نتایج مطالعه در 15 دانشگاه برتر كشور نشان داد؛

اقتصاد، مهم ترین پیشران توسعه علم و فناوری کشور

اقتصاد، مهم ترین پیشران توسعه علم و فناوری کشور

به گزارش بی دانلود رئیس مرکز نظارت، ارزیابی و تضمین کیفیت وزارت علوم از اجرای مطالعه ای در زمینه روند تغییرات در 15 دانشگاه برتر کشور اطلاع داد و اظهار داشت: نتایج به دست آمده از این تحقیقات نشان می دهد که آنچه که پیشران توسعه علم و فناوری کشور، ˮاقتصادˮ است.


به گزارش بی دانلود به نقل از ایسنا دکتر غلامعلی منتظر استاد دانشگاه تربیت مدرس در وبینار روز جهانی آینده؛ علم، انتظام ملی و آینده دانش برای سرزمین، در سخنانی ساخت آینده را متاثر از "روندها"، "کنش ها"، "رویدادها" و "آرمان ها" دانست و اضافه کرد: آن چیزی که اینده را برای ما می سازد متاثر از این 4 عامل است و از میان این 4 عامل، به روندهای آموزش عالی پرداختم. روند عبارت از تغییرات طبیعی معمولاً کُند و معمولاً کنترل ناپذیر پدیده ها است.
وی، دانشگاه ها را مهم ترین بازیگران عرصه بوم علم و فناوری دانست و اظهار نمود: من در این تعبیر از واژه " زیست بوم" استفاده نکردم چون که معتقد ما در حوزه علم و فناوری، زیست بوم به وجود نیاورده ایم و در این فضا، روندها، اصلی ترین عامل شکل دهی به آینده دانشگاه ها در ایران به شمار می روند و آن چیزی که آینده دانشگاه را تغییر می دهد، Image ها نیست و حتی کنش های ما هم تحت تأثیر روندها قرار دارد.
منتظر در ادامه اشاره کرد: بنظر می رسد که تأثیر درون دادها در زیست دانشگاه ها بسیار مهم و مایه بقاء روندها بوده است.
این استاد دانشگاه تربیت مدرس از اجرای مطالعاتی در زمینه بررسی روند درون داد دانشگاه ها اطلاع داد و اظهار داشت: در این مطالعات تغییرات بودجه تخصیص یافته به دانشگاه ها، تعداد دانشجویان دانشگاه ها، تعییر تعداد آموزشگران تمام وقت، سرانه بودجه دانشگاه به دانشجو، سرانه بودجه آموزشگران تمام وقت و تغییرات سرانه دانشجو به آموزشگر از سال 1345 تا 1395 به مدت 50 سال مورد بررسی قرار گرفت.
وی افزود: برای انجام این مطالعات 15 دانشگاه برتر کشور شامل "تهران"، "امیرکبیر"، علامه طباطبایی"، صنعتی شریف"، "علم و صنعت"، "صنعتی اصفهان"، "تبریز"، "الزهرا"، "اصفهان"، شیراز"، خوارزمی"، "شهید بهشتی"، "تربیت مدرس"، "فردوسی مشهد" و "خواجه نصیرالدین طوسی" را مورد مطالعه قرار دادیم.
منتظر، در ادامه سخنان خود بعنوان نمونه به بیان معرفی دانشگاه تهران در این طرح پرداخت و توضیح داد: دانشگاه بزرگترین نهاد آموزش عالی در ایران است که در سال 1313 تاسیس شد و دارای 72 هزار مقاله و 550 ثبت اختراع است که عموما داخلی است. رتبه این دانشگاه بر مبنای رتبه بندی لایدن بین 100 تا 200 دانشگاه برتر جهان، بر مبنای رتبه بندی تایمز بین 801 تا 1000 دانشگاه برتر و بر مبنای رتبه بندی شانگهای بین 301 تا 400 دانشگاه برتر دنیا قرار گرفته است.
رئیس مرکز نظارت، ارزیابی و تضمین کیفیت علوم، تحقیقات و فناوری اشاره کرد: جمع بندی و نتیجه گیری این تحقیقات نشان می دهد که طی 50 سال، درون دادهای دانشگاه ها روند کما بیش مشابهی را طی کرده اند و به رغم فرار و فرودهای سیاسی و اجتماعی این روندها، کما بیش یکسال بوده است.
وی با اعلان اینکه تدوین اسناد مختلف ناظر بر علم و فناوری که شامل حدود 20 سند فرادستی، تغییری در این روند پدید نیاورده است، افزود: بنظر می رسد که مهم ترین پیشران توسعه علم و فناوری "اقتصاد" است و تحقق اهداف آرمانی با این روند امکان پذیر نیست و آینده مطلوب نظام علم و فناوری کشور مستلزم دگرگونی تحول گرایانه در روندها است.
به قول وی رویداد بزرگ در توسعه علمی ایران را در دگردیسی بینشی در ادراک سیاستگذاران آموزش عالی، پژوهشی و فناوری کشور عنوان نمود و تصریح کرد: تغییر میدان عمل برنامه ریزان علم و فناوری از دانشگاه به سمت بازار بسیار ضروریست.
منبع:

1400/12/10
15:02:33
0.0 از 5
685
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
لینک دوستان بی دانلود
beedownload بی دانلود