رییس شاخه مهندسی عمران فرهنگستان علوم:

تمام اسناد ایران در مورد آینده نگری باید مورد بازنگری قرار گیرند

تمام اسناد ایران در مورد آینده نگری باید مورد بازنگری قرار گیرند

به گزارش بی دانلود رئیس شاخه مهندسی عمران فرهنگستان علوم ضمن اشاره به شش سندی که در ایران در مورد آینده نگری وجود دارد و در سالهای مختلف چشم اندازی را برای آینده ایران ترسیم کرده اند اظهار داشت:  این شش سند باید توسط دانشمندان و علما مورد تحلیل قرار گیرند و بخش هایی که با یکدیگر تناقض دارند و بخش هایی که دیده نشده و یا در اسناد کم رنگ است، باید با دقت بررسی شوند.


به گزارش بی دانلود به نقل از ایسنا، دکتر رضا مکنون در مراسم روز جهانی آینده که توسط فرهنگستان علوم درحال برگزاری است، در سخنانی با عنوان «سرزمین ایران و آینده» اظهار داشت: در جهان امروز تحولات آینده وآینده نگری کلید مهم درحکمرانی کشورها است.
وی به بررسی کشور در سه لایه «جغرافیای سرزمین»، «توزیع جغرافیایی جمعیت واقوام» و «الگوی حکمرانی» پرداخت و ضمن تشریح لایه های جغرافیای سرزمین اظهار داشت: لایه جغرافیای سرزمین را میتوان به پنج بخش زیرزمین یعنی گسل ها، تلاقی سطح زمین وزیرزمین یعنی آب های زیرزمینی و معادن، فیزیک سطح زمین یعنی؛ کوه ها و رودخانه ها، آب وهوا در سطح زمین و اقلیم سرزمین که تابع جریان های منطقه است، تقسیم کرد. عمده این لایه ها در ایران در شرایط بحرانی قرار دارد و در آینده هم شرایط وخیم تری خواهد داشت.
رئیس شاخه مهندسی عمران فرهنگستان علوم با بررسی لایه های مختلف جغرافیایی ایران به بررسی مشکلات و مخاطرات این لایه ها پرداخت و زلزله، خشکی و فرونشست زمین، تخریب و نابودی خاک و تخریب محیط زیست را بعنوان چالش های اصلی این حوزه نام برد و تصریح کرد که آینده اقلیم منطقه همگی در جهت بدتر شدن است.
مکنون ضمن اشاره به اینکه لایه جمعیتی ایران، متشکل از اقوام مختلف است، اظهار نمود: این لایه جمعیتی به صورت غیر یکنواخت در سطح کشور پراکنده هستند. فارس ها ۶۱ درصد، آذری ۱۶ درصد، کردها ۱۰ درصد، بلوچ ها در ۲ درصد از سکونت گاه های کشور قرار دارند و این اقوام نسبت به منطقه ای که در آن مستقر هستند، از نظر آب، خاک، انرژی و... شرایط یکسانی ندارند. همینطور تمام اقوام ایرانی در خارج از مرزهای کشوردارای همسایه های مشابه هستند. بنابراین باید در این حوزه مدیریت درستی صورت گیرد.
وی با تکیه بر اینکه لایه جمعیتی و اقوام احتیاج به توجه عدالت محور دارد، اظهار داشت: عدم توجه به این مورد در حکمرانی می تواند منجر به چالش در سطح ملی و منطقه شود.

وی به مطالعه ای که در مورد ارتباط خشکسالی های ایران و سقوط حکومت ها در طول تاریخ انجام شده، اشاره نمود و اظهار داشت: ما تا کنون سیاست های مختلفی در مورد محیط زیست تصویب کردیم ولی آنها خیلی مورد توجه قرار نگرفته اند.
رئیس شاخه مهندسی عمران فرهنگستان علوم اظهار داشت: لایه حکمرانی با عنایت به دو لایه جغرافیای سرزمین و توزیع جغرافیایی جمعیت، در طول تاریخ ایران الگوهای مختلفی را تجربه کرده که این الگوهای حکمرانی همراه با موفقیت و یا شکست بوده اند.
مکنون ضمن اشاره به شش سندی که در ایران در مورد آینده نگری وجود دارد و در سالهای مختلف چشم اندازی را برای آینده ایران ترسیم کرده اند، اظهار داشت: الگوی پایه اسلامی ایرانی پیشرفت، بلندپروازانه ترین نگاه ما به آینده است که افق آن ۱۴۴۴ است. هم اکنون مشخص شد که از نظر نظام دیدگاه ما حتی ۴۴ سال آینده را هم پیشبینی می کنند. این با کدام علم و کدام روش انجام شده است؟
وی تصریح کرد: این شش سند باید توسط دانشمندان و علما مورد تحلیل قرار گیرند و بخش هایی که با یکدیگر تناقض دارند و بخش هایی که دیده نشده و یا در اسناد کم رنگ است، باید با دقت بررسی شوند.

رییس شاخه مهندسی عمران فرهنگستان علوم با ضمن بیان اینکه حکمرانی خوب باید با عنایت به شرایط سرزمین و اقوام آن و در نظر گرفتن تحولات پویا و سریع آینده طراحی شوند، به تحولات سیاسی، اقتصادی، فناوری های اطلاعاتی، هوش مصنوعی، توسعه ارتباطات و جهانی شدن جوامع و ارتباطات فرهنگی اشاره نمود و تصریح کرد که برای حکمرانی پایدار در ایران ایران احتیاج به آینده نگری جدی در تمام ابعاد، وجود دارد.
مکنون در انتها با اشاره با اهمیت روابط ایران با همسایه ها در آمایش سرزمین اظهار داشت: تمام شهرهای مرزی ما مقرر است که با کشورهای همسایه همکاری کنند. حتی در طرح نوشته شده که دانشگاه مشهد باید پایگاه آموزش دانشجویان افغانستانی شود. سیستان و بلوچستان باید در ارتباط با پاکستان باشد. گفته شده که قطب های استانی ما باید نزدیک ترین اقوام به کشورهای همسایه باشند. شاید که ما روزی مشابه اتحادیه اروپا در آسیا شدیم. امیدواریم روزی چنین اتفاقی بیفتد.

منبع:

1400/12/09
20:37:07
0.0 از 5
515
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۵
لینک دوستان بی دانلود
beedownload بی دانلود