با همكاری محققان دانشگاهی و دانش بنیان ها صورت گرفت

ساخت دستگاهی برای کاهش عوارض بیماری پارکینسون

ساخت دستگاهی برای کاهش عوارض بیماری پارکینسون

تعدادی از پژوهشگران دانشگاهی با همکاری شرکتهای دانش بنیان به دنبال ساخت دستگاهی برای افزایش دقت تحریک عمقی مغز (DBS) هستند که استفاده از آن به افزایش اثرات درمانی و کاهش عوارض بیماری هایی چون پارکینسون کمک می نماید.


به گزارش بی دانلود به نقل از ایسنا، تشکیل تیم تحقیقاتی تحریک عمقی مغز برای ساخت دستگاه تحریک مورد نیاز برای بیماران مبتلا به پارکینسون یکی از کارهای راهبردی پژوهشگران کشور است که با حمایت ستاد توسعه علوم شناختی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، مقرر است طی آن ایمپلنت مغزی طراحی شود. این پروژه با مدیریت دکتر امید شعاعی دانشیار دانشگاه تهران از سال ۱۳۹۸ آغاز شد.
تحریک هسته ­های عمقی مغز یکی از روش ­های مفید برای غلبه بر بیماری هایی چون پارکینسون است. درتدوین پروژه "تحریک عمقی مغز" (DBS) تلاش شده است که تمامی ابعاد طراحی یک سیستم تحریک عمقی مغز در نظر گرفته شود. هدف از انجام این پروژه، ساخت قطعه ای است که با کاشت در داخل بدن انسان بتواند اثرات بیماری پارکینسون را کم کند.
اپن پروژه شامل دو بخش "فنی و مهندسی" و "پزشکی" است که بخش فنی و مهندسی امور مربوط به ساخت قطعه را دربرمی­ گیرد که شامل ساخت مدار مجتمع و بوردهای الکترونیکی، ساخت الکترود فلزی، و ساخت جعبه قابل کاشت در بدن موجود زنده است.
این بخش با همکاری دانشگاه تهران، دانشگاه صنعتی سهند تبریز و دو شرکت دانش بنیان انجام می ­شود.
بخش پزشکی، امور مربوط به کاشت قطعه در بدن موجود زنده (میمون) را دربرمی ­گیرد که شامل تهیه و نگهداری میمون ­ها، ایجاد حالت بیماری، جراحی جهت کاشت قطعه در بدن میمون، رسیدگی­ های بعد از عمل و ارزیابی عملکرد قطعه در بهبودی میمون است.
این بخش با همکاری پژوهشگاه رویان، دانشگاه علوم پزشکی ایران، و دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی در دستور کار قرار ­گرفته است.
محصول نهایی پروژه کلان "محرک عمقی مغز"، ساخت دستگاه کاشتنی که سیگنال های تحریکی تولید می کند و با کاشت آن در هسته عمقی مغز، اثرات مخرب بیماری هایی چون پارکینسون را مرتفع می کند و این امر موجب می شود که فرد مبتلا به زندگی طبیعی خود بازگردد. دستگاه ساخته در این طرح بر روی سینه فرد در زیر پوست کاشته می شود و سیگنال های تولید شده را به الکترودهای کاشته شده در مغز بمنظور تحریک سلول های مغزی، ارسال می کند.
دکتر امید شعاعی عضو هیات علمی دانشگاه تهران در گفت و گو با ایسنا، به بیان جزییات این طرح پرداخت و اظهار داشت: این طرح شامل ساخت نمونه ای از ایمپلنت مغزی است که تحریک های عصبی مناسبی را در ناحیه عمقی مغز برای سلول های دوپامین ایجاد می کند، از اهداف اجرای این پروژه است؛ چون این سلول ها برای بیماران مبتلا به اختلالات حرکتی غیر ارادی مانند پارکینسون، OCD (وسواس فکری-عملی) و "دیستونی" (بیماری عصبی که موجب ایجاد انقباض غیرعادی عضلات و بروز اختلالات حرکتی می شود)، لرزش هایی را ایجاد می کنند و این دستگاه با تحریک الکتریکی می تواند عوارض این بیماریها را بصورت قابل توجهی کم کند.
شعاعی تراشه های الکترونیکی تولید شده در این طرح را یک ابزار الکترونیکی در ابعاد بسیار کوچک دانست که در داخل مغز قرار داده می شود تا سیگنال های الکتریکی را به اندازه مورد نیاز دریافت و سلول های عصبی را تحریک کند و در عین حال سیگنال های مغزی را هم ثبت کند. این روش سبب می شود که عوارض تعدادی از اختلالاتی که در مغز انسان ایجاد می شود مانند پارکینسون، وسواس شدید و یا برای کاربردهای کاهش درد شدید در ناحیه نخاعی، کم شود.
وی با اعلان اینکه قطعات دستگاه تحریک عمقی مغز در دانشگاه های مختلف اجرائی و تولید شده است، افزود: این قطعات تولید شده، مجموعه ایمپلنت مغزی یا نخاعی است که برای درمان یک بیماری خاص کارایی دارند.
این دانشیار دانشگاه تهران معتقد می باشد این دستگاه، یک روش درمانی نیست بلکه برای کاهش عوارض بیماری هایی چون پارکینسون که دارویی برای درمان ندارد، نیست بلکه کاربرد آن موجب خواهد شد که بوسیله انتشار سیگنال های الکتریکی، دوپامین مغز به فعالیت اصلی خود بازگردند و اختلال مرتفع و لرزش از بین برود.
شعاعی افزود: از آنجا که بمحض قطع شدن تحریک الکتریکی، لرزش در بیماری پارکینسون شروع خواهد شد، بدین جهت استفاده از این ایمپلنت بطور مستمر است.
مدیر پروژه به کاربردهای این دستگاه کاشتنی در حوزه کاهش درد در ناحیه نخاعی اشاره نمود و توضیح داد: این دستگاه با تحریک الکتریکی در ناحیه نخاع، درد را بلاک می کند و اجازه نمی دهد سیگنال های آن به مغز برسد.
این عضو هیات علمی دانشگاه تهران اشاره کرد: فاز حیوانی این طرح در نیمه راه هستیم. در فاز حیوانی ابتدا بر روی جوندگانی چون "موش" مطالعات انجام شد و در فاز جراحی روی میمون هستیم.
وی بیماری هدف در این طرح پژوهشی را "پارکینسون" عنوان نمود و تصریح کرد: نمونه تولید شده از این دستگاه بر روی نمونه های حیوانی (میمون) تست شده است.
منبع:

1400/12/14
11:05:03
0.0 از 5
710
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
beedownload بی دانلود