بررسی رخدادهای لرزه ای در هفته گذشته؛

فیروزکوه استان تهران با زلزله 3 لرزید

فیروزکوه استان تهران با زلزله 3 لرزید

زلزله ای به بزرگای ۳ در ساعت ۶ و ۱۸ دقیقه روز ۳ اسفند در فیروزکوه استان تهران رخ داد که به قول محققان این زلزله احیانا بر روی گسل فیروزکوه که در امتداد گسل مشا کشیده شده، رخ داده است.


به گزارش بی دانلود به نقل از ایسنا، زلزله ای با بزرگی ۳ فیروزکوه استان تهران را در در ساعت ۶ و ۱۸ دقیقه روز ۳ اسفند ماه جاری لرزاند. این زمین لرزه در هشت کیلومتری شرق فیروزکوه و بر روی گسل "فیروز کوه" رخ داد. این گسل گسلی فعال در جهت غرب به شرق و در ادامه امتداد گسل "مشاء" گستردگی دارد. این محدوده در خلال چند سال قبل زلزله های کوچک و متوسط گوناگونی را تجربه کرده است.
علاوه بر آن زلزله ای با بزرگی ۴.۴ در قلعه قاضی استان هرمزگان رخ داد و به قول محققان رومرکز این زلزله بین دو گسل "پیش ژرفای زاگرس"( ZFF) و "پیشانی کوهستان"(MFF ) جانمائی شده است که با عنایت به سازوکار راندگی و جهت شیب امتداد گسل های ایالت لرزه زمین ساختی زاگرس، احیانا جنبائی سگمنتی از گسله پیش ژرفای زاگرس باعث رخداد این زمین لرزه شده است.
در فین این استان همینطور دو زلزله به بزرگای ۳.۴ و یک زلزله ۳.۵ رخ داد.
در مهران استان ایلام زلزله ای به بزرگای چهار رخ داد و آران و بیدگل استان اصفهان هم زمین لرزه هایی به بزرگای ۳.۷، ۳ و ۲.۸ را تجربه نمود. جزئیات زلزله های هفته گذشته به این شرح است:
شنبه ۳۰ بهمن
در قلعه خواجه استان خوزستان زلزله ۲.۶، دهرم استان فارس زلزله ۲.۸، برازجان استان بوشهر زلزله ۲.۸ رخ داد.
یکشنبه اول اسفند
در دندی استان زنجان زلزله ۲.۵، کوهبنان استان کرمان دو زلزله ۲.۷، سردشت استان خوزستان زلزله ۲.۶، علی آباد استان گلستان زلزله ۲.۸، مهران استان ایلام زلزله ۲.۶ و راور استان کرمان زلزله ۲.۷ به ثبت رسید.
خورموج استان بوشهر با زمین لرزه ای به بزرگای ۳.۴ لرزید. این زلزله در ۲۵ کیلومتری و کانون رومرکز آن در ۱۶ کیلومتری خورموج، ۲۳ کیلومتری بوشکان و ۳۱ کیلومتری کلمه این استان بوده است.
بهبهان استان خوزستان با زلزله ای به بزرگای ۳.۳ در عمق ۱۰ کیلومتری لرزید و کانون آن در ۱۵ کیلومتری بهبهان و ۳۴ کیلومتری سردشت استان خوزستان و ۲۷ کیلومتری دهدشت استان کهگیلویه وبویر احمد گزارش شد.
مهران استان ایلام زلزله ای به بزرگای چهار در عمق ۱۲ کیلومتری را تجربه نمود و کانون رومرکز این رخداد لرزه ای در ۱۵ کیلومتری مهران و ۵۴ کیلومتری صالح آباد این استان و ۶۱ کیلومتری عراق بوده است.
دوشنبه ۲ اسفند
در مود استان خراسان جنوبی زلزله ۲.۶، جویم استان فارس زلزله ۲.۸، فراشبند استان فارس زلزله ۲.۵، آران و بیدگل استان اصفهان زلزله ۲.۵، کلور استان اردبیل به ثبت رسید.
ریز استان بوشهر پس از یک زلزله به بزرگای ۳.۴ در عمق هشت کیلومتری با زمین لرزه دیگری به بزرگای ۳.۴ در عمق ۱۷ کیلومتری لرزید و کانون آن در ۱۴ کیلومتری ریز، ۲۵ کیلومتری آبدان و ۳۳ کیلومتری بنک این استان بوده است.
دهرم استان فارس زمین لرزه ای به بزرگای ۳.۲ در عمق ۱۰ کیلومتری را تجربه نمود و کانون آن در ۲۴ کیلومتری دهرم استان فارس و ۳۱ کیلومتری ریز و ۳۸ کیلومتری شنبه استان بوشهر گزارش شد.
مهران استان ایلام زمین لرزه ای به بزرگای سه در عمق ۱۱ کیلومتری را تجربه نمود و کانون آن در ۱۳ کیلومتری مهران، ۵۰ کیلومتری صالح آباد و ۶۳ کیلومتری ارکواز این استان گزارش شد.
سه شنبه ۳ اسفند
کشیت استان کرمان زلزله ۲.۸، مهران استان ایلام زلزله ۲.۹، فامنین استان همدان زلزله ۲.۷، فیروز آباد استان اردبیل زلزله ۲.۹ را تجربه کردند.
فیروزکوه استان تهران با زلزله ای به برزگای سه در عمق ۱۰ کیلومتری لرزید و کانون آن در هشت کیلومتری فیروزکوه و ۳۰ کیلومتری ارجمند استان تهران و ۳۱ کیلومتری آلاشت استان مازندران بوده است.
قلعه قاضی استان هرمزگان با زمین لرزه ای به بزرگای ۴.۴ در عمق ۱۰ کیلومتری لرزید و کانون آن در ۱۷ کیلومتری قلعه قاضی، ۲۷ کیلومتری تخت و ۳۰ کیلومتری بندرعباس استان هرمزگان گزارش شد.
چهارشنبه ۴ اسفند
در نصرت آباد استان سیستان و بلوچستان زلزله ۲.۷، تربت حیدریه استان خراسان رضوی زلزله ۲.۶، لالی استان خوزستان زلزله ۲.۷، بوئین سفلی استان کردستان زلزله ۲.۷ به ثبت رسید.
آران بیدگل استان اصفهان با زلزله ای به بزرگای ۳.۷ در عمق هشت کیلومتری لرزید و کانون آن در ۲۶ کیلومتری آران و بیدگل، ۲۸ کیلومتری نوش آباد و ۳۳ کیلومتری سفید دشت این استان بوده است. زلزله سه در عمق هشت کیلومتری و زلزله ۲.۸ از دیگر رخدادهای لرزه ای این منطقه بوده است.
فین استان هرمزگان پس از یک زلزله ۳.۴ در عمق ۱۰ کیلومتری با زمین لرزه دیگری به بزرگای ۳.۵ در عمق ۱۰ کیلومتری لرزید و کانون آن در ۲۵ کیلومتری فین، ۴۳ کیلومتری قلعه قاضی و ۴۶ کیلومتری بندرعباس این استان بوده است.
پنج شنبه ۵ اسفند
در فین استان هرمزگان پس از دو زلزله ۳.۴ در عمق ۱۰ کیلومتری و ۳.۵ در عمق ۱۰ کیلومتری زمین لرزه ای به بزرگای ۴.۱ در عمق ۱۰ کیلومتری را تجربه نمود و کانون آن در ۲۶ کیلومتری فین، ۳۸ کیلومتری بندرعباس و ۴۳ کیلومتری قلعه قاضی این استان بوده است.
در ازگله استان کرمانشاه زلزله ۲ رخ داد.
در بهاباد استان یزد زلزله ای به بزرگای سه در عمق ۱۶ کیلومتری رخ داد و کانون آن در ۲۸ کیلومتری بهاباد، ۶۷ کیلومتری بافق و ۷۵ کیلومتری ساغند این استان بوده است.
جمعه ۶ اسفند
در ایج استان فارس زلزله ۲.۸ رخ داد.
منبع:

1400/12/08
11:52:25
0.0 از 5
515
تگهای خبر: محقق
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۱
beedownload بی دانلود