ثبت اختراع رساندند که قادر می باشد بوسیله پلاسما، راهکاری را برای سرعت بخشیدن به روند درمان انواع زخم ها مانند زخم دیابتی و بستر عرضه نماید و الان این روش در بعضی از کلینیک های درمان زخم دیابت کاربردی شده است.


سارا فتح الله، مدیرعامل این شرکت فناور در گفت و گو با ایسنا، دستگاه "پلاسما سرد فشار اتمسفری" را از محصولات دانش محور این شرکت دانست که برای درمان انواع زخم های مزمن و دیابتی و بستر کاربرد دارد و اظهار داشت: این دستگاه در سال ۱۳۹۳ به ثبت اختراع رسید و تا حالا در حال گذراندن مراحل سلولی، حیوانی و بالینی این دستگاه بودیم، ضمن آنکه تاییدیه بالینی این دستگاه دریافت شده است.
وی با اعلان اینکه هم اکنون این دستگاه درمان انواع زخم ها در کلینیک های دیابت برای درمان بیماران دیابتی کاربردی شده است، اظهار نمود: عملکرد این دستگاه به این صورت است که ابتدا با بهره گیری از پلاسما، سطح زخم را کاملا از باکتری، منفی می کند و منفی شدن باکتری از سطح زخم موجب خواهد شد که وقتی پانسمان روی سطح زخم قرار می گیرد، روند ترمیم زخم، تسریع شود.
فتح الله، عملکرد دیگر این دستگاه را تحریک سلولی دانست و تصریح کرد: این دستگاه به سبب تولید ذراتی، مبادرت به تحریک سلول ها می کند و از این طریق یک مرحله از روند و سرعت درمان زخم را بیشتر می کند.
مدیر عامل این شرکت فناور با اشاره به استفاده از فناوری پلاسما در این دستگاه، اشاره کرد: پلاسمای سرد فشار اتمسفری با روش های مختلفی همچون گاز هلیوم، آرگان و یا بدون گاز با دی وی دی تولید می شود که هر کدام مزایای خودرا دارد.
وی درباب کاربرد کلینیک و خانگی این دستگاه، اظهار داشت: این دستگاه جهت استفاده افراد به تنهایی در منزل طراحی نشده است، بلکه برای بیمارانی که زخم بستر دارند، با توجه به این که این دستگاه قابل حمل است، توسط پرستاران خانگی برای بیماران استفاده می شود.
مدیرعامل این شرکت فناور تصریح کرد: این پلاسمای سرد است که منجر به پاکی سطح زخم می شود، به این صورت که این دستگاه گاز هلیوم را با های ولتاژ، یونیزه و پلاسما می کند. پلاسما، مجموعه ای از ذرات واکنش پذیر یون، الکترون و رادیکال های آزاد است که این ذرات هر کدام خواص مختلفی دارند و موجب می شود کشت باکتری روی سطح زخم، کاملا منفی شود.
فتح الله، با تاکید بر این که این روش درمان زخم برای زخم های گرید ۲ و ۳ از قبیل زخم بستر و دیابت قابل استفاده می باشد، اشاره کرد: در حالتی که استخوان بیمار بر اثر زخم، درگیر زخم شده باشد و بیمار در بیمارستان بستری می شود و نسبت به قطع کردن عضو تصمیم گیری می شود یا خیر، از پلاسما برای درمان استفاده می شود.
وی اظهار داشت: استفاده از این دستگاه، سرعت ترمیم زخم را یک مرحله افزایش می دهد، به این معنا که اگر درمان درم از هفته هفتم شروع می شود، با بهره گیری از این روش، درمان درم از روز سوم خواهد بود و تا ۶۰ درصد سرعت ترمیم زخم را افزایش خواهد داد.
این فناور افزود: هم اکنون علاوه بر استفاده در داخل کشور، برای صادرات از کشورهای مالزی و آمریکای جنوبی درخواست داریم، ولی چون استاندارد بین المللی برای این محصول هنوز در داخل و خارج از کشور تعریف نشده است، درحال تعریف مجوز در اداره کل تجهیزات پزشکی سازمان غذا و دارو و از طرف دیگر درحال گرفتن تاییدیه اروپا برای صادرات هستیم.
مدیر عامل این شرکت تصریح کرد: هیچ کدام از روش ها به تنهایی برای ترمیم و درمان زخم کافی نیستند، بلکه نقش درمان مکمل را دارند. اگر تنها از پانسمان برای ترمیم زخم استفاده شود، سرعت درمان کم می شود و استفاده از پلاسما در کنار پانسمان موجب می شود ما به مرحله قطع عضو نرسیم و سرعت ترمیم افزایش یابد.
وی اظهار داشت: تمام مطالعات درباب زخم بیماران دیابتی برای این است که بتوانیم زخم را کنترل نماییم، چون درصد قطع عضو خیلی بالا است. در دنیا در هر ۲۰ ثانیه یک نفر قطع عضو می شود و در ایران نیز هر بیمار دیابتی در سه سال اول بیماری درگیر زخم دیابتی می شود.1400/12/06
20:45:22
0.0 از 5
581
تگهای خبر: تولید , طراحی , فناوری , مجوز
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۱
beedownload بی دانلود